Съюзът на юристите в България (СЮБ) и Българският център за нестопанско право (БЦНП) поискаха спешно оттегляне на скандалните промени в Закона за съдебната власт. С тях ще се спре финансирането от външни донори на съсловните организации и ще се забрани на магистратите да участват в ръководството на СЮБ.
"Промените са антидемократични и дискриминационни. Депутатите тласкат страната към тотално погазване на конституцията и международните норми. Целите са да се отслабят магистратските професионални организации и да се приглушат проявите им", пише в отвореното писмо на Съюза на юристите, изпратено лично до премиера Бойко Борисов, защото само той може да принуди депутатите да си изтеглят проекта.
Председателят му Владислав Славов предупреждава, че ще бойкотира споразумението за внедряване на система за единна идентификация на съдебните актове. Тя ще позволи лесно сърфиране из международната съдебна практика. Проектът се осъществява от СЮБ и АПИС Европа с пари по програма "Правосъдие" на ЕК и с 20% съфинансиране със собствени средства. Продуктът ще бъде безвъзмездно предоставен на ВСС и българските съдилища, посочва Славов. С промените в ЗСВ такива проекти ще станат невъзможни.
"Наличието на "чуждестранно финансиране" не води до поява на зависимост за получателите на финансиране и в никакъв случай не е показател за защита на чужди интереси. През юни бяха гласувани 1.5 млн. лв. средства от ЕС за инициативи на Народното събрание. Това поставя ли в зависимост НС от институциите на ЕС? И каква е разликата между получаване на средства от чуждестранни източници, от държавни институции и от доброволни сдружения?", питат от БЦНП.
Ако законът не бъде оттеглен, "Правосъдие за всеки" ще организира протест.
"Наличието на "чуждестранно финансиране" не води до поява на зависимост за получателите на финансиране и в никакъв случай не е показател за защита на чужди интереси.
Взех, че повярвах !!