:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,780
Активни 600
Страници 2,345
За един ден 1,302,066

Варна е лидер по брой на обществени поръчки

Финансовата инспекция засече нарушения при 45 търга за 5.1 млн. лева
СНИМКА: АРХИВ
В регистъра на обществените поръчки липсват данни за това колко от търговете се обжалват и колко от тях се пускат наново за втори, трети и дори за четвърти път. На снимката - отваряне на оферти за ускоряване на е-управлението.
Общините Варна и Бургас и "Мини Марица-изток" са най-големите възложители на обществени поръчки от началото на годината досега. Те са сключили общо 543 договора, като само морската ни столица се е подписала под 226 приключили търга, показва справка на "Сега" в регистъра на Агенцията за обществени поръчки (АОП).

В първата десетка влизат и няколко енергийни дружества като държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" (145), "Електроенергийният системен оператор" (132) и ЧЕЗ (100). Фирми от сферата на енергетиката бяха "окупирали" първите три места на възложителите и през 2016 г. Тогава лидерството бе запазено за ЧЕЗ, ЕСО и ТЕЦ "Марица-изток 2". На каква стойност обаче са договорите, не става ясно от регистъра на АОП.

На дъното - с най-малко поръчки от началото на тази година, са АЕЦ "Козлодуй" (64), ВиК-Бургас (66) и ИСУЛ (63), показват още данните.

Само за юни са сключени 1486 договора. В сравнение със същия месец на м.г. това е значително по-малко. Тогава подписаните контракти са били над 1900. Традиционно най-много обществени поръчки се сключват в рамките на последните няколко месеца на годината, когато министерства, агенции, комисии и др. държавни органи са натрупали резерви и те трябва да бъдат усвоени в рамките на календарната година.

Общата стойност на сключените контракти за 2017 г. досега надхвърля 3.1 млрд. лв., като отделно - с по-малки суми, са подписани и договори в евро, швейцарски франкове или британски лири. Без изненади - за най-много пари са парафираните документи за строителство, където има 17 договора за поръчки над 2.1 млн. лв. и още 81 договора до тази сума. Най-масови обаче са контрактите за суми до 200 000 лв. - от началото на годината техният брой е 101.

---------КОНТРОЛ

Агенцията за държавна финансова инспекция пусна вчера традиционния си тримесечен отчет за приключилите проверки. В рамките на периода април-юни са били проверени 237 обществени поръчки за над 300 млн. лв. Засечени са били 45 случая на непроведени или неоснователно проведени търгове за 5.1 млн. лв. Вредите за бюджета са общо 386 050 лв., като по-голямата част от тях вече са възстановени. Най-интересна е проверката на търговете на МО за двигатели и части за старите съветски самолети МиГ­-29, ползвани от българските ВВС. Проверени са и трите обществени поръчки от времето на бившия министър на отбраната Николай Ненчев - за доставката на 10 нови и ремонтирани двигатели, за седем кутии за самолетните агрегати и за други резервни части. Общата стойност на проверените поръчки е 67.9 млн. лв. Инспекторите не са установили нито финансови вреди, нито непроведени обществени поръчки.
1015
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД