Да се промени броят на депутатите, които се излъчват от някои многомандатни избирателни райони, предлага БСП с поправките си в Изборния кодекс, съобщи "Дневник". Отделни детайли от законопроекта, който предвижда замяната на пропорционалната избирателна система със смесена, се появяват вече седмици наред, но социалистите все още не са го внесли в Народното събрание. Очаква се това да стане през следващата седмица, което снижава на практика вероятността да бъде разгледан до края на юли, когато приключва лятната сесия на парламента.
Промените сред населението на страната, отчетени с националното преброяване през 2011 г., са основният аргумент на БСП да се измени тежестта на изборните район. Другият мотив е, че броят на мандатите във всеки МИР трябва да бъде четен, така че да излъчва равен брой депутати, избрани на пропорционален и на мажоритарен принцип. Затова се предлага мандатите да бъдат намалени в Благоевград (от 11 на 10), Варна (от 15 на 14), Ловеч (от 5 на 4), Плевен (от 9 на 8) и Пловдив-област (от 11 на 10) и съответно да бъдат увеличени в Кърджали (от 5 на 6), Монтана (от 5 на 6), Пазарджик (от 9 на 10), Пловдив-град (от 11 на 12) и Стара Загора (от 11 на 12).
Социалистите са решили да се откажат от идеята си да се прехвърлят към пропорционалната листа на дадена партия гласовете, които е получил неуспял неин мажоритарен кандидат. Мотивът им е, че ако се запази тази постановка, може да се стигне до изкривяване на представителността.
Проф. Евгений Гиндев
http://gindev.blog.bg/drugi/2017/07/09/otvoreno-pismo-do-kolegite-i-priiatelite-ot-konferenciiata-a.1556034
Отворено писмо до колегите и приятелите от конференцията “Антикомунизмът в България при прехода към капитализъм след 1989 г.”