Социалната мрежа "Фейсбук" ще строи собствено "градче" с 1500 жилища за служителите си, чиито наеми непрекъснато се повишават заради задълбочаващата се жилищна криза в Силициевата долина. Компанията представи пред властите плановете си за нови жилищни сгради, магазини и площад, разположени на в близост до улицата в Менло парк, където е основната й централа.
От компанията на Марк Зукърбърг обясняват, че са принудени да изградят "селище със смесено предназначение", тъй като "провалът" на регионалните власти да инвестират в инфраструктура довел до изключително високи наеми и дълги часове път до работа. Населеното място ще се казва Уилоу кампус и ще е в рамките на Менло парк, на около 50 км южно от Сан Франциско.
"С Уилоу кампус искаме да създадем интегрирано селище със смесено предназначение, което ще осигурява необходимите комунални услуги, жилища и офисно пространство", казва Джон Тенанс, който е вицепрезидент на "Фейсбук". "Нашата идея включва създаването на център, който да осигурява обществени услуги, от които имаме нужда от доста време. Властите тук не инвестират в транспортната инфраструктура, което води до задръствания и забавяния".
Кметът на Менло парк Кирстън Кийт приветства желанието на "Фейсбук" да помогне за решаването на
кризата с увеличаването на наемите
заради бързия ръст на технологични компании на Западния бряг. Над 640 000 нови работни места са открити в района на залива Сан Франциско от 2010 г. насам, а строителството на жилища не успява дори и да се доближи до скоростта на увеличаване на работните места. "Градовете тук изпитват криза за жилища", обяви в "Туитър" Кийт. "Надявам се повече технологични компании да излязат с приемливи предложения за разрешаване тази криза, както направи "Фейсбук".
Едва 15% от жилищата в комплекса на "Фейсбук" ще бъдат предложени под пазарната им стойност. Жилищен блок, който компанията се надява да построи до 2021 г., ще бъде достъпен за служителите на компанията и за тези, които работят в други фирми.
Средният месечен наем в Менло парк се е утроил от 2011 г., когато "Фейсбук" обяви, че ще се премести в града, според компанията за недвижими имоти "Рент Джангъл". Наемите там, които се повишиха до
3934 долара за апартамент с две спални,
са сред най-високите в страната и значително по-високи от тези в Ню Йорк. Средната цена на жилище в Силициевата долина скочи от 535 000 долара през 2012 г. до 888 000 долара миналата година, според агенцията за недвижими имоти "Трулиа".
Зукърбърг (33 г.), който е петият най-богат човек в света със състояние от 64.7 млрд. долара, притежава няколко жилища на стойност десетки милиони долари. Той изхарчи 30 млн. долара за четири къщи около дома си в Пало Алто, за да защити личния си живот. Освен това плати 100 млн. долара за парцел от около 3 декара на хавайския остров Кауаи и 10 млн. долара за дом в квартал Долорес хайтс в Сан Франциско.
Над 9000 души работят в офисите на "Фейсбук" в Менло парк според градската управа. Персоналът се е увеличил с 54% през миналата година и се очаква да продължи бързо да набъбва, след като компанията отвори по-голям офис тук. Огромният ръст на персонала на "Фейсбук" и този в други големи технологични компании принуди хиляди общински служители да напуснат района, а много други учители, чистачи и поддържащ персонал се борят със задръстванията по магистралите, за да дойдат на работа всяка сутрин. Служителите в тези фирми често пътуват с автобуси до офисите си, като превозните средства са с логото на компаниите, с което ядосват местните хора заради нарастващото неравенство в района.
Управата на Сан Франциско
обяви извънредно положение заради липсата на жилища
миналата година. "Това не е природно бедствие, а е дело на хората", казва Дейвид Кампос от управата на града. "Все пак си е бедствие".
Компанията "Фейсбук", чиито приходи за миналата година възлизат на 12.4 млрд. евро, наскоро беше разкритикувана, че е допринесла за жилищната криза в Менло парк, след като е предложила на членовете на екипа си бонус от по 10 000 долара, за да се преместят по-близо до централата й.
Джон Лиоти, изпълнителен директор на организацията "Ейбъл уъркс", която представлява общински служители, напомня, че през 2015 г. е била представена друга подобна инициатива. "Много местни семейства ще пострадат", смята той. От "Фейсбук" казаха, че целта на този план е "да подкрепи нашите служители и хората, от които те имат най-голяма нужда във всеки момент от живота си".
Предложенията на "Фейсбук" за изграждането на Уилоу кампус, в който ще има магазин за хранителни стоки и аптека, се ползва с подкрепата на Даян Бейли, която е изпълнителен директор на обществената организация "Менло спарк". "Смятаме, че
"Фейсбук" наистина иска да бъде добър съсед",
казва тя. "Очевидно са се вслушали в исканията на обществото и искат да ги изпълнят. В района няма магазин за хранителни стоки и аптека от дълго време." На около половин час път с кола се намира най-близкия супермаркет, който е на разстояние от около 6.5 км, но заради задръстванията пътуването отнема повече време.
Социалната мрежа също така се ангажира да похарчи 1 млн. долара, за да проучи възможността за възстановяването на стара жп линия, която преминава през кампуса на компанията, и "инвестира десетки милиони" за подобряването на магистрала US 101, по която се стига от фирмата до Сан Франциско. Няма планове за изграждането на ново училище.
"Фейсбук" не е единствената компания, която търси възможности за разрешаването на жилищната криза. Преди около месец говорител на "Гугъл" заяви, че технологичният гигант ще даде 30 млн. долара за 300 сглобяеми жилища за служителите си в своя кампус до близкото населено място Маунтин Вю.
"Епъл", която е в процес на преместване на персонала си от 12 000 души в новата централа в Епъл парк в Купертино, плаща по груби сметки 5 млн. долара "такса за облекчаване на жилищните проблеми" на града - компенсация за проблемите, които създава местният жилищен фонд. Компанията изчислява, че новият й офис ще доведе до ръст от 284% на търсенето на жилища в Купертино.
|
|