:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,418,215
Активни 218
Страници 21,112
За един ден 1,302,066

Болниците вече ще обявяват списък на безплатните спешни услуги

Болниците да обявяват на видно място в приемните си отделения списък на медицинските дейности по спешност, за които пациентите не дължат заплащане. Това е поискал министърът на здравеопазването проф. Николай Петров. В момента болниците трябва да обявяват списъци на услугите, които не се покриват от здравната каса, и пациентите сами трябва да заплатят.

Заповедта на Петров идва, след като в средата на юли родители алармираха, че за преглед и поставяне на гипс на ръката на дъщеря им се е наложило да заплатят 125 лв. на медицински център в Бургас. Според Петров оповестяването на услугите по спешност трябва да даде яснота на пациентите кое лечение е безплатно, тъй като е по спешност, и за кое дължат пари. Както "Сега" писа, в момента агенция "Медицински одит" извършва проверка по случая в Бургас, за да се установи трябвало ли е гипсирането в извънболничната помощ да се плаща, или се води като спешен случай. В зависимост от травмата състоянието на пациентите при счупване на крайник може да бъде както неотложно, така и спешно. Обикновено хората със счупвания попадат в спешните отделения на болниците и лекарите там преценяват за кой от двата вида случаи се касае. В повечето случаи помощта, която получават пациентите, не се заплаща от тях, тъй като се описват като спешни, дори и да не са.

ПРАВОМОЩИЯ

Избраният в петък управител на НЗОК проф. Камен Плочев смята, че за заеманата от него позиция трябва да бъдат дадени повече правомощия. "Надзорният съвет взема решение, при мен идват финансовите документи за парите, които трябва да бъдат преведени. Пред прокурора носи отговорност този, който е подписал финансовия документ. Как става така - един взема решение, а друг носи отговорност. Това е недоразумение, което най-вероятно ще бъде изгладено," коментира проф. Плочев в интервю пред clinica.bg.
1132
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД