:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,418,879
Активни 141
Страници 21,776
За един ден 1,302,066

Парламентът е приемал по половин закон на ден

СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Депутатите са подложени на непрекъснати обвинения, че се опитват да прокарат скандални промени в законите.
За 43 редовни заседания в първата сесия на 44-тото народно събрание са приети общо 19 законопроекта, съобщиха от пресцентъра му. Това прави по по-малко от един законопроект на ден. Гласувани са 102 решения и две декларации. Сред приетите нови и редактирани текстове са и скандалните промени в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). В първия бе въведено задължително отстраняване от длъжност на магистрат, обвинен за тежко умишлено престъпление от общ характер. Промените родиха подозрения, че парламентът създава възможности за прокуратурата да отстранява неудобни магистрати, като им повдига кухи обвинения. Отстраняването от длъжност досега бе само по обвинения за престъпления срещу правосъдието, а за всички останали случаи решаваше ВСС. С промените в НПК парламентът реши обвиняемите за корупция от високите етажи на властта да бъдат съдени вече в Специализирания наказателен съд, а не от Софийския градски съд. Решението бе взето въпреки коментарите, че така властта се опитва да си създаде удобен съд. Сред приетите още законопроекти са за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, в Закона за движението по пътищата, в Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ, в Закона за МВР и др.

Специално в Закона за движение по пътищата бяха предложени толкова много поправки, че вече не може да им се хване краят. Това стана на фона на обещанията на ГЕРБ да се направи един закон. Засега не е ясно нито кога ще стане това, нито какво ще пише в него.

Масираното обществено негодувание накара парламента да оттегли законодателната инициатива на ГЕРБ, с която се улесняваше строителството по Черноморието. Подобна съдба имаше и промяната в Закона за съдебната власт, която ограничаваше финансирането на магистратските организации от страни извън ЕС. Това стана след възмущение на американския зам. помощник държавен секретар по европейските и евразийските въпроси Хойт Ий. "Обединените патриоти" обаче се заканиха да внесат промяната отново през есента.

Отлагане претърпя и решението за премахване на ограниченията за продажба на българска земеделска земя на чужденци. Предложението бе на аграрното министерство. Проблемът е, че срещу България има наказателна процедура и страната ни ще бъде глобена с минимум 830 хил. евро еднократно и санкция за всеки ден, в който продължи да действа разпоредбата.

Въвеждането на изцяло мажоритарен вот отпадна, след като ГЕРБ не получи подкрепа от никого. А БСП така и не изпълни обещанието си да внесе свой проект за смесена система.

1063
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД