Кабинетът издигна кандидатурата на София за домакин на Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ), която в момента се намира в Лондон. В писмо на премиера Бойко Борисов до председателя на ЕС Доналд Туск и до шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер се казва, че бъдещата сграда на ЕАЛ е на етап планиране и ще бъде "напълно функционална" към датата на преместването, но не по-късно от началото на 2019 г.
През май Борисов заяви, че след Брекзит България иска да приеме и двете агенции на ЕС, който предстои да напуснат Лондон. До 30 септември ЕК ще прегледа внесените кандидатури, а решението за релокация на ЕАЛ трябва да се вземе през ноември.
Сградата на ЕАЛ ще се намира на 10 мин. от аерогарата. В писмото се изтъкват предимствата на София като локация за ЕАЛ. България има добри икономически и социални перспективи, стабилно икономическо развитие, бързо разрастващ се пазар на труда и силно проевропейски обществени нагласи, пише в мотивите. Изтъкнати са предимствата по шестте критерия, по които ЕК ще вземе решение за преместването. Специално място е отделено на IT сектора, който нараства средно със 7.3% годишно.
"Централата на ЕАЛ в София ще бъде интегрална част от високотехнологичната среда в София Тех Парк, който е стратегически проект за българската държава и ЕС", се казва в писмото. "Що се отнася до пазара на труда, социалната сигурност и медицинските грижи, България предлага достъп до превантивно здравеопазване и промоционални програми за служителите на ЕАЛ, техните деца и съпрузи в добре развитата мрежа от 59 здравни заведения в София", заявяват от МС. Децата на 890-те служители на ЕАЛ ще имат право на безплатен достъп до образование в държавните и общинските училища.
Кабинетът издигна кандидатурата на София за домакин на Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ),
Значи не България е поискала , а София.