Бивш митничар успя да осъди МВР да му плати 4000 лв. обезщетение за незаконно подслушване, съобщи "Правен свят". Решението е на Софийския апелативен съд (САС). Делата за обезщетение заради незаконно подслушване са единици.
През годините прокуратурата е водила серия от дела срещу митничаря Методи Митовски, който се усъмнява, че е подслушван незаконно. Така през 2014 и 2015 г. той пише на всички институции, които може да разполагат с информация за това - Народното събрание, главния прокурор, окръжния съд в Благоевград. Отговор получава само от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства - че от 30 януари до 30 март 2009 г. е бил подслушван. Това е станало по искане на Окръжната дирекция на МВР в Благоевград и с разрешението на тогавашния председател на окръжния съд Красимир Аршинков.
Бюрото установява, че исканията за подслушване на Митовски не се основават на никакви данни, както и че СРС-та са искани предимно за престъпления, за разкриването на които законът не допуска подслушване. Нещо повече - един от текстовете от НК, по които е искано подслушване, е отменен три години по-рано.
Митовски завежда дело по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) срещу МВР. На първа инстанция окръжният съд в Благоевград отхвърли иска му, но втората инстанция не се съгласява с мотивите на окръжния съдия.
Митовски настоява за обезщетение от общо 50 хил. лв. САС обаче приема, че може да бъде компенсиран само за незаконното подслушване в периода между 6 и 30 март 2009 г.
Срещу ищеца са водени разследвания, включително и за лихварство, което е завършило с осъдителна присъда. Тези дела също са "източник на повишено напрежение и емоционален стрес", пише САС.
ПРЕЦЕДЕНТ
Решението на апелативните съдии може да прокара практика по темата с незаконното подслушване. Важен момент в тяхното решение е, че давността за търсене на обезщетение започва да тече от момента, в който се разбере за незаконно подслушване, а не от спирането му.
|
|