:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,656,080
Активни 344
Страници 10,243
За един ден 1,302,066

Гърците не виждат светлина в тунела

Най-лошото вече е зад нас, не спира да повтаря премиерът Ципрас, но затъващото във все по-голяма бедност население е на друго мнение
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Преди да вземе властта, гърците виждат СИРИЗА и лидера й Алексис Ципрас като единственото спасение за страната си. Днес обаче са силно разочаровани от него.
"Най-лошото вече е зад нас". Панайота Муртиду размишлява върху това със сериозност, необичайна за общителен доброволец. Гръцкият премиер Алексис Ципрас често използва тази фраза, но тя все още се чувства малко объркана. "Политиците очевидно нямат представа каква е реалността", казва Муртиду. "Ако знаеха, нямаше да правят подобни изявления. Защото ситуацията не можеше да бъде по-зле".

"Гардиън" се срещна за първи път с Муртиду преди 4 години, докато тя опакова кутии с храна в клуб "Солидарност", който се помещаваше в атински офис на тогавашната радикална партия на Ципрас СИРИЗА. По онова време жената, която е с леви убеждения, бе голям привърженик на единствената политическа сила и истински вярваше, че тя ще може да изведе Гърция от тежкия финансов колапс. Обещанието на Ципрас да сложи край на строгите ограничения, юмрукът, който размахваше и пламенните речи, допадаха на чувството й за справедливост. През лятото на 2013 г. - почти 18 месеца преди да поеме властта, той беше "нашата голяма надежда, голямото обещание за по-добри дни".

Внезапната промяна в поведението на Ципрас, въвеждането на най-жестоките орязвания на бюджетните средства и повишаването на данъците, след като в Гърция започна тежката икономическа криза, сложиха край на опитимизма на Муртиду. Днес клуб "Солидарност" не работи в помещенията на местния партиен клуб, а в крайпътен бивш магазин за плодове и зеленчуци. Муртиду пък се бори с чувствата си, които варират от разочарование до гняв. "Кажете ми,



как някой може да оцелее с основна заплата от 490 евро



и да плаща всички сметки, които пристигат?", пита тя, докато подрежда пакети с ориз и варива, предназначени за нуждаещите се хора, с които младата гъркиня всеки ден се среща. "Има 51 семейства, които зависят от нас и повечето от тях са отчаяни. Да, Гърция успя да се спаси от фалит и дори отново излезе на финансовите пазари, но какво от това, след като гражданите й фалираха?"

В атинското предградие Кукаки, което е сред най-бедните, живеят гърци, едва свързващи двата края. Хриса Христодулаки и съпругът й Анестис живеят там от почти 50 години. С началото на кризата жената е била принудена да затвори фризьорския си салон и живее само от пенсия. "Първо посегнаха на много добрата ми пенсия от 1750 евро месечно", спомня си тя. "Направиха я 1430 евро месечно, а сега вече получавам 960 евро" , въздъхва Хриса. Анестис също е потърпевш от орязването на доходите. В миналото са се смятали за средна класа, а днес не са сигурни, че са част от нея. Надеждите да изкарат последните години на остров Крит са убити; както и плановете да живеят само с пенсиите си, без да се налага да работят.

"Често разговаряме за това", казва 68-годишната Хриса, която подстригва на черно, за да може да върже двата края. "Средната класа има определени преимущества. Ние обедняваме и имаме големи деца, които не могат да си намерят работа, не искат да отидат в чужбина и зависят от нас. Това е най-лошото. Цяло поколение, което познава само живот в криза - хора, които никога няма да могат да си намерят работа, да имат семейство или бъдеще".

Атина, подобно на повечето градски центрове, е сред най-тежко засегнатите от кризата - производителността се е свила с убийствените 26%. Проучване на организацията "ДиаНеосис" показва, че 15% от населението или 1 647 703 души през 2015 г. са получавали доста под прага на крайната бедност. През 2009 г. този показател не е надхвърлял 2,2%. Нетното богатство на гръцките домакинства се е свило бързо с 40%, според Националната банка.



Безработицата - най-гибелната последица



от рестриктивните мерки, е около 22% и е най-високата в ЕС, въпреки че е намаляла с 5% в последните 2 години.

Въпреки че най-лошото е отминало от фискална гледна точка, малко хора вярват, че Гърция ще може да избяга от четвърти спасителен пакет, дори и ако Атина си възвърне достъпа до пазарите, когато действащата в момента спасителна програма на ЕС и МВФ приключи през август догодина. "Гърците не могат да видят никаква светлина в тунела", казва Хриса Христодулаки, като клати глава с недоверие. "Те не вярват на нищо сега, докато не видят с очите си, че това е истина".

В отсрещния град Кесариани, който е крепост на комунистическата партия, местните власти вече се подготвят за зимата. В голямата бетонна сграда на кметството от 60-те години на ХХ век отделът за социални услуги планира провеждането на събития за събиране на пари като концерти и театрални постановки. Целта е да се финансират даренията на храни, които местните магазини и супермаркети вече не могат да си позволят да правят. "Нуждаещите се увеличават значително", казва Марилена Христодулу, а на стената в офиса й виси табела с надпис



"Бедността не е престъпление"



"Тази криза стигна толкова далеч, че дори и тези, които в миналото помагаха, страдат. В списъците имаме 367 души, които са в крайна нужда, а броят им ежедневно се увеличава".

Песимизмът, който се поражда от бедността, води и до увеличаващи се форми на солидарност. От другата страна на Акропола, в Керамейкос, гръцкият православен свещеник отец Игнатиос отговаря за акцията "Галини", която дава подслон на бездомните, осигурява безплатен стоматолог и обучава групи деца. Тези, които са се записали са т.нар. невидимите бедни - хора, които все още имат покрив над главите си, но заради тежки проблеми с дългове или безработица не могат да си плащат сметките. "Повечето от тях са типични представители на средната класа, които не искат да се показват, защото се срамуват", оплаква се той. "Обстановката се влошава. Трябва ни помощ, много повече помощ". От началото на кризата екипът от доброволци на Игнатиос дневно готви по 350 порции, но с увеличаването на търсенето нараства и зависимостта от дарения, предоставяни от известната организация за спасяване на храната Boroume.

Идеята за нея е на Ксения Папаставру, като организацията е спестила и дарила над 14 млн. порции с храна от създаването й през 2011 г. Въпреки изключителният успех Папаставру казва, че няма време доброволците да релаксират. Според нея кризата се е превърнала в чудовище, засягало обикновените гърци жестоко и непредвидимо.

За тези, които най-тежко са пострадали от опасността от фалит на Гърция, правителството на СИРИЗА е предоставило ваучери за храна и субсидии за плащане на наем, безплатна храна в училище и здравни грижи за около 2.5 млн. неосигурени лица. Те са доволни от това. "За най-бедните СИРИЗА е добра", казва Муртиду. "Но партията не прави това, което огромна част от населението се надява и това е много опасно. Ципрас предизвика успокояващ ефект, когато дойде на власт. Няма обаче друг Ципрас, който да ни обещае света и сега се страхувам, че земята може да се разтресе под краката ни. При следващите избори ще заложим на крайната десница".

Това е всеобщо притеснение. Гърците реагират на загубите с решимост и устойчивост, но въпреки това чувството за несигурност надделява. "Несигурността е новото нормално състояние", отбелязва преподавателят по психология Фотини Цаликоглу. "Тя може да се изрази в апатия, насилие, по-голяма несигурност. Не се знае как точно ще избухне".

Снимка: ЕПА/БГНЕС
След избухването на кризата много гърци разчитат на социалните кухни.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пенсионерите са сред най-потърпевшите от рестриктивните мерки на правителството, тъй като пенсиите им са драстично орязани.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Протестите на гърците не спират, но премиерът уверява, че "Най-лошото вече е зад нас". Никой обаче не му вярва...
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хранителните банки в Гърция трудно успяват да задоволят нуждаещите се от тяхната помощ, тъй като броят на хората, които идват, непрекъснато се увеличава.
63
3184
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
17 Август 2017 19:45
Преди десетина години един познат грък ми разправяше: "Аз заеми нямам, правителството като е взимало, да се оправя, мен кво ме интересува." Сега и той се сърди на Ципрас, че го е излъгал.
17 Август 2017 20:30
по няколко месеца съм в Гърция..кръчмите пълни народа усмихнат.
в булгаристан не съм виждал пенсионери да налазят кафета и кръчми да играят табла, да сръбват фрапета да муат сувлакита и всякакви риби. В Гръцките села е пълно с селскостопанска техника и няма земя която да е запустяла. къщите са белосани навсякъде цветя. минеш ли границата смрат и тягост сякаш след чума..това превърнаха България в булгаристан сини ,червени, кафяви и най вече чужди изроди.
17 Август 2017 20:31
Първо посегнаха на много добрата ми пенсия от 1750 евро месечно", спомня си тя. "Направиха я 1430 евро месечно, а сега вече получавам 960 евро

абе вие гаврите ли се с нас?
17 Август 2017 20:43
The financial shock contrasted with Greece, where workers received nearly 100 per cent of typical pay from the state in retirement.
The generosity of Greek state pension provision was mirrored in other countries where public finances were under strain.
Spain, Cyprus, Italy and Portugal all appeared in the top 10 – offering a glimpse of why some their governments have been on the brink of default.
Austria, Finland and Belgium all also rated above average, while maintaining relatively strong public finances.


http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/pensions/11189414/Why-Britains-state-pension-is-one-of-the-worst-in-Europe.html
А диаграмката най-долу в статията е достатъчно показателна.
In France, the average pension was 1,032 euros last year for the 13.7 million pensioners of the private sector. There is also a 25 percent supplementary pension and over 50 percent in supplementary pension for high executives.

In Germany, the average pension in 2013 was 760.43 euro, with supplementary pensions provided by employers. In 2011 — since there are no recent figures — the average combined pension was 1,576 euros for men and 1,302 for women in the western part of Germany, while in the eastern part the average pension was 1,303 euros and 1,219 euros respectively.

http://greece.greekreporter.com/2015/06/26/eurostat-greek-pensions-average-e882/
След като са раздавали пенсии от по 1750 евро месечно на бивши фризьорки, представям си какви са били пенсиите на добре платените държавни служители.

17 Август 2017 22:53
1750 евро пенсия за фризьорка!
И още - децата, порастнали не намират работа, не искат и в чужбина, зависят от нас... Пък аз не съм чул някой от хилядите българи, работещи в Гърция, да е предпочел да се върне в България, спасявайки се от непосилната гр.криза
Всички, изказали се по-горе
За форумните гръцки камаради - в аванс
17 Август 2017 23:08
ИПИ изчисми ли с колко е по-производителна гръцката фризьорка от българската? а какъв е авантажа на немската пред българската, въпреки плоският данък?
17 Август 2017 23:10
вярно че сме малък, но много прост народ. матрял направо.
17 Август 2017 23:13
Гърците не виждат светлина в тунела, защото тунелът им има завой. А нашият е прав като магистрала и затова 28 години виждаме светлината, която ни води.
17 Август 2017 23:22
много добрата ми пенсия от 1750 евро месечно", спомня си тя. "Направиха я 1430 евро месечно, а сега вече получавам 960 евро"

Тук ли трябваше да се просълзим?
17 Август 2017 23:35
и завистлив че инак ще му се наложи да мисли.
18 Август 2017 00:46
"Първо посегнаха на много добрата ми пенсия от 1750 евро месечно", спомня си тя. "Направиха я 1430 евро месечно, а сега вече получавам 960 евро" , въздъхва Хриса.

А-у-у-у, горките гърци!
Пожелавам на Хриса да дочака пенсията й да стане 142 евро, колкото е на майка ми в момента и много се надявам тогава "Гардиън" пак да пишат за нея....
18 Август 2017 00:55

Кайзер Созе
17 Авг 2017 23:10
Мнения: 12,603

вярно че сме малък, но много прост народ. матрял направо.


Направо глина от която моделират каквото си поискат. За гръцкият народ
18 Август 2017 03:36
За гръцкия народ:
И без коментар, понеже не обичам да се изказвам нецензурно.
18 Август 2017 07:27
Пожелавам на Хриса да дочака пенсията й да стане 142 евро, колкото е на майка ми в момента и много се надявам тогава "Гардиън" пак да пишат за нея....
Да разбирам ли, че смяташ размера на пенсията на майка си за справедлив и достатъчен за достоен живот? Или смяташ гъркинята за виновна, ако е несправедлив и недостатъчен?
А дали, ако се напънеш да помислиш повечко, няма да се запиташ що аджаба Гардиън не е.ава да пише за България? Ааа, ний кротуваме и значи у нас няма криза. Ний виждаме светлина в тунела.
18 Август 2017 08:43
Ааа, ний кротуваме и значи у нас няма криза. Ний виждаме светлина в тунела.

Точно така излиза на практика.
Ако не вдигаш врява, никой не ти обръща внимание.
Не се ли тръшкаш като Гърците, приемат че и 100 евро пенсия в България е достатъчна.
Класическа формална логика.
18 Август 2017 09:47
Това, което ни се предлага за четене, не са "тръшканията на гърците", а тръшканията на други на тема "тръшканията на гърците". А снимките долу все едно са задигнати от темата на д-р Тормозчиян за тов. Мадуро.
18 Август 2017 10:01
вярно че сме малък, но много прост народ. матрял направо.

Защото не сме принудили правителствата да вземат заеми и да вдигнат пенсиите и заплатите в обществения сектор и после да продължават да вземат докато държавата фалира?
Само че нас няма да (са принудени да) ни спасяват след като България не е в еврозоната и ще фалираме отново както по времето на Виденов.
Някои много бързо забравят какво може да се случи в такава ситуация. Щото не са прости като нас, останалите.
18 Август 2017 10:34
"Първо посегнаха на много добрата ми пенсия от 1750 евро месечно", спомня си тя. "Направиха я 1430 евро месечно, а сега вече получавам 960 евро" , въздъхва Хриса. А


Четох до тук!
Наистина, както пише Кайли, това вероятно е някаква подигравка с българските читатели.
Каква е целта на статията? Да съжаляваме гърците, че им намалили пенсиите на фризьорките на 1000 евро?
18 Август 2017 10:50
Каква е целта на статията? Да съжаляваме гърците, че

Не ли очевидно, че целта е обратната? И че e постигната. Колкото и да е глупава тактиката, важното е, че е успешна.
18 Август 2017 10:55
Гардианчета, какво да ги правиш! Левичари, сър, толкова си могат!

Едно са мислили, друго се е получило.
18 Август 2017 10:57
Имах предвид подбора на статии, съобразен и с нашите особености, Пати, не спекулирай.
18 Август 2017 11:02
За пенсия 1750 Евро, в Германия трябва да се плаща най-малко 45 години по най-малко 400 Евро пенсионна застраховка. Месечно. Защото пенсиите не падат от небето. Колкото си плащал през целия си живот, толкова ще вземеш накрая. Защото на някого може да му хрумне, че вземаш повече, отколкото си платил.
---
А специално фризьорите са много лошо заплатени. Нищо, че отиването на фризьор за жени под 60 Евро няма и за мъже под ... 15 - 20 Евро (в Гърция 10).
18 Август 2017 11:16
Пожелавам на Хриса да дочака пенсията й да стане 142 евро, колкото е на майка ми в момента и много се надявам тогава "Гардиън" пак да пишат за нея....


Някои от форума показват типичната жалка и долна българска черта да пожелават другите да са зле, наместо да си погледнат в чинията и да поискат те да са добре. Ей затова, докато псувате "мързеливите гърци", наш'та собствена кочина става все по-зле и по-зле, докато вие задоволнопотривате ръце как тоя и оня го е закъсал. Гърците и ги разсипаха и понеже имам лични впечатлния, мога да потвърдя че дрането върху тях за всичко е безкрайно и всяка година става все по-зле. Все още са доста по-напред от нас, но ако продължава така, още няколко години и ще стане страшно. Рано или късно с подобни мерки на икономии, данъчни резачки и т.н. туризмът и ще го закъса, а както и морският транспорт т.н. Искрено им желая да се измъкнат от дупката, тъй като държават им ми харесва, а самите гърци не са лоши хора. А чисто геополитически (по ЗИП) не е добре Гърция да е слаба, и единствените силни в района да останат турците...
18 Август 2017 11:17
Авторът вероятно не вижда връзка между сегашното положение в Гърция и вземането на заеми за да може да се плащат пенсии на фризьорки по 1750 евро месечно (с допълнителните Великденска и Коледна пенсия, средното за 12 месеца всъщност излиза около 2042 евро). Доста странното е колко последователи все още има гръцкият морален пример - да изплюскаш бъдещето на децата си днес и когато дойде време за плащане да сочиш с пръст другите като виновници.
Апропо, нямам абсолютно нищо против гръцките фризьорки да вземат пенсии и по 5000 евро месечно, стига да са изработени от гръцките работещи и отделени за техните родители. Естествено с изработено, а не с взето назаем. Дори и със заеми да става тази работа не възразявам, стига да си ги изплащат.
А да се сравнява жизнен стандарт постигнат с чудовищни заеми и такъв с реално изработеното е тъпо.
18 Август 2017 11:40
Най-големият проблем на гърците е, че си нямат комунисти, ДС и СССР да обвиняват за несгодите си. Ние само като насочихме вината в правилната посока и изкарахме къде-къде по-големи несгоди... е... не всички де - огромна част от българите измряха от мизерия и произвол или се евакуираха от страната - но това със сигурност е било от неразбиране на "евроатлантическите ценности".
18 Август 2017 11:48
"Защото не сме принудили правителствата да вземат заеми и да вдигнат пенсиите и заплатите в обществения сектор "

Много си прав, само дето като влезнем в еврозоната всички активи на БНБ валутния борд и валутния резерв км то 15 000 000 000 евро в момента ще заминат за ЕЦБ.

След което понеже имаме добро съотношение дълг/БВП ТЕ ще ни накарат да теглим заеми за да помагаме през ЕЦБ на закъсалите в еврозоната .

И тука е големия купон ние ще продължим с 150 евро пенсии но ще даваме за да има примерно 900 евро пенсии за гърците. БВП на Гърция е около 4 пъти колкото нашия значи и пенсиите трябва да са им по 4-три толкоз.


18 Август 2017 12:00
Много си прав, само дето като влезнем в еврозоната всички активи на БНБ валутния борд и валутния резерв км то 15 000 000 000 евро в момента ще заминат за ЕЦБ.
И каква точно ще е разликата с това да са в БНБ както сега?
18 Август 2017 12:22
Perseus
18 Авг 2017 11:16
Мнения: 2,369
От: Bulgaria
Пожелавам на Хриса да дочака пенсията й да стане 142 евро, колкото е на майка ми в момента и много се надявам тогава "Гардиън" пак да пишат за нея....


Някои от форума показват типичната жалка и долна българска черта да пожелават другите да са зле, наместо да си погледнат в чинията и да поискат те да са добре.



Защо да е
българска черта
?
И аз съм българин, па ми не иде наум/и всеуслушание/ да кажа: Нещем макя ми да е добре, сакам на Хрисула да е зле.
18 Август 2017 12:49

Simplified Solutions
18 Авг 2017 07:27

Пожелавам на Хриса да дочака пенсията й да стане 142 евро, колкото е на майка ми в момента и много се надявам тогава "Гардиън" пак да пишат за нея....
Да разбирам ли, че смяташ размера на пенсията на майка си за справедлив и достатъчен за достоен живот? Или смяташ гъркинята за виновна, ако е несправедлив и недостатъчен?
А дали, ако се напънеш да помислиш повечко, няма да се запиташ що аджаба Гардиън не е.ава да пише за България? Ааа, ний кротуваме и значи у нас няма криза. Ний виждаме светлина в тунела.


Симпли
18 Август 2017 12:59
Много си прав, само дето като влезнем в еврозоната всички активи на БНБ валутния борд и валутния резерв км то 15 000 000 000 евро в момента ще заминат за ЕЦБ.

Не могат да ни задължат да ги дадем. Ето какво пише Хърсев:
В никакъв случай не бива да се допусне при присъединяването ни към Еврозоната тези пари да отидат зестра за Европа. При замяната на левовете с евро този най-голям финансов фонд на страната трябва да остане в ръцете на българската държава, а Емисионното управление на БНБ (което играе ролята на валутен съвет в други страни с паричен режим като нашия) трябва да се закрие или да се трансформира в Държавен трезор, или в нова държавна банка, но отделна от БНБ и независима от евросистемата. Нито ЕС, нито ЕЦБ и евросистемата имат каквито и да е права върху тези пари.

http://www.segabg.com/article.php?id=826963
Виж, могат да ни принудят да плащаме заемите на Гърция солидарно с другите държави. Затова много зависи какви условия ще се договорят за българското участие във фондовете на ЕЦБ, което трябва да бъде символично предвид ниския БВП на държавата.
Някои от форума показват типичната жалка и долна българска черта да пожелават другите да са зле, наместо да си погледнат в чинията и да поискат те да са добре.

А как така си пропуснал да коментираш другото: сравнението между пенсиите в развити европейски държави и тези, получавани в Гърция преди кризата както и дали има здрава икономическа логика за това.
18 Август 2017 13:03
Муртиду пък се бори с чувствата си, които варират от разочарование до гняв. "Кажете ми,



как някой може да оцелее с основна заплата от 490 евро



и да плаща всички сметки, които пристигат?", пита тя, докато подрежда пакети с ориз и варива, предназначени за нуждаещите се хора, с които младата гъркиня всеки ден се среща. "Има 51 семейства, които зависят от нас и повечето от тях са отчаяни. Да, Гърция успя да се спаси от фалит и дори отново излезе на финансовите пазари, но какво от това, след като гражданите й фалираха?"



Картинката е еднаква навсякъде. Една огромна част от човечеството сякаш е напълно ненужна. Посоката ни е сбъркана. Каква цивилизация е това, щом повечето хора страдат. За отношението към останалите видове няма смисъл да говорим.
18 Август 2017 13:16
Ама те колко получавали, па ние по-малко, па на еди кой си майка му колко получавала, обичайните глупости за мързеливите гърци, пълните кафенета, някъв Германец и той се изказал, на който са му напълнили главата с германски митове и легенди, че едва ли не Германия издържа Гърция (само дето рядко се споменава факта колко милиарда с спечелила Германия именно от гръцката криза). С две думи - егаси тъпотиите пак са наплякани в този форум.

Много ли са 960 евро пенсия или не, в случая почти няма значение. Въпросът е за рязката загуба на социални придобивки и жизнен стандарт, а това е болезнен процес. Вижда се на доста места в Европа, но в Гърция е особено бърз и потресаващ. А доколко са виновни обикновените гърци за ситуацията е сложен въпрос, който не виждам някой да коментира сериозно. Със сигурност обаче фризьорката от квартала не е длъжна да разбира от макроикономика, държавни финанси или пък от стратегията на Дойче Банк и Сосиете Женерал в Гърция - взема си жената 1700 евро пенсия, изведнъж става 900 евро. Ами боли, много ясно. Кво сте се разпенили от завист и злоба.
18 Август 2017 13:27
В миналото са се смятали за средна класа, а днес не са сигурни, че са част от нея..


Целта на "демокрацията" е да няма средна класа. Първо това се унищожава! Не й трябват мислещи предприемачи, а послушници!
18 Август 2017 13:39
Кво сте се разпенили от завист и злоба.


Таман да кажа Българи,сър.. И се засрамих
18 Август 2017 13:45
"Човешко, твърде човешко", както е казал Ницше.
18 Август 2017 13:58
Няма ли да коментирате икономическите предпоставки за доходите и сравнението на пенсиите с по-развити държави, а само злобата и завистта?
18 Август 2017 14:03
Патагонец 18 Август 2017 13:58
Няма ли да коментирате икономическите предпоставки за доходите и сравнението на пенсиите с по-развити държави, а само злобата и завистта?


Аз съм го коментирал пределно ясно (виж същия параграф като "злобата и завистта".
18 Август 2017 14:13
А как така си пропуснал да коментираш другото: сравнението между пенсиите в развити европейски държави и тези, получавани в Гърция преди кризата както и дали има здрава икономическа логика за това.


И? Какво значение има? ТИ ли ги плащаш тия пенсии? ТИ ли "спасяваш" гръцката икономика? НЕ. ЕЦБ си печата кинти и ги раздава. ТИ ли даваш кинти на МВФ и СБ да ги дава на лошите гърци? НЕ! Печатат си едни долари и ги дават.

И докато се мъчиш да осмислиш тезата за пенсиите спрямо другите държави, а КАК се връзват пенсиите на нашите родители с тези в Европа? Защо наместо да се пениш за гръците пенсии, не погледнеш пенсиите в БГ? Ама друго си е да наредиш макроикономически гърците и да ти просветне. Българите стават все по-загубен народ и бъдеще и спасение не се вижда. Тъжно, но факт. Всички се вълнуват от такса стол, Валерко и прочее дивотии, а не от истински важните неща.
18 Август 2017 14:13
Битанем, Битанем..

"" Отгоре отгоре / повърностно, демек, гледам/ видя, душо, тебе те не видим./ Оти съм не внимателен/. "
Приличам си думите на една песен....,много хубава,
18 Август 2017 14:26


18 Август 2017 14:43
Няма ли да коментирате икономическите предпоставки за доходите и сравнението на пенсиите с по-развити държави, а само злобата и завистта?
Две са причините Гърция да е по-развита от България - на първо време колапса на последната след свалянето на Живков. 60-70те години България успешно догонва Гърция и не е нужно да се четат статистики, а да се погледне снимка на Атина от онова време съупоставена със София. Другата причина естествено е гръцкия дълг. Няма нищо сложно в това - богатите държави просто имат по-голям дълг. Работата е в достъп до капитал и възращаемостта му - Гърция се справи с първото по политически съображения, но не с второто. България беше в начална фаза на използване на дългов капитал през 80те години, но беше свален режимът и разтурена държавата - а всички знаят какво се случи след това.
18 Август 2017 14:48
Гевин, добре си се намерил.
18 Август 2017 15:33
Завършил съм с точка изречението, все едно, че е хвалба.


Не го хваля, ами го приветствам за идване... след фризер... Значи удивителна !
18 Август 2017 15:36
И? Какво значение има? ТИ ли ги плащаш тия пенсии? ТИ ли "спасяваш" гръцката икономика? НЕ. ЕЦБ си печата кинти и ги раздава. ТИ ли даваш кинти на МВФ и СБ да ги дава на лошите гърци? НЕ! Печатат си едни долари и ги дават.

Както и предполагах нищо по същество.
18 Август 2017 16:56
Дежурния
18 Авг 2017 11:17



Интересно дали коментираните в статията числа са преди или след 'ножицата', за която се съобщава тук
19 Август 2017 12:36
Патагонец
18 Авг 2017 10:01
Защото не сме принудили правителствата да вземат заеми и да вдигнат пенсиите и заплатите в обществения сектор и после да продължават да вземат докато държавата фалира?


Моят приятел, както обикновено - неподготвен.
Гръцките правителства не са взимали заеми за да вдигнат пенсиите а са взимали заеми ОТ пенсионните им фондове. Разлика от земята до небето.

Nickolas
18 Авг 2017 11:02
Мнения: 7,983
От: Bulgaria За пенсия 1750 Евро, в Германия трябва да се плаща най-малко 45 години по най-малко 400 Евро пенсионна застраховка. Месечно. Защото пенсиите не падат от небето.


В Гърция пенсионните и здравните осигуровки при занаятчиите започваха от около 300 евро месечно и приключваха в края на кариерата им с над 600. В пенсия излизаха след около 11000 осигурени дни. Рядко с над 1200Е пенсия. Някои имаха и втори (допълнителни/помощни) пенсии за които си трупаха пари в отделни фондове. Вероятно случая е такъв.
19 Август 2017 16:58
Гръцките правителства не са взимали заеми за да вдигнат пенсиите а са взимали заеми ОТ пенсионните им фондове. Разлика от земята до небето.

Охи.
Гръцките правителства са вземали заеми, с които са плащали раздути заплати, от които са правени отчисления за пенсионните фондове. Демек, парите в пенсионните фондове пак са от заеми.
19 Август 2017 18:09
АвакумЗахов
19 Авг 2017 16:58
Охи.
Гръцките правителства са вземали заеми, с които са плащали раздути заплати

Плащали са заплати на фризьорките, на хотелиерите, на корабособствениците, на рибарите?
А стига бе! Ти изби рибата!
19 Август 2017 18:28
Не ми се проверява за точната цифра, но мисля, че средната пенсия в Гърция преди кризата беше някъде около 700 евро. Сега под това.
Пак около 700 евро бяха и стартовите, че и не само, заплати.
Преди кризата рефрена беше за поколението на 700-те евро, което няма бъдеще при такава заплата.


Дали е била фризьорка или собственичка на фризьорски салон конкретната пенсионерка?
По-скоро - второто. Но...
... за целите на пропагандата се правят извадки според случая.
Същото беше и с публикациите за заетите на държавна служба. Бяха вкарали в броя им чак наборните войници за да докажат колко са раздути държавните щатове. А те си бяха под средно-европейското ниво. Сега - много под него.


Да обереш един двор е по-лесно ако първо го разградиш.
В България, някога, се започна с прекрояване на областите и с разграждане на службите - всички бяха вписани в графата маскари.
В Гърция също се започна с прекрояване на областите. Ама службите им (и армията) като цяло не успяха да разградят. Или поне така ми се струва.
19 Август 2017 21:42
Попаднах на една интересна таблица, не много по темата, но нали не разбирам от други теми.
Вероятно за някой ще е интересно да я сравни с българските показатели

Процент на събираемост на данъците в Гърция по години
Превод отгоре надолу - събрани данъци от:
1. Доходи на физическите лица
2. Доходи на юридически лица
3. Други данъци върху доходите
4. Данък върху недвижимата собственост
5. Преки данъци дължими от предишни години
6. Други преки данъци
7. ДДС върху горивата (100)
8. ДДС върху тютюневите изделия
9. ДДС върху вноса
10. ДДС върху други

11. Други данъци върху сделките
12. Специални данъци върху потреблението (алкохол, цигари и т.н. )
13. Непреки данъци дължими от предишни години
14. Други непреки данъци

(снимка: натиснете тук)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД