:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,780
Активни 228
Страници 17,190
За един ден 1,302,066

Преживяваме не сблъсък на цивилизации, а криза на културите

Екстремизмът тържествува и за да бъде спрян, трябва да се борим за младите хора
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Миналата седмица изпълнен с недоволство последовател на ИД уби 13 души и рани над 120, като връхлетя върху пешеходци по популярната улица "Рамбла" в Барселона.
Поредният недоволен "войник на Ислямска държава" се вряза с микробус сред множеството на най-популярната улица в Барселона миналата седмица, уби 13 души и рани над 120 от 34 държави. Седмица по-рано в Шарлотсвил, САЩ, бял крайнодесен екстремист сгази с колата си млада жена в нападение, подобно на вдъхновените от ИД атаки.

Ценностите на либералната демокрация изглежда все повече губят територия по света за сметка на ценностите на ксенофобския етнонационализъм и радикалния ислям. Но това не е "сблъсък на цивилизации", а разпад на общностите, защото етнонационалистическият насилствен екстремизъм и транснационалният джихадистки тероризъм отразяват не съживяването на традиционните култури, а техният разпад.

Това е



тъмната страна на глобализацията



Западните национални държави и сравнително отворени пазари, които доминират глобалния политически и икономически ред, до голяма степен замениха старите форми на управление и социален живот. Хората на планетата бяха превърнати в конкурентни състезатели, търсещи реализация чрез натрупване на богатство и неговите символи. Но насилственото участие и залозите в надпреварата за промени, диктувани от пазара, често се провалят, особено в общности, които разполагат с малко време да се адаптират към промените. Когато се стигне до това, може да се очаква избухването на насилие.

Стремежът за елиминиране на несигурността, комбиниран с "търсенето на значимост" според определението на социалния психолог Ари Круглански са личните чувства, открояващи се най-ярко в интервютата на моя изследователски екип с джихадисти и поддръжници на популистки етнонационалистически движения. В Унгария открихме силна подкрепа за призива на правителството за възстановяване на "националната кохезия", загубена с падането на фашисткия режим през Втората световна война. В Ирак установихме, че почти всички млади хора от районите, освободени от управлението на ИД в Мосул, първоначално са подкрепили стабилността и сигурността, предложена им от този режим след хаоса, последвал американските удари.

В света на либералната демокрация и човешките права насилието - особено крайните му форми на масово кръвопролитие - обикновено се смята за патология или за израз на злото в човешката природа. Но в повечето истории и култури насилието срещу другите групи се представя от виновниците за



върховен израз на морална добродетел.



Всъщност без претенция за добродетелност е трудно, ако не и немислимо, да бъдат убити голям брой невинни хора.

След края на Втората световна война революционери и бунтовници, готови да се пожертват за каузи и групи, успяват да доминират чрез далеч по-малко въоръжена сила от армиите и полициите на държавите, срещу които се опълчват. В същото време, според резултатите от изследването World Values Survey, мнозинството от европейците не вярват, че демокрацията е "абсолютно важна" за тях. Във Франция и Испания откриваме слабо желание да се жертва каквото и да било в името на демокрацията, за разлика от желанието сред поддръжниците на джихада да се борят и умират за него.

Как можем да противостоим и да преборим този контракултурен натиск на съвременността? Вероятно за някои отговорът е в преоткриване и повторно извайване на предишните ни ценности на представителна демокрация и културна толерантност. За други отговорът е в опазване на останалото от флората и фауната на планетата и избягване на екологичните катастрофи. Друг вариант е да дадем възможност на следващото поколение да предложи нови решения.

Но нито едно уравновесяващо послание няма да успее да се разпространи в социалния вакуум, в абстрактното пространство на идеологията. Нужно е



добро познаване на рисковите общности.



Най-често хората се присъединяват към радикални групировки чрез съществуващите вече социални мрежи. Това означава, че вербуването не се осъществява основно чрез преки послания в социалните медии например, а чрез мрежите на семейството, приятелите, квартала, училището, затвора.

Изследването ни в историята на вдъхновените от ИД нападения в Западна Европа ясно показва, че опитите на пряко вербуваните от ИД, които не разчитат на прякото участие на представители на съществуващи местни общности, най-често се провалят. Колкото повече се засилва и задълбочава участието на местните мрежи, нападенията стават все по-смъртоносни. Установихме хлабави, но многопосочни връзки между джихадистките кръгове в Барселона и по-голяма част от Западна Европа, Магреба, Леванта, и то доста преди атентатите от 11 септември.

Затова фокусът на усилията трябва да бъдат младите хора, които са основната част от днешните радикални новобранци и утрешното най-уязвимо население. Доброволците на "Ал Кайда", ИД и още много други крайни националистически групировки най-често са млади хора в преходни етапи от живота си - имигранти, студенти, хора, които си търсят работа или пък партньор в живота. Напуснали домовете и семейства, те търсят нови семейства и приятели, нови цели и значимост.

Нуждаем се от стратегия за пренасочване на радикализираната младеж, като я ангажираме с интересите й, вместо да ги пренебрегваме, и да се страхуваме от нея или да се задоволяваме с това да призоваваме някой друг да я укротява или укорява. Разбира се, че толерантността има граници и че не можем да толерираме заплахата от още повече насилие.

Нашите партийни разделения включват реални различия в ценностите, които политиците раздухват до екзистенциални заплахи. Но все още можем да намерим много общи неща и ценности в един свят, в който всеки може да живее свободно и щастливо, ако получи поне малко шанс за това. За тази възможност предците ни се бориха в революции, граждански и световни войни.



• Авторът е антрополог.
35
2731
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
21 Август 2017 20:17
ценностите на ксенофобския етнонационализъм и радикалния ислям

и други подобни съпоставки в тая гадна статия, която поставя знак за равенство между зверския ислямски терор и протестите срещу политическата коректност.
21 Август 2017 20:49
Що бе Мето?

Ей го "Гардиън":

В Унгария открихме силна подкрепа за призива на правителството за възстановяване на "националната кохезия", загубена с падането на фашисткия режим през Втората световна война.
Явно - според журналиста в Унгария национално единение е имало САМО през краткия период на управление на Nyilaskeresztes párt .. от октомври 1944 г. до февруари 1945 г.


И човек е хубаво да се замисли – .. "националната кохезия", загубена с падането на фашисткия режим" само за Унгария ли се отнася??


Та хубаво си пише "Гардиън" .. хубаво дава и примери с Унгария!

Ето : "В Унгария открихме силна подкрепа за призива на правителството за възстановяване на "националната кохезия"
Па и тука да се замислим, не ли?

Дали баш подкрепата от народа ЗА ТОЗИ КУРС НА ПРАВИТЕЛСТВОТО, не доведе до успехите на Унгария във всички области, повишаването на международния и авторитет?

КЪДЕ сме ние, българите?

Стресни се, племе закъсняло ..
-------------------

Та ДОЛУ РЪЦЕТЕ от "Гардиън" .. хубаво си пишат .. и за Унгария, и за "националната кохезия" ...
21 Август 2017 20:52
Авторът е антрополог

И ние имаме такЪвИ. Даже им викат социални антрополози. От АОНСУ-то. И се на телевизора киснат. Иначе говорят същите глупости като тоя...
21 Август 2017 20:55
Атран, Гардиан, Редакцията, Добро попадение!
21 Август 2017 20:56
В Ирак установихме, че почти всички млади хора от районите, освободени от управлението на ИД в Мосул, първоначално са подкрепили стабилността и сигурността, предложена им от този режим след хаоса, последвал американските удари.


малей, тия щом в ислямска държава са намерили стабилност и сигурност демократизацията по въздуха ще да е била доста настойчива.
21 Август 2017 20:59
Firmin
21 Авг 2017 20:55

Атран, Гардиан, Редакцията, Добро попадение!
Абсолютно добро!
Firmin ..

Ей още за Унгария и за времената на "националната кохезия" ..

По данным партии .. 17 % её членов были офицеры, 13 % — крестьяне и не менее 41 % — рабочие. На парламентских выборах 28 мая 1939 года «Nyilaskeresztes párt» достигли особенно больших успехов в предместьях Будапешта, населенных преимущественно рабочими, и в других промышленных и горнодобывающих центрах страны ..

Трудовите маси, обикновените хора и техните организации .. работниците, миньорите - те са способни да поведат държавите си единни, през световните бури!

"Гардиън" ..

И виждаме, #кой е спокоен, кой отстоява демократичните ценности без насилие и кой иска да затвори устата на своите противници ..

(снимка: натиснете тук)

(снимка: натиснете тук)

(снимка: натиснете тук)
21 Август 2017 21:09
След края на Втората световна война революционери и бунтовници, готови да се пожертват за каузи и групи, успяват да доминират чрез далеч по-малко въоръжена сила от армиите и полициите на държавите, срещу които се опълчват. В същото време, според резултатите от изследването World Values Survey, мнозинството от европейците не вярват, че демокрацията е "абсолютно важна" за тях. Във Франция и Испания откриваме слабо желание да се жертва каквото и да било в името на демокрацията, за разлика от желанието сред поддръжниците на джихада да се борят и умират за него.


те тука некъде е скрит ключа за бараката.
21 Август 2017 21:14

Тъй, тъй, право велят антрополозите, не е врат рибка...
Дръжте се естествено.

Бай зе вей, то и кражбата на кола по нашия НК не е кражба, а противозаконно отнемане от владението на другиго без негово съгласие с намерение за ползване.
21 Август 2017 21:28
*
21 Август 2017 21:36
сим4о, сигурен съм, че не е трябвало да търсиш дълго такива снимки, братле. Медиите са се погрижили.
Фирмине, защо ли си мислех, че нема начин да не напишеш нещо я за холокоста, я за антисемитизма?
21 Август 2017 22:03
Ценностите на либералната демокрация изглежда все повече губят територия по света

Освен доларът и еврото, коя друга либерална ценности е подложена на свръх "печат", опс девалвация?

Хората на планетата бяха превърнати в конкурентни състезатели, търсещи реализация чрез натрупване на богатство и неговите символи.

Доскоро не бяхме ли призовавани да проявим евро-атлантическата ценност "солидарност" - европейска солидарност!? Да споделяме богатството си, плащайки/задлъжнявайки солидарно при покупките на "братски" фърчила и други оръжейни (не)потребности?

Но насилственото участие и залозите в надпреварата за промени, диктувани от пазара
Какъв пазар, какъв дявол диктува!? Ония 700 млрд. долара комунистическа помощ за "правилните" банки никакъв пазар не е предиктувал; цената на петрола се определя от картела ОПЕК - няма пазар, няма дявол - дори и да има, ще се потисне я с 60% акциз или с некачествен биодизел (амониеви съединения, а после автомобилопроизводителите ще го отнесят, че не са направили катализатори за скапаното "евро-атрлантическо" гориво).

В света на либералната демокрация и човешките права насилието - особено крайните му форми на масово кръвопролитие - обикновено се смята за патология
Тая патология не се ли наричаше "износ на демокрация", а в отделни случаи "шокова терапия" или "реформа"? Я как се реформира Югославия. Такава "реформа" сега тече в Украйна, Грузия, Либия, Сирия ... в очакване на Венецуела и Нигерия.

Най-често хората се присъединяват към радикални групировки чрез съществуващите вече социални мрежи.
То, преди 20 години нямаше социални мрежи, но хората пак се присъединяваха към различни групировки - освободителни армии, бригади на справедливостта и т.н. Правили са го и преди телефонното и ТВ окабеляване. Причината явно не е в съществуването на някаква радикална групировка, а че някой не е доволен от темпа на нарастраване на богатството му и търси начин да увеличи продажбите на "ценностите" си. Е, на Мария Антоанета не се е получило с пастите, нейната ценност", и платила с главата си за незадоволеното потребителско търсене. Та социо-пат-чат-антрополозите да внимават какви ценности проповядват, та да не предизвикат незадоволено потребителско търсене ... на човешки права ака слободия.

Но все още можем да намерим много общи неща и ценности в един свят, в който всеки може да живее свободно и щастливо, ако получи поне малко шанс за това.

Айде, отново комунистически глупости - всички равни мултимилиардери! Ако ще се проповядва комунизъм, барем авторът от прости логически съображения да беше изключил диктатурата на пазара по-горе и либерната ценност за забогатяване - богатството е бреме. Не позволява да се живее свободно, а изисква непрекъснати грижи, робски грижи да се опазва поне, ако не се множи.
Не е ли по-добре да се проповядва справедливост, зачитане на традициите и морала, вплетени в Закона, отколкото някакво "светло бъдеще" - свободин и щастлив живот!? Щото религията това "светло бъдеще" го обещава в един друг свят, не в настоящия ... за да избегне конфликтите ... при незадоволонето потребителско търсене.
21 Август 2017 22:16
Фирмине, защо ли си мислех, че нема начин да не напишеш нещо я за холокоста, я за антисемитизма?


Що? На теб, като ти рекат Хитлер, за живопис ли се сещаш? NSDAP като ти рекат, за работници ли се сещаш първом?
21 Август 2017 23:54
Не за живопис, първо и преди всичко се сещам за 20 милиона избити руснаци и за жизнено пространство. Но в статията не се споменава точно за Хитлер, тая екстраполация е твоя.
22 Август 2017 00:15
Firmin
21 Авг 2017 21:28

sim4o, това, че фашисти като "Кръстосаните стрели" на Салаши, фюрерът на унгарския народ, те олигавят от възбуда, не е нещо, което да ме изненадва. Толкова си прозрачен и семпличък ... Кого ми рекламираш? Съюзниците на Хитлер? Деятелите на антисемитските погроми? А да се позабършеш и да се скриеш, а?
Лъскачът на сапьорната лопатка, не може да се удържи да не попържа..


От къде вие, уважаемий решавате, че знаете какво ме олигавя?


И кога ще спрете с писането не по темата, личните тъпоумни задявки,с лепенето на етикети и с нескопосните инсинуации.., вие - дето и миг не се колебаете да пишете постинги съдържащи насилие и искате да чупите черепи, крака .. и какво ли не .. ..

АЗ. неуважаемий , коментирах ПИСАНО от "Гардиън" (между другото - подкрепяйки твоето одобрение ) споменаващо (цитирам "Гардиън" ) "В Унгария открихме силна подкрепа за ... възстановяване на "националната кохезия", загубена с падането на фашисткия режим през Втората световна война."

Лично аз .. просто давам подробности - от кога до кога ще да е била в Унгария "националната кохезия" .. ( това за кохезията - пак да ви повторя, че май ВИЕ сте ми семпичък - е СПОРЕД "ГАРДИЪН" ) .. и давам подробности , именно по темата (КОНКРЕТНО изречение, от публикацията допълвам с повечко подробности и коментирам! )

Ето какво много хубаво определение е написал, високоуважаемият wreckage , комай за вашия случай, Firmin , дето все някой ти е виновен за злочестините - в случая този виновен май е Унгария и нейното правителство - дето били правило призив за възстановяване на загубената, преди много, много време "национална кохезия" и тоя призив бил намирал отклик в населението ( това всичкото - според Атран от Гардиън)
wreckage 21 Ное 2013 22:35 Защо го пиша това? Щото ние може да сочим виновници за злочестината си докато слънце зайде и пак изгрее, можем да имаме "siege mentality", неизтребимо като хлебарка на стероиди, но не ставаме велики

A aз съм допълнил:
"хлебарка, на стероиди, със сапьорска лопатка"!

Не ставаме, не ставаме велики Frimin, с насилие, с тъпа първосигнална злоба и омраза , щото все някой ни е бил виновен за личните злочестини и неуспехи . прав е wrackage !
22 Август 2017 02:11
"Трудовите маси, обикновените хора... работниците, миньорите..."


Това не го бях чувал откъдя 13-ия конгрес насам.
22 Август 2017 08:17
Основното за което става дума в статията /доколкото аз разбрах/ е че трябва да се прекъсне по някакъв начин влиянието на средата в която се намират младите хора европейци от второ и трето поколение.Как ще стане това не става ясно. Съдейки по историческият опит на човечеството много вероятно е това да стане чрез насилие.Когато паразитите станат твърде много и заплашват реколтата никой не обвинява добрият стопанин че използва разните там селскостопански отрови за да намали влиянието им!Така че излишно е да се спори /вече/ дали хитлеризма се е отразил добре на националната кохезия на унгарците или не.Каквото е ставало пак ще стане и каквото има да стане пак през нашите глави ще мине.
22 Август 2017 08:29
Основното за което става дума в статията /доколкото аз разбрах/ е че трябва да се прекъсне по някакъв начин влиянието на средата в която се намират младите хора европейци от второ и трето поколение.

тц, основното послание е, че на младите хора трябва да се обръща фнимание. Щото в момента са напълно отсвирени. Икономически, социално и всякак.
Статията .

22 Август 2017 08:31
Всъщност без претенция за добродетелност е трудно, ако не и немислимо, да бъдат убити голям брой невинни хора.

Авторът е прав. За идеологиите на Третия райх и на Сиящия град на хълма.

http://time.com/4521509/2016-election-clinton-exceptionalism/?xid=homepage
Анг.
http://inosmi.ru/politic/20161018/238038514.html
Рус.
22 Август 2017 08:41
Не мисля че която и да било държава е оставила младите хора съвсем без внимание.Истината е че ако навреме изкараш едно циганче от гетото то има големи шансове да стане човек като другите хора.Ако не го направиш то има голяма вероятност да се присъедини към престъпния контингент.
22 Август 2017 08:44
Не мисля че която и да било държава е оставила младите хора съвсем без внимание.
22 Август 2017 09:24
Р-к Сухов отиде в пустинята с една винтовка и 5 патрона и установи съветска власт. Джихадистите хвърлиха калъчките и отидоха да се учат за инженери, агрономи,строители. Жените хвърлиха фереджетата и бурките и тръгнаха у те на училище. Станаха лекарки , учителки...Сега антрополози бол, и всякакви други разбирачи и лаладжии , ама р-к Сухов го няма. И кой , кой ги върна тия хора от училищата и университетите в джамиите? Питам и отговор не искам , щото знам.
22 Август 2017 09:28
Поредният недоволен "войник на Ислямска държава" се вряза с микробус сред множеството на най-популярната улица в Барселона миналата седмица


Поредното плямпало ни обяснява, че совите не са това, което са. Нищо ѝ немало на глобализацията, просто случайно сме се натъкнали на тъмната ѝ страна
22 Август 2017 09:35
"търсенето на значимост" според определението на социалния психолог Ари Круглански са личните чувства, открояващи се най-ярко в интервютата на моя изследователски екип с джихадисти и поддръжници на популистки етнонационалистически движения.
Ай ся, Агри Круглански го измислил. Тва го знам от дядо си, още преди 9-ти, т.е. от мъдрия български народ... (" на хората им дай да се пъчат..." ). И тука многократно е посочвано... най-отличителнатата движеща сила на по-голямата част от хората е поривът им за важност и значимост. Това е най-отличителната съставна на човешкото Его и най-лесния обяснител на човешкото поведение в, да кажем, около 90 % от случаите. И това не е само при пуберите ... Наблюдавайте. Внимателно наблюдавайте и ще видите този порив почти навсякъде -- от писатели, които сякаш се опияняват от думите си, до политици, шоумени, артисти, музиканти и всякви такива шматкащи се пред камери, припкащо по червени килимчета, слагащи си, преживе, отпечатъци по плочки и дувари, рисуващи по тялото си разни неща, закачащи разни джаджи по кожата ( не е само африканско изкуство) боядисващи си косата зелена, мъже носещи обеци, обличащи се е странни дрешки -- като шалчета през лятото и тям подобни ... до разни академични "учени", които се пъчат да се изкарат умни заменяйки съществуващи родни думи с чуждици, които редовните хора не разбират ... и все такива едни деяния -- за придаване на важност и значимост на собствената си личност ... дори клюкаренето и критиката по някой нещо сгрешил ... удачен случай да принизиш друг, за да можеш да изпъкнеш сам, принизявайки тези от околността ти ... Това за замянката на родните думи с чуждици е пък класика сред родните умотворящи (интелигенция) -- те вече не разговарят, не общуват, не обсъждат не тълкуват не разискват, а комуникират, дискутират, дебатират... не казвват дори обществен, а казват социален, нещата не се състоят от съставни и часи, а от компоненти ... и все такива замянки опростачващи езика ни и правещ го неразбираем за редовите българи.
А в някои Източни школи, основаната насока в делата им е да принизят именно това си Его. Дори т.н. духовни състояния познати с думи като ''нирвана" и др. превеждано като безметежност, безгрижие, безстрастие и тям подобни ( отделно дали се има в предвид точно това) са основани на на убиване на желанията идещи от Егото, в т.ч. придаване на важност и значимост, и преминаване в състояние на чистия (безусловен, по рождение, без странични натрупвания ) Аз .

Не че има значение кой какво е прозрял, но е дразнещо вече Западняците да си приписват всички постижения и достижения на човечеството, в т.ч. с разни нелепи книжки от рода на 100-те най .... А това вече е опасно, тъй като и без това доста същества у нас считат Западняците за нещо като висши същества, а себе си имат за нещо като нисши спрямо висшите Западняци. Това неестетвено нещо не трябва да се подклажда по никакъв начин, в т..ч. и с примери за юнака Ари Круглански, който измислил нещо .... нещо познато на народа ни от стари времена .
22 Август 2017 09:47
Добра статия, писана от човек, който познава материята.

Стремежът за елиминиране на несигурността, комбиниран с "търсенето на значимост
- ето още един ключ от бараката
22 Август 2017 10:02
Изследването ни в историята на вдъхновените от ИД нападения в Западна Европа ясно показва, че опитите на пряко вербуваните от ИД, които не разчитат на прякото участие на представители на съществуващи местни общности, най-често се провалят. Колкото повече се засилва и задълбочава участието на местните мрежи, нападенията стават все по-смъртоносни. Установихме хлабави, но многопосочни връзки между джихадистките кръгове в Барселона и по-голяма част от Западна Европа, Магреба, Леванта, и то доста преди атентатите от 11 септември.


Стремежът за елиминиране на несигурността, комбиниран с "търсенето на значимост" според определението на социалния психолог Ари Круглански са личните чувства, открояващи се най-ярко в интервютата на моя изследователски екип с джихадисти и поддръжници на популистки етнонационалистически движения.

Доброволците на "Ал Кайда", ИД и още много други крайни националистически групировки най-често са млади хора в преходни етапи от живота си - имигранти, студенти, хора, които си търсят работа или пък партньор в живота. Напуснали домовете и семейства, те търсят нови семейства и приятели, нови цели и значимост.


Възможно най-кратко казано - правилно идентифициран, неправилно оценен и лошо управляван риск. И наистина, всички извършители на нападенията в Европа се оказват лица, които по един или друг повод са били обект на оперативен интерес от страна на службите. Независимо дали това е контраразузнаването, антитерористите или криминална полиция.

Правилно определените "хлабави, но многопосочни връзки" добре дефинират мрежите на джихадистите. Те са по-скоро контекстни, а не на координация и контрол. Нито един от проведените актове на терор не изисква специално планиране, координация и управление на мащабна мрежа. Напротив, те са реализируеми в обхвата на познатите ни още от структурата на Ал Кайда "клетки". Връзките не са на комуникация, координация и контрол, а на ... принадлежност и съпричастност. Самият акт на терор ги прави част от мрежа, а не мрежата възпроизвежда акта. Затова са и така трудни за прогнозиране и париране. Решенията да се премине от лозунги към действие може да се окажат спонтанни и актовете в голяма степен импровизирани, с подръчни средства и ресурси, но, както се видя, съвсем не неефективни и достатъчно кървави, за да стъписат Европа и да парализират цели общности.

Впрочем, офтопик, тези дни французите откриха впечатляващ арсенал от реактивни снаряди. Като за малка градска война. Може да се окаже, че има връзка с кражбата от военно поделение в Португалия по-рано тази година (Мечтата на терориста: 150 гранати, 44 снаряда за гранатомет, 1450 9-милиметрови патрони, 18 гранати със сълзотворен газ, различни детонатори и над 300 експлозива. https://novini247.com/novini/mechtata-na-terorista-150-granati-44-snaryada-za-granatomet-1450_79750.html) И дано е така. Щото мисълта, че из Европа някъде, ненамерен, си седи такъв арсенал, изправя косите.

Както и да е ... Напоследък модата е да се газят хора с камиони, бусове или дори леки коли. А така също и класиката на близкия бой с нож, което с невъоръжени и необучени си е просто ... клане. Ясно е, че да проследяваш камиони, бусове, коли и ... кухненски ножове е нонсенс. Какво остава? Остава анализ и оценка на риска, основани на очерталия се вече психо профил и модел на поведение, на радикализация. И ... наблюдение. Защото за превенция, в чистия смисъл, комай, е вече късно. Превенцията, както и в статията добре е отбелязано, е да се управляват факторите, водещи до нарастване на вероятността от радикализация. Да се промени, кратко казано, средата. Хранителната среда. И да, без това да се превърне в конфликт на етноси или религии в общностите. Което е и генералната цел на терористите. Защото, в тяхното разбиране, победата им в тази война е възможна само при пълна мобилизация на исляма в Европа - това е същността на джихада.
22 Август 2017 10:11
Нито сблъсък на цивилизации, нито криза на културите...
Изсмукани от пръстите обяснения, само защото анализа на явлението е непълен.
Обществата, които имали проблем с адаптацията ги избивало в странни посоки... и след малко идва пример с Унгария... Каква трудна адаптация има в Унгария?
Логиката не работи.
А не работи, защото процесите не са спонтанни, както му се струва на автора.
Кризата с популяризирането на насилието не пада от небето, тя е ПРЕДИЗВИКАНА.
Либералната демокрация не е в криза (ако въобще) заради маркетизацията на живота,
а заради ПРЕДНАМЕРЕНОТО подтискане на ценностите, които я крепят
и ПРОМОВИРАНЕ на исляма.
Анализатор, който не знае тези неща е думкопф, а който ги знае, но ги премълчава,
е политкоректен такъв.
И дефакто отклонява вниманието от истината.



22 Август 2017 10:39
В Унгария открихме силна подкрепа за призива на правителството за възстановяване на "националната кохезия"
В Унгария вече така ли викат на сплотеността на народа или това, което ние наричаме Съединение, което Съединение прави Силата

Мислех си че само в България изтрещяват по замянката на съществуващи родни думи с чуждици, заради порива на някоя личност да "търси значимост" на приказките си и чрез тях на себе си.
22 Август 2017 11:03
В света на либералната демокрация и човешките права насилието - особено крайните му форми на масово кръвопролитие - обикновено се смята за патология или за израз на злото в човешката природа.
Това твърдение е неистинно, просто неистинно. Как Запада отвърна на деянията на Майдановците и кръвополитията им, -- прикри ги в т.ч. по новинарските си предавания., някои раздаваха и курабийки на метежниците. Самия Запад е носител на "масови кръвополития" не само в далечната история но и в най-близката -- разсипването на независими държави чрез насилствено сваляне на местните правителства чрез предизвикване на 'масови кръвополития" и дори пряко участие на Запада в кръвополитията -- Сирия, Либия, Ирак, Югославия, да не се връщаме назад -- кой започна Първата и Втората световна война, Кой има стотици бази ( само на САЩ са към 700-800 ) пръснати по Земята, кой предизвикваше, предизвиква и сега държавни преврати и цветни революции, кой пръв използва атомното и химическото оръжие в т.ч. и срещу цивилни. Освен Хирошима и Нагазаки, да не забравяме и претъпкания с бежанци Дрезден -- умишлено бомбен със запалителни бомби за предизвикване на огнена буря, която изпепели повече хора отколкото в Хирошима. Да не забравяме и Западното военно ноу хау -- бомбандиране на цивилни -- само в София загинагха 3000....
Безчет са примерите на "масови кръвополития" предизвикани от "културата" на Запада.
И този списваател не е проумял, че причина за кръвополитията и тероризма се корени в безочливата и насилственическа Западна "цивилизация" донесла безброй злини на човечеството и заради които злини по-голямата част от човечеството я мрази.
Именно вековната омраза на хората по Земята към деянията на Запада предизвика в част от тях съпротива. А тероризма е просто съпротива на бедните, неможещи да си позволят "цивилизовани" оръжия като атомни бомби, ракети, самолети.
Ако атомните бомбандировки над Хирошима и Нагасаки, и запалителната бомбандировка над Дрезден или употребата на химическо оръжие във Виетнам не са висша проява на тероризъм, тогава какво са.
Ако нападението на независими държави не е държавен тероризъм тогава какво е ?

Та, и този списвател е сбъркал напълно мястото, където да търси корена, първопричината, а ни занимава със следствията.

22 Август 2017 11:10
Знаем КОЙ монополизира мас-медиите и можем само да разчитаме в междуредията какво се прави и защо се прави.
Обработка на общественото съзнание се прави постоянно и много ефективно.
До степен да се подтиснат базисни за културата ни ценности, като християнските.
Същото изкуство успешно работи и при маркетинга.
Тоест, този, който владее масмедиите
има властта да ни внуши каквото си пожелае.
Обаче се прави на безпомощен пред ИСЛЯМСКИЯ тероризъм...
Тоест, поведението на масмедиите ПООЩРЯВА тероризма.
Излиза, че тероризма трябва някому?
Може би като претекст за свиване на гражданските свободи по пътя към тоталната власт?



22 Август 2017 11:11
В същото време, според резултатите от изследването World Values Survey, мнозинството от европейците не вярват, че демокрацията е "абсолютно важна" за тях.
В народовластието (т.н. демокрация) няма нищо лошо. Лошото е в хората, които я прилагат. Народовластие все по-малко се прилага, тъй като народа почти не го питат за нищо ... добре е да се осъзнаете най-после.
Между другото, осъзнаването идва и с това да назоваваш нещата с истинските им родни наименования -- тогава се разбират и изясняват много-много по-ясно. Много е лесно, примерно, да пришиваш към всяко нещо думата "демокрация", но е много по-мъчно да пришиваш към всяко нещо думата народовластие -- тя дава много по-точна и ясна представа в ума и трудно се ползва за щяло и нещяло както думата "демокрация".
22 Август 2017 12:27
Федаин
22 Авг 2017 09:24
Мнения: 4,016
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Ако трябва да сме честни... малко по-трудно е било, но да... получило се е. Ако не ме лъже паметта, този: Натисни тук , а не к-р Сухов има основната заслуга. Уви, може би в някаква степен се е поувлякъл с методи от типа, всеки пленен оказал се по-висок от колелата на тачанката да бъде "скъсяван" и пр. устройване на кочини за отглеждане на прасета от имамите направо в джамиите, та тов. Сталин малко по-късно му е въздал по заслуги, но наистина се е получило изненадващо трайно...та чак и до днес не се е разпаднало напълно... ама за жалост май ще го унищожат... напълно, поне ако не се предприемат спешно малко по-твърди мерки...
22 Август 2017 13:47
Guardian -
Islam -
Hungary -
22 Август 2017 14:30
основното послание е, че на младите хора трябва да се обръща фнимание.

Най-вече фнимание...
22 Август 2017 15:06
Тези кога ще се научат да пишат балансирано без дежурните либерастски глупости?


22 Август 2017 15:31
А тероризма е просто съпротива на бедните

Удобно за лявомислещия, но невярно обяснение.
Винаги, когато има тероризъм, някой плаща.
В случая плащат баш тези, дето най-ги мразиш...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД