:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,549
Активни 386
Страници 26,959
За един ден 1,302,066

Дали пък не се бъгваме като родители?

Времето на нашето родителство е необичайно, защото глобалната мрежа и модерните технологии отвориха пропаст между поколенията
Мирела Иванова
Какво правим с децата си? Въпросът натрапчиво изниква с часове, дни, седмици и години предвид безумните вече случаи на насилие сред най-малките дори. Убийството, разтърсило Бургас и страната, сякаш е мрачно преддверие към есента, през която започва училищният живот и там предстои да се разгърнат нови агресии, родени съвсем невинно във виртуалността и прерастващи в трагическа конкретност.

Какво развързва всички зверове в децата ни? Дали не е обществената норма, създадена и натрапена им от нас, техните родители:



стрес, несправедливост, бездушие, обърната с хастара навън ценностна система,



драстични социални неравенства, вопиющи липси на време, пари и обич...Обществена норма, която майката на убитата в асансьора четвъртокласничка нарича "тая скапана държава".

Но преди да стигнем до държавата, длъжни сме да се поспрем на себе си и да помислим "дали пък не се бъгваме" като родители. Времето на нашето родителство е необичайно, защото глобалната мрежа и модерните технологии отвориха пропаст между поколенията и тя е пълна с незнание едни за други, с непознаване и нежелание в повечето случаи поне да се приближим, да се съберем на "обща територия". Не плача за някакво друго време, не съм носталгична, просто констатирам, че "общите територии" бяха налични: семейните вечери с йерархии и правила, съботите и неделите, през които всички са заедно, разговарят помежду си, вършат обща работа или се забавляват на излети, пикници, екскурзии, все едно. Семейството и неговият свят бе първият "социален" опит, попит от детето: какво казва мама, както прави татко, как се отнасят към баба и дядо, обичат ли се или не особено, карат ли се помежду си - имаше някакви правила на поведение, на възпитание, граница между позволено и непозволено...

Днес е и така, и другояче: разнолико и непрегледно, често в крайностите. Общото време почти го няма, почти го няма и традиционното семейство. Грижата за децата сякаш се превърна главно в грижа "да имат", "да са осигурени", любовта позалиня. Измъчените и затормозени родители



са с изчерпан емоционален капацитет,



общуването с децата им идва съвсем нанагорно. "Пълен игнор", както е думата напоследък. Като че ли не се е случвало досега родителите да не могат да предадат опита на своето детство на собствените си деца, "тавтологията" на игрите открай време вече не съществува, миналото отпреди 30-40 години изглежда като миналото отпреди векове. Трудно ни е да схванем защо скачането на дама и ластик, избиването на народна топка, гонениците, криениците и игрите на държави, на двайсет просто изглеждат "световна тъпня" на децата. Въображението им днес не е провокирано от природата, простора и необята, а е всмукнато от примамливостите на мрежата. Не си измислят игри, игрите им се спускат наготово от монитора, пък било и стратегически. Разривът между естествената социална и мнимата виртуална комуникация, който на нас възрастните ни изглежда чудовищен и неприемлив, за тях е всекидневие. Селфита, поствания, напомпани мускули, надути джуки, вървежни барове, молове, силиконови мечти, дрога, наргилета: звучи страшничко и как да ги спасим, как да ги изтръгнем от изкушенията на този "моден контекст", след като ние, родителите, сякаш сме изхвърлени от традиционното си място на посредници между децата си и света, буквално сме "изритани" от мрежата и непонятния ни социум.

Все пак зависи от нас, възрастните, от намерената мяра между закриляща обич и многотърпеливо внимание, когато децата са съвсем малки, от общуване и приятелство, когато порастват. Иначе самотата им ще продължи да ражда чудовищности, а ние ще продължим да се чудим "откъде ни е дошло до главата" ...
 Като че ли не се е случвало досега родителите да не могат да предадат опита на своето детство на собствените си деца, "тавтологията" на игрите открай време вече не съществува, миналото отпреди 30-40 години изглежда като миналото отпреди векове.
13
3066
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
29 Август 2017 20:49
Когато роботите навлязат масово като смартфоните, ще стане много по весело.
29 Август 2017 21:23
"Няма лоши деца. Има лоши родители!" - Древна българска образователна баналност...
29 Август 2017 21:45
Дали пък не се бъгваме като родители?


Бета версия винаги е бъгава С всяка следваща версия нещата са подбряват,поне софтуерно.а, за бъгав родител, не знам как ще е в бъдеще?май ще е на по-зле
30 Август 2017 08:11
В разлагащо се общество , в което моралът , семейството губят своята стойност , трудно се отглеждат добри деца , дори и от добри родители ! Трябва просто генно да му е заложено , човечноста , добротата , разумноста и отговорноста за това , което прави !
30 Август 2017 08:30
"тавтологията" на игрите открай време вече не съществува


???

30 Август 2017 10:24
Какво развързва всички зверове в децата ни?

Ние с госпожата нямаме общи деца така, че за кои деца става дума?

Казвал съм го и повтарям отново: аз нося отговорност за децата в моето семейство, тоест за "децата ни", обаче в съвсем друг контекст.
30 Август 2017 10:29
Патагонец, подкрепям.
30 Август 2017 10:59
Какво развързва всички зверове в децата ни?

- Безконтролното обливане по всякакви информационни канали на населението, основно деца и подрастващи с основно 5-то разрядни американски "филми", продукции, пропаганда и гадости, стъпили на техните "ценности".

- Цялото БГ общество се срива поради липсата на държавност, сериозни поставени цели, изпадането в идеен вакум заместен със захаросани евро-гейски и мулти-култи простотии и "ценности".

- Липсата на сигурност в утрешният ден, опростачването, разруха на семейните връзки, заместване на духовното съдържание с "шопинг", празноглавие, налагане на живот с норми от рекламните агенции и измислените западни "авторитети". Прокарване на хищническа им същност - уж конкурентна борба за излъчване на "по-добрият", а в същност - разрушителен индивидуализъм, бруталност, наглост, нахалство и пр. неща, ликвидиращи основите на съзидателното възпитание, на живеенето заедно в социална отговорност.

- Съзнателно заличаване на националната същност, душевност, възприятия, език и обичай и заместването им с комиксовата действителност на най-пропадналото западно общество - това на САЩисаните паразити. Разбира се, то е възпявано от адептите му, слугите и нищожествата на хранилки в НПО-тата.

- Съсипването на образованието и същността на училището, липсата на отговорност и дисциплина, ако щете и санкции за нарушителите и превръщането му в главно оръжие за отродителство, преформатиране на младежта, и заместване на националния живец с някакъв друг, чужд. След едно две поколения ще има наличие на напълно друго население (спомнете си "успехите" по тази линия на САЩ в 404...), население успешно ново изваяно за нуждите на Световните паразити, а остатъците в мамковината ще си отидат в небитието. Така без война на разположение е една цяла държава с добър климат, природни дадености и без собственото си население...

И т.н. и т.н. и т.н. ...

За вината ли, да спомена?
-
30 Август 2017 11:34
Eisblock,

Сбито, кратко, ясно, смислено!
30 Август 2017 11:44
Дали пък не се бъгваме като родители?
И виновни ли сме ако още родителите ни са били бъгави?
31 Август 2017 17:46
Eisblock
30 Август 2017 10:59
31 Август 2017 21:58
Наблюденията на тази жена са изключително на място И в тая връзка училището е безкрайно изостанало и не може да навакса като слага нови и нови часове. Вече и не мисля, че то трябва да е задължително. Има много други и интересни подходи за работа, които се рекламират от НПО. Вие пробвали ли сте Jump math например? Това е методика на преподаване, която може и да има смисъл да е в училище, но ми се струва, че тя трябва да се ползва от бъдещите лидери, а не от посредствените лица - резултат от месомелачката, наречена съвременно българско училище.

И какво, ако са в частни училища децата, какво ако са домашни ученици?
31 Август 2017 22:32
За вината ли, да спомена?


Споменете я и не припомнете кои трябва да дойдат. Вашите разсъждения не се различават от нацистките практики от миналото?


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД