През последните седмици стана ясно, че все повече канадски и американски дипломати в Хавана и членове на техните семейства имат необичайни здравословни оплаквания като силни главоболия, загуба на слуха и проблеми с равновесието. Източникът на тези симптоми не е изяснен, но и американските, и канадските власти съобщиха, че според тях причината е във въздействието на неуловими звукови вълни или инфразвук. Още по-тревожното е, че тези дипломати, изглежда, са станали мишена на т.нар. звукови нападения - съзнателни опити да тормозят или да възпират противника със слухови стимули.
Ако историята ви звучи като евтин трик от слаб научнофантастичен сценарий, причината е, че вероятно става дума точно за това, писа канадското издание "Маклийнс". Във филма "Невероятният Хълк" от 2008 г. американската армия използва срещу Хълк звукови оръдия, монтирани върху джипове. Всъщност в "Атлас изправи рамене" през 1957 г. Айн Ранд пише за звуково оръжие за масово поразяване. Звуковите оръжия съществуват реално, в категорията на несмъртоносните оръжия са и се използват.
Мистериозната звукова атака срещу американските и канадските дипломати в Куба повдига въпроса какъв вид звуково оръжие може да е използвано срещу тях, писа "Гардиън". Според Държавния департамент на САЩ "атаките" са започнали през есента на 2016 г. и спрели през април тази година, като засегнати са поне 16 души от посолството на САЩ.
Не е открито обаче нито устройство,
с което да са извършвани нападенията, нито извършител. Кубинските власти отричат да носят отговорност за влошеното здраве на дипломатите. Хавана, Вашингтон и Отава съобщиха, че разследват причините за мистериозните заболявания.
Звуково оръжие, което действа извън обсега на човешкия слух, означава, че то излъчва или на твърде ниска, или на твърде висока честота - инфразвук или ултразвук. През Втората световна война германската армия е обсъждала разполагането на инфразвуково устройство, наречено Wirbelwind Kanone, за да отблъсква със звукова вълна вражеските бомбардировачи във въздуха. Насочен срещу хора, инфразвукът може да резонира в коремната кухина, при което хората внезапно усещат пристъп на гадене или на тревожност. Ниските честоти обаче трудно могат да бъдат насочвани и симптомите в кубинския случай, изглежда, не са предизвикани от инфразвукова атака.
"В кубинския случай вероятно става дума за ултразвук - за честоти над 20 kHz", казва преподавателят по инженерни науки в Оксфорд Робин Кливлънд. "Ако искате да получите силен сноп енергия, който да насочите срещу някого, ви е нужен ултразвук", потвърждава тезата му и преподавателят по подводна акустика от Университета на Саутхемптън Тим Лайтън.
Съществуват множество доказателства, че в резултат на дълготрайно излагане на ултразвук може да се стигне до
загуба на слуха
- доказват го изследвания върху работещи в предприятия, където пластмасови частици се спояват с ултразвук.
Според Кливлънд създаването на устройство за излъчване на ултразвук не е трудно. "По интернет можете да си поръчате трандюсъри, които излъчват на такива честоти. Всеки с малко инженерен опит може да сглоби такова устройство", обяснява той. Устройство с размерите на голяма кибритена кутия може да излъчва достатъчно високи честоти на близко разстояния, за да предизвика чувство на тревожност или да затрудни концентрацията. Но конструирането на устройство, което е достатъчно голямо, за да предизвика загуба на слуха, е по-трудно, защото изисква по-мощен усилвател, вероятно ще е нужно и насочване на вълните. Освен това устройството трябва да се постави близо до целта. Високочестотният звук не преминава особено добре през прегради като стени, завеси, дори през човешката кожа.
"Ако е нужно да вложите много мощ в това устройство, за да постигнете вълна, която може да мине през прозорци, то ще е с размера на куфар", казва Лайтън. "За да постигнете загуба на слуха върху обект на 50 м разстояние, ще ви е нужно устройство с размерите на кола".
Друга характерна особеност на звуковите оръжия е, че те по-често и
по-силно въздействат на жени и на деца,
отколкото на мъже на средна възраст. Американски медии съобщиха през последните седмици, че според медицинските досиета част от дипломатите са диагностицирани с умерени травматични мозъчни увреждания. Учените обаче са скептични, че ултразвукът е в състояние да причини трайно мозъчно увреждане.
"Малко ми е трудно да го повярвам", казва Кливлънд пред "Гардиън". "Звукът трябва да проникне в мозъчната тъкан. Когато ходите на преглед с ултразвуков скенер, знаете, че поставят гел върху мястото. Защото ултразвукът не прониква навътре, ако между него и тялото има въздух".
Едно от обясненията е, че диагнозите са резултат от множество симптоми и оплаквания като мигрени, загуба на равновесие, проблеми с концентрацията. Тези състояния обаче е нормално да бъдат временни.
Лайтън, който е изследвал мерките за сигурност при използването на ултразвук и вредните му ефекти върху човека, обяснява, че би искал да бъдат разгледани и отхвърлени други "по-прозаични възможности", като въздействие на лекарства или отрова, преди да се говори категорично за теория за използване на звуково оръжие.