Вътрешното министерство изпитва сериозни кадрови трудности. Специализираните отряди засега не са се оголили. |
Какво става? Каква е причината за нечуваната кадрова дупка? Все по-често се твърди, че не само няма кандидати за работа за тези ведомства, но и тези, които се явяват, биват късани на психотестовете и детектора на лъжата там, където се използва. Трагично било положението и с физическата подготовка, където трябва да се покрива норматив. Не е без значение и че потенциалните служители - образованите и подготвените хора, масово напускат страната и се установяват в чужбина.
Демотивацията на кадрите расте,
особено в МВР, където постоянно има протести, макар и сравнително нежни.
В доклада за изхарчените пари в ДАР през първата половина на годината акцент е кадровият недостиг. От началото на 2017 г. са били назначени 43-ма нови служители, а са освободени 17. Изрично се твърди, че са били намалени ръководните длъжности, а пък бил увеличен средният ръководен състав. Въпреки това дупката е факт - 38%.
Според бившия директор на разузнаването ген. Кирчо Киров, дал интервю за bTV, причините за кадровия проблем можело да се търсят в много посоки. Например в недоброто състояние на образованието и продукцията от потенциални кадри на структурите за отбрана и сигурност, което то произвежда, както и недобре работещата кадрова дейност на структурите за обезпечаване на тези институции. Нещо, което по неговите думи е всъщност въпрос на организация.
Бившият шеф на НРС смята, че би трябвало работата в разузнаването да се смята за престижна, "макар че в последните години престижът му значително падна, не само на него, но и на специалните служби като цяло, в това число и на армията".
Киров слага пръст в раната, която се оказва много по-дълбока. Очертава се смущаващо голям кадрови недостиг в целия сектор Отбрана и сигурност. И той със сигурност
не може да се запълни с филипинци или украинци,
както например в туристическия бранш. Не може и с каквито и да е други чужденци. Става дума за сектор, който единствен със сигурност показва някаква национална идентичност.
Наскоро лъсна обстоятелството, че поне 20 на сто от българската армия не съществува на практика и я има само на хартия като щатни бройки. Това се разбра от одобрения от правителството годишен доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили.
"Основните констатирани проблеми са свързани с недокомплекта военнослужещи, който вече достига 20% от щатния състав въпреки усилията за набиране и задържане на подготвен личен състав", признават военното министерство и кабинетът. Това означава, че в армията има вече близо 6000 свободни места - от войници до офицери. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов също обяви, че положението с недокомплекта става все по-лошо. Той обяви, че в някои съединения в армията има дори повече от 25 на сто свободни места, като най-тежко е положението в сухопътните войски.
"Когато болният си скъса диагнозата, това не му помага да оздравее" - така президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев коментира приетия от правителството доклад за състоянието на отбраната през 2016 г., и то точно заради кадровата драма. Той на практика нападна Министерския съвет, който редактира доклада на назначения от Радев служебен военен министър Стефан Янев, който сега е президентски съветник. В доклада "Янев" бе записано, че
армията е само частично боеспособна заради кадрите,
докато в доклада "Каракачанов" бе записано далеч по-оптимистичното: "основният извод е, че българските въоръжени сили са в състояние да изпълняват задачите си по мисиите, произтичащи от конституционните задължения по гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната".
"Мисля, че докладът на служебното правителство беше реалистичен. Този в момента предлага да лекуваме армията със самовнушение. Говорим за реалната обстановка и моментното състояние. Как може да се движим напред, ако не знаем какво е реалното ни състояние?", попита Радев.
Драстичният проблем с липсата на кадри в армията бе тема и в обявената наскоро правителствена програма. Там под рубриката "Въоръжените сили - надежден гарант на сигурността на страната" можеше също ясно да се види, че армията е на път към тотална криза. В програмата се предвижда специална мярка "предприемане на спешни мерки за запазване на подготвен и мотивиран личен състав, повишаване на интереса към военната професия и преодоляване на недокомплекта в българските въоръжени сили".
Като мярка 323 в документа бе записано "развитие на пакет от мерки за мотивация и компенсация на военнослужещите, съответстващ на високите им отговорности". Веднага след това бе предвидено повишаване на месечните възнаграждения с приоритет тези на войнишкия състав. Акцентирано беше и върху въвеждане на модел за автоматична индексация спрямо средната заплата за страната. Предвидено е и въвеждане на диференцирано заплащане и допълнителни,
по-големи стимули за лоши условия на труд, стрес и риск
Същото е положението и с МВР. Според сегашния вътрешен министър в системата на МВР има 10% дефицит, или 4100 души. Около 500 души са недостигащите пожарникари. Шефът на пожарната дори обяви по-голямо число на непопълнените бройки. А конкурси в МВР има, поне така твърди министърът.
Само преди година стана ясно, че например от началото на 2015 г. до март 2016 г. над 4200 служители са напуснали полицията. Това бе записано от тогавашния вътрешен министър Румяна Бъчварова като писмен отговор на депутатско питане. Тогава стана ясно и че рапортите за напускане са нараснали лавинообразно. И най-простите изчисления тогава сочеха, че напусналите 4200 човека за една година представляват цели 10 на сто от цялата система. Трусовете около намаляването на привилегиите на полицаите и орязването на ранното им пенсиониране предизвикаха цунами от напускания.
От справка на МВР за щатната численост на ведомството става ясно, че в него сега има общо 49 752 щата. Вакантните места са 4400, което означава, че в системата реално работят 45 000 души. От тях само около 25 000 са униформените. От същата справка става ясно и че дори в ръководството на МВР има 11 вакантни бройки от 28 места. А беше време, когато МВР имаше раздут щат и криеше колко точно души работят в него. И уж академията на МВР бълва кадри всяка година.
Очевадно е, че кадровата пропаст е огромна и че властта явно не взима никакви адекватни мерки.