:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,905
Активни 652
Страници 26,470
За един ден 1,302,066

Президентът ту е пастрок, ту бащица за българите зад граница

Преди няколко месеца Румен Радев искаше да ореже политическите права на българите в чужбина, а сега дръзко се врича да работи за връщането им в родината
СНИМКА: БГНЕС
Голяма част от посещението на президента Румен Радев в САЩ премина в срещи с българската диаспора там.
С падането на Желязната завеса младо и старо тръгна да си търси късмета далеч от България. След 1989 г. напускането доби такива размери, че се превърна в национален въпрос. Днес родната диаспора никой не може да я изброи, а парите, които всяка година вкарва в българската икономика, я направиха един от най-големите чуждестранни инвеститори у нас. Както и ценен политически актив. Не мина дълго, и политиците осъзнаха, че сегиз-тогиз трябва (поне на думи) да приласкават онези, дето милеят за "бащини ми двори".

"До три години ще върна българите от чужбина", кълнеше се Бойко Борисов още през 2011 г. Колцина върна, не се разбра,



но броят им не ще да е бил внушителен,



защото Борисов си замълча. "Да създадем условия, които да допринесат колкото може повече предприемчиви хора да се завърнат от чужбина и да работят тук" - това пък е едно от любимите предизборни клишета на БСП. За ДПС и "Обединени патриоти" да не говорим - правата и интересите на българските граждани зад граница не слизат от устите им, макар че досега реално не са направили нищо за тях (националистите даже ги ограничиха в гласуването със законодателни промени, приети под техен натиск през 2016-а).

Въпрос на време беше и президентът Румен Радев да се включи в тази втръснала ни пиеса. Нали "олицетворява единството на нацията", както пише в конституцията. И как избра да го направи? Отиде на посещение в САЩ и докато провеждаше стандартните за подобни визити срещи с местни българи, изведнъж изтърси, че му се иска да събере глобалното българство в някакъв регистър.

За какво става въпрос? Да се създаде "информационен портал, в който търсещите работа в България наши сънародници зад граница да намират информация за възможностите за професионална реализация в съответствие със своето образование, квалификация и опит, а бизнесът - подходящите кадри за своите проекти". "За мен България ще е успяла, когато кажете на вашите деца да се върнат, за да учат и работят в нея", заяви Радев. Но побърза да свали от себе си отговорността за реализацията на своята инициатива с аргумента, че "никоя институция в България



не може сама да върне българите от чужбина



в родината". Причината била, че "това изисква национални усилия и отговорност от цялото общество за превръщането на страната ни в много по-привлекателно място за живот". И директно прехвърли работата по "изграждането и актуализацията" на въпросния портал върху външното министерство и задграничните му представителства, както и върху Българската агенция за инвестициите. Работата е там, че "изграждането и актуализацията" на подобен регистър ще бъде дълъг, сложен и скъп процес, който българските институции нямат капацитета да осъществят. В крайна сметка става въпрос за наистина глобална инициатива, която да обхване всички наши сънародници по света, имащи желание да създадат някаква практически ориентирана връзка с родните институции и бизнес. А външното министерство с намаляващия си човешки ресурс и бюджет, колкото да поддържа администрацията платена и сградния фонд във форма, дори и сега не може да се справи с базисните си задачи по обслужването на съгражданите ни в чужбина. Хората пък непрестанно се оплакват от незаинтересоваността и равнодушието на посолствата ни по света

А Радев и хората му вероятно си



представят своя регистър като електронната платформа



на ЦИК, на която българите от чужбина могат да се регистрират, за да гласуват у нас. Само дето ще го поддържа МВнР и ще го ползват професионалистите от чужбина, браншовите организации и фирмите. Звучи лесно, но ако питате ангажираните с това органи, ще чуете колко невъзможно е. Платформата на ЦИК е проста и ориентирана само към една задача - да събира заявления за гласуване. Президентският регистър се очертава да бъде нещо далеч по-сложно (поне така изглежда като замисъл) и само изясняването му като концепция вероятно ще отнеме години. Да не споменаваме, че ние и сега си имаме регистри, които обаче не вършат работа. В крайна сметка за какво е гражданският регистър на населението (ГРАО)? Имаме го, но не можем дори едни изборни списъци да направим като хората, защото за сънародниците ни зад граница на практика няма сигурна информация. В Държавната агенция за българите в чужбина пък има регистър на сдруженията, признати от нашата държава като представителни за общностите по места. От него се разбира кои организации могат да издават удостоверения за български произход (което е най-важната стъпка към "бързата писта" за получаване на българско гражданство). И друга полза от този регистър няма.

Извън чисто практическото измерение на инициативата на Радев остава и моралното. Още не бяха минали и три месеца, откакто встъпи в длъжност, и държавният глава



за малко да погази брутално правата на българите в чужбина,



след като неговата администрация тихомълком се опита да прокара поправки в изборното законодателство, с които се въвеждаше уседналост за парламентарните и президентските избори. Беше април и още управляваше назначеното от него служебно правителство, където очевидно той имаше решаващия глас за всичко. Планът пропадна, но скандалът беше колосален - огромен брой българи по света за малко да станат втора класа избиратели, а разцеплението между тях и хората тук още повече да се задълбочи. Самият Радев се измъкна сух от водата. При това благодарение на сегашните управляващи, които, в лицето на правосъдния министър Цецка Цачева, прехвърлиха отговорността на президентските съветници (като че ли биха направили нещо без него). Новината беше ефектна, но бързо се забрави поради непригодността си. Но въпросът остава: как Радев може да погледне в очите българите в чужбина и да се врича, че ще работи за тяхното завръщане, след като само допреди няколко месеца беше готов да ограничи политическите им права? При това с мъглявия аргумент, че трябва да се предотврати външна намеса в изборите.

Мащабен проблем като бъдещето на милионната българска диаспора изисква далеч по-сериозен замисъл, отколкото една чисто административна мярка като създаването на някаква информационна платформа. Но президентът е по-заинтересован от състоянието на изтребителите.
18
2308
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
25 Септември 2017 20:06
Излишно заядливо.
25 Септември 2017 20:33
Има още едно в "България". Така ще е, като не се захвана лично с разпространението на "Прас-Прес".
25 Септември 2017 21:03
Каква ли ще е функцията на Радевия фейсбук? Некви ще се регистрират с по една (? що не и няколко сметки) в сайтче за да могат да се свържат с български работодатели? Видиш ли, търсят си работа в България и бизнес контакти (за инвестиции може би). Може би, по този начин ще укомплектова армията - а някой се е регистрирал, а са го записали доброволец. А честито и лека служба...
25 Септември 2017 21:37
От българите в чужбина се очакват две неща:
1. Да пращат мангизи, които да работят за родната мафиотизирана икономика
2. Да си стоят в чужбина и да работят по точка 1
25 Септември 2017 21:38
Мащабен проблем като бъдещето на милионната българска диаспора изисква далеч по-сериозен замисъл

Авторът да беше доразвил идеята си като какъв ще да е този замисъл. Ако има понятие за какво говори, де. Или то е само прелюдия към последното изречение, като Сулевия Картаген.
25 Септември 2017 21:48
"Когато отвратителните остават, отвратените си тръгват" - така започна масовото напускане на българи след първите "честни" избори.

Отвратителните не само останаха, но овладяха всичко - икономика, политика, култура. Няма да има връщане, течът на млади хора ще продължи. Пенсиите няма къде да ходят.


"До три години ще върна българите от чужбина" и бляботенето на Фърчилежко са като перифраза на онзи виц от социализма:

"Нали ще се върнете.." - шегува се генерал Маринкин

"Ще се върнем, непременно ще се върнем" - шегуват се българите зад граница
25 Септември 2017 21:51
А едно време какви статии имаше и какви форумци, най-вече.

Цъкни тука


25 Септември 2017 22:39
С какво ли ги е настъпил соросоидите и американските агенти натовския генерал, та квичат така? Мигар е заради пустите самолети?
25 Септември 2017 23:20
Гужата му се бара за голяма пиарка и имиджмейкърка, неизбежно е да се поизлагва с нейните "разработки" и препоръки.
26 Септември 2017 03:05
С какво ли ги е настъпил соросоидите и американските агенти натовския генерал

Това е интересен въпрос.
В края на краищата Радев беше кандидатура, наложена на БХ от партнерите на Козяк. Не мисля че до този момент Радве е играл сечено на партийната линия.
Според мен има некво опасение от страна на ГЕРБ и ДП че от Козяк ще ги пляснат през кунките. Оттам и тази неприязън към Радев. Затуй и 'независимите български медии' са с това отношение към президента.
26 Септември 2017 09:00
Супер си е Румбата! Смешни и превзети са очакванията от такива срещи зад граница и следващото ги журналистическо мрънкане. Тия срещи служат главно като повод хората да се съберат, да пийнат по едно вино в компанията на президент или премиер и да се почувстват като общност за момента. Оставят приятно чувство и толкоз.
26 Септември 2017 09:17
информационен портал, в който търсещите работа в България наши сънародници зад граница да намират информация за възможностите за професионална реализация в съответствие със своето образование, квалификация и опит, а бизнесът - подходящите кадри за своите проекти

Як портал ще стане. С два линка вътре - към джобса и към линкедина.

наши сънародници зад граница
Дето да не гласуват, защото не са уседнали.
26 Септември 2017 10:01
Цялото Партньорско Войнство се е събрало под тази статия да се надплюва ! А сопрете се , че ше се издавите !
26 Септември 2017 10:54
Не може да се очаква обективност от статия, която започва с малка част от истината. По темата "уседналост" президентът не е предлагал нищо ново, непредлагано в общественото пространство. Да не говорим, че този принцип вече съществува по отношение на местните избори. Но покрай дискусиите около него сякаш забравихте какво още предлагаше президентът. Може би не избра добре момента, не използва и правилната административна техника. А това даде повод само за критики по институцията и лично към него (вкл. и в настоящата статия ), както и удобната възможност да бъдат успешно неглижирани в обществената среда другите негови предложения и техния смисъл. Ето ги:
Натисни тук
http://focus-news.net/news/2017/04/06/2382411/darzhavniyat-glava-rumen-radev-prezidentat-ne-vnasya-zakonoproekti-no-tova-ne-oznachava-che-ne-e-otgovoren-kam-vazhnite-za-obshtestvoto-i-natsionalnata-sigurnost-problemi.html
От тук скролнете по свързаните новини под публикацията и отворете "Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за българското гражданство". Не го пускам, за да отварям дискусия по темата "отседналост", а за да припомня какво всъщност предложи президентът и какво бе заметено бързичко под килима покрай разгорелия се дебат само по този проблем. Който, както виждаме, и сега успешно се използва за срещу него с цел да бъде минимизирано доброто впечатление, което е направил пред българската общност на място, както и да бъдат подведени, направо да кажа излъгани, всички останали за това впечатление.
26 Септември 2017 11:17
Каквото и да направи президентът, все ще бъде критикуван.
26 Септември 2017 11:57
Каквото и да направи президентът, все ще бъде критикуван.
Това е така. Докато за критики към предишния изключваха от форума.
*
Радев има две изключително положителни качества - 1) не е Плевнелиев, 2) има доказателства, че може да прави поне едно нещо като хората - да кара самолет. Първото е изключително важно - и след пет години национални унижение, които преминаха всичко на което бяха способни Жельо, бракоразводния адвокат и агент "Гоце", най-накрая има човек в българска институция, който успява да върже едно изречение без да изрече някаква пълна глупост или излагане. А второто показва нива на компетентност, които бяха недостижими от предишните обитатели на Дондуков 2. В общи линии - и аз бих критикувал Радев - но не смея, само като си помисля какво би могло да го смени... (помните ли майката на нацията?...)
26 Септември 2017 15:45
Преди няколко месеца Румен Радев искаше да ореже политическите права на българите в чужбина, а сега дръзко се врича да работи за връщането им в родината


Според интереса, г-н Илиев, според интереса.
И според конюнктурата.
Тогава е демонстрирал едно нещо, сега - друго.
Като е искал да им ореже правата е бил тук, а сега, като ги обгрижва - е там.
Като дойде пак тук, може пак друго да рече.
26 Септември 2017 15:50
Преди няколко месеца Румен Радев искаше да ореже политическите права на българите в чужбина, а сега дръзко се врича да работи за връщането им в родината
Ми аз не виждам протоворечие. Директно казано: върнете се за да не ви орязвам правата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД