:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,695
Активни 763
Страници 31,260
За един ден 1,302,066

Бюрокрацията надделя над Хипократовата клетва

Системата от сухи правила е обсебила основната функция на една болница и на едно спешно отделение - да лекува и да спасява животи
Снимка: БГНЕС
Прекаленото бюрократизиране на здравеопазването понякога може да струва човешки живот.
Преди време директорът на русенската болница д-р Иван Стоянов си направи експеримент със служителите от спешното отделение. Преоблечен като клошар, той търси помощ и симулира всички симптоми на инфаркт. В продължение на почти час чака да му обърнат внимание. Ако беше действителен случай, за това време щеше да се е представил пред небесните порти.

По принцип идеята на бюрокрацията е - била тя в бизнеса или в държавна институция - да въвежда ред, да следи за качество и за изпълнение на разпоредбите за сигурност. Понякога обаче бюрокрацията се изражда в едно дребнаво, запетайкаджийско изчадие, което обсебва основната роля на институцията и подчинява всичко на себе си. Така, когато преди два дни мъж е блъснат на метри от входа на спешното отделение на "Пирогов", лекарите там отговарят, че по разпоредби нямат право да излязат, за да помогнат и да приемат пострадалия. Звъннете на 112 и оттам да го превозят. Или го докарайте сами с личния си автомобил. Нищо че жертвата е на 50 метра от работното им място.



Понякога животът е като черен хумор.



Вината е най-вече в системата от сухи правила, които обсебват основната функция на една болница и на едно спешно отделение - да лекува и да спасява животи. Но зад правилата стоят хора, а хората би трябвало да имат морал и съвест.

Преди две години, в много подобна ситуация, мъж почина отново на метри от "Пирогов". Тогава, както и сега, имаше назначена проверка от Министерството на здравеопазването, възможно е после да е имало и наказани. Очевидно обаче изводи не са направени и когато има тежко пострадал човек наблизо, отново няма кой да му окаже помощ.

Според "Пирогов" подобно излизане е потенциален риск за живота на някой пациент вътре в сградата на болницата. Това е хипотеза. Какво обаче се случва на практика - животът на един пострадал възрастен човек, намиращ се на 50 метра от болницата, наистина е застрашен.



Ами ако състоянието му беше по-тежко?



Ако линейката, която в крайна сметка е повикана и идва от съвсем друга болница, беше закъсняла? Щеше да е с цената на един човешки живот.

Оставяме настрана доколко е оправдан този разход за Бърза помощ, при положение че пострадалият е на метри от лечебно заведение, и дали заради бюрокрацията в "Пирогов" не се застрашава животът на съвсем друг човек, който се нуждае от същата линейка в този момент.

Голяма част от служителите в спешната помощ са претръпнали на подобни болки. И разбираемо - работата им е напрегната, не е като да не са виждали смърт. Като добавим дългите дежурства, не особено високото заплащане, отношението, което се получава от някои пациенти или близките им, вероятно е лесно да се притъпят всякакви усещания. И все пак всеки един от тях е държал Хипократовата клетва да пази човешкия живот. И всеки един от тях си е избрал медицината като призвание, а не като обикновена професия.

Междувременно по случая здравното министерство е назначило проверка. Поредната.
13
2398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
25 Септември 2017 21:26
По принцип идеята на бюрокрацията е - била тя в бизнеса или в държавна институция - да въвежда ред, да следи за качество и за изпълнение на разпоредбите за сигурност. Понякога обаче бюрокрацията се изражда в едно дребнаво, запетайкаджийско изчадие, което обсебва основната роля на институцията и подчинява всичко на себе си.


Само понякога ли? Иначе, аз не разбирам, вместо толкова философстване, не е ли могло да го пренесат с една носилка двама не лекари, а санитари, примерно или двама от възмутените граждани?
25 Септември 2017 22:26
Не е виновна бюрокрацията, виновно е обществото, демек всички вие. С вечните си претенции, обвинения за лекарски грешки, дела за такива и пр! Това провокира практикуването на т.нар. "защитна медицина", при която се гони на първо място собственото лично, психично и юридичедсо здраве на медика, пред това да бъде полезен на всяка цена! В Щатите са стигнали до крайности в това отношение, като средно 1/3 от доходите на лекарите отиват за застраховки. Ние също вървим натам! Свиквайте!
25 Септември 2017 22:40
Кога ще ги разстрелваме черните души в бели престилки?
25 Септември 2017 22:53
Кой тъп бюрократ е написал такива тъпи правила ? Това е въпросът !
25 Септември 2017 23:23
По принцип идеята на бюрокрацията е - била тя в бизнеса или в държавна институция - да въвежда ред, да следи за качество и за изпълнение на разпоредбите за сигурност. Понякога обаче бюрокрацията се изражда в едно дребнаво, запетайкаджийско изчадие, което обсебва основната роля на институцията и подчинява всичко на себе си.


Сигурно от 10-тина години или повече когато приемам пациент първата ми мисъл е "по коя пътека може да мине". После преглеждам алгоритъма, написан в клиничната пътека и пускам тези изследвания и процедури в реда, в който са записани там. Често те нямат никакво отношение към диагностиката и лечението на болния, излишни са, но това е което иска НЗОК от мен - попълнени квадратчета с кодове, часове и минути в документацията. Грешките в тези квадратчета не подлежат на поправка и водят до отказ от плащане от страна на здравната каса.
Виж по отношение на резултата от лечението от НЗОК са ларж - в това поле на документацията мога да пиша "оздравял", "с подобрение", "с влошаване" и дори "починал". То е важно за пациента, най важното, но на мен ми плаща касата, а не пациента.
Ако имате претенции има си МЗ, НЗОК кажете ги на тях, настоявайте да сменят системата.
Не правете обаче грешката да се оплаквате от конкретен лекар или болница - те веднага идват на проверка и гледат документацията - квадратчета, кодове, часове, минути - там ако има грешка следват санкции. Затова ние гледаме на документацията и разпоредбите много сериозно и много се стараем. Онова поле - "оздравял", "с подобрение", "с влошаване" .... не ги интересува. Там всеки резултат ги устройва.
25 Септември 2017 23:35
Нещо куца в организацията на спешните отделения.
От една страна, там работят претоварени с работа, изнервени и ниско платени здравни работници. От друга, за помощ идват страдащи, изнервени, уплашени и стресирани хора.
Някой по някакъв начин трябва да внася елемент на успокоение между двете страни. Може би трябва да има психолог, някакъв медиатор, за да разрешава конфликтни ситуации, защото и между двете страни има кибритлии хора.
Не съм съгласен, че пациентите са някакви изверги и само те са виновни, а лекарите са ангелчета, облечени в бяло. Всички трябва да се държат еднакво коректно един към друг, а с тези, които са на границата на търпението трябва да се работи за да се успокоят.
26 Септември 2017 09:37
ЗА пореден път по темата пише немедик.
Поради което в статията няма рационален анализ на факти, а поредните клетви срещу медиците, стил ЦвЦв.
НА 5 метра или на 50 от входа на болницата, ако умре човека СЛЕД намесата на медик, нещата стават много сложни.
Отделно, почти нищо от животоспасяващите манипулации не може да бъде направено на пътя... А с появата си до болния лекарят трябва да поеме отговорност.
Работното място на медика е болницата. Извън работното място се излиза от процедурата и в случай на смърт вината отива в медика, че какво е направил, и какво не е направил... Единственият начин е да се транспортира болния до приемното, но за това трябва да има НОРМАТИВНО организирана възможност.
Тука няма място за доброволни своеволия, защото става въпрос за човешки животи. Ако пострадалия умре никой няма да те потупа по рамото, че си опитал да помогнеш, а ще те скъсат от следствия и съдилища.
Значи, лекотата с която се неглижира работата и РОЛЯТА на лекаря в медиите, показва НЕУВАЖЕНИЕ към по принцип сакралната отговорност на лекарите за живота на хората.
При това неуважение, позоваването на Хипократовата клетва е ... нелогично, меко казано.
И най-важното, вкарването на бюрокрацията в медицината не го направиха лекарите, а политическата мафия.
Тя носи вината за срива в медицинското обслужване, а не медиците. Те също са жертва на реформата.


26 Септември 2017 11:59
Абе я стига глупости. В Пирогов има ред работници, пазачи и специални колички. Можели са да го пренесат в болницата. А от там някой свободен или зает с по-лек случай да го обслужи., докато го приемат в съответното отделение. Простотиите в нашата държава нямат край.
26 Септември 2017 12:13
За тази клетва става дума, нали?


Хипократовата клетва – съвременен прочит!

В името на Парите, Властта и Частните интереси, в името на всички които ми плащат за това, поемам върху себе си тази клетва!

На болния, който е дошъл при мене, ще гледам като на клиент, но не и като на пациент, ще му взема парите, и ще му предпиша такива лекарства, които да го поддържат болен, за да идва отново и отново, и да ми осигурява едни постоянни доходи , на мен и на цялата фармацевтична индустрия, до смъртта си.

Ако дойде случайно, някой здрав, то аз се задължавам да го разболея, за да стане зависим от мен и цялата фармацевтична индустрия.

Ако някой открие, такова лекарство, било то на билкова или каквато и да е друга основа, което да не предизвиква странични реакции и да излекува дадена болест, то аз се задължавам да докладвам на моите повелители, за да вземат те мерки и да унищожат тази заплаха за Световната здравна организация!

Ако някой, не иска да ползва услугите ни, и да плаща данъци, то аз съм длъжен да го докладвам за да бъде обявен за престъпник.

Ако някой води природосъобразен живот, той трябва да бъде обявен за назадничав и пречка за развитието на медицинската наука, и да бъде умъртвен по най-бърз начин.

Никога, няма да предавам, колега допуснал лекарска грешка независимо от последствията до които е довела.

Когато, посещавам пациети по домовете, аз ще всявам там страх и чувство за зависимост от лекарствата. Ще говоря сложно за да ме уважават и да ми се доверяват безпрекословно, и да пият отровите които им предписвам без да се замислят.

Ще работя за това, така да манипулираме хората, че те да не търсят алтернативни методи на лечение и здравословен живот.

Ще работя за създаването на частни здравноосигурителни фондове, като ще убеждавам хората, че това е единственото им спасение и път към качественно, но съответно скъпо здравеопазване.

Ще работя за намаляване броя на децата и пенсионерите в България, защото те са ненужни и само тежат на обществото и държавата.

Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано получа обещаното ми възнаграждение, за да водя охолен и изпълнен с наслади живот, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт.

Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.
26 Септември 2017 13:51
някой свободен или зает с по-лек случай да го обслужи

...
като, да му изтрие гърба?
или - да му спасява живота, набързо така, между другото...
както е полегнал болния до бордюра,
между потока коли и потока пешеходци,
да почне да му влива течности, да сложи дозатори, монитор...
и да започне диагностика ...
...
ПОЛУграмотността е по-лоша от пълната неграмотност...
тя е нагла и нахална...
Един неграмотен човек поне щеше да прояви уважение към нещо, което не разбира...
Или... щеше да направи усилие ДА РАЗБЕРЕ какво му се казва.
26 Септември 2017 14:07
Абе кой направи от лекарите "еднолични търговци"? Не са лекарите!
26 Септември 2017 14:08
Не са лекарите!
Д-р Игнатов. Имаше такъв Хипокрит
26 Септември 2017 16:53
Sir_Lanselot25 Септември 2017 23:35
Нещо куца в организацията на спешните отделения.

Всичко куца в подмандатната ни територия...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД