Педагози, които нямат нужните умения да работят с деца със специални образователни потребности, се назначават за ресурсни учители, което поставя в риск качеството на този вид помощ. За това алармираха от Националната асоциация на ресурсните учители (НАРУ) в писмо до просветното министерство, в което призовават за предприемане на спешни действия за ограничаване на лошите практики. За момента в асоциацията са получили 11 сигнала за назначаване на неправоспособни ресурсни учители и доста повече - за прекомерно натоварване на този вид специалисти.
От НАРУ разказаха, че със започването на новата учебна година са били сигнализирани за масово назначаване на неправоспособни ресурсни учители в много детски градини и училища на страната. "В момента на практика никой не контролира този процес. Стига се до положение, в което се назначават дори и хора без педагогическо образование. В същото време не се обявяват достатъчно свободни работни места за ресурсните учители, които биха могли да бъдат осигурени от регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование", пишат от асоциацията.
Оттам обясниха, че ресурсните учители трябва да имат диплома по специална педагогика, по логопедия или психология. На много места обаче на такива позиции се назначават учители без такава специалност, които не притежават знания, свързани с използването на конкретни стратегии за справяне с предизвикателно поведение, не познават техники за адаптиране на учебно съдържание и техники за алтернативна комуникация. Нерядко на подобни позиции се оставяли педагози, които иначе трябва да се пенсионират. "Това поставя в риск качеството на ресурсното подпомагане, а понякога и здравето на учениците, защото е задължително специализираното обучение на ресурсни учители, преди да започнат работа с деца и ученици със специални образователни потребности", смятат от НАРУ. Затова оттам настояват просветният министър да изпрати указателно писмо до регионалните управления по образованието да засилят контрола в детските градини и училища за назначаване на правоспособни ресурсни учители, т.е. да следят дали директорите действително обявяват надлежно свободните места за ресурсни учители.
От асоциацията настояват РУО-тата да следят и за осигуряването на нормална натовареност на ресурсните учители. Според проекта на наредба за приобщаващото образование един ресурсен учител трябва да работи с максимум 12 ученици. На практика обаче асоциацията масово е сезирана от родители, че в училищата се определят изключително малко часове ресурсно подпомагане на децата със специални образователни потребности, защото не се назначават адекватен брой ресурсни учители. "Има училища, в които на 20 деца със специални потребности се назначава един ресурсен учител, който е в невъзможност да обхване всички ученици в групата. В Оряхово се натъкнахме на случай, в който за 42 деца отговарят 2-ма ресурсни учители", сподели Калоян Дамянов, председател на НАРУ. По думите му при педагогическа норма от 25 часа на ресурсен учител се получава, че има ресурсни учители, които работят само по един час седмично с отделните деца.
От МОН коментираха, че събират и обобщават информация в кои детски градини и училища се е стигнало до назначаване на неправоспособни ресурсни учители и обещаха да изискат от началниците на РУО-та да засилят контрола по назначаването на този вид специалисти.
РЕГЛАМЕНТ
Според новия училищен закон назначените педагогически специалисти, които трябва да оказват допълнителна подкрепа, трябва плавно да преминат от регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование и да бъдат назначени в конкретната детска градина или училище, в което се обучават децата със специални образователни потребности. Обезпечаване на процеса на приобщаващото образование с педагогически специалисти - психолог, логопед и ресурсен учител, е приоритетна политика на министерството, посочват от МОН. Оттам са на мнение, че кадровото обезпечаване в системата трябва да се случва поетапно, в интерес на детето, като не се променя качеството на ресурсното подпомагане и всяко дете има достъп до качествено образование.
|
|