Пациентите, склонни към агресия, да бъдат включени в списъци, с които да разполагат всички болници в страната, предлага ръководството на Българския лекарски съюз. Съсловната организация стартира кампания срещу насилието над медици "Да спасяваш е призвание, не заслужава наказание", която е и под патронажа на омбудсмана Мая Манолова.
"Обсъжда се дори да се отказват домашни посещения по домовете на буйните пациенти и това да бъде нормативно регламентирано", обясни зам.-председателят на БЛС Галинка Павлова. Медиците смятат, че трябва да се работи и върху повишаване на комуникационните умения на лекарите в кризисни ситуации чрез включване на допълнителен предмет в медицинското образование.
По данни на здравното министерство само за първата половина на 2017 г. нападенията над лекари са 25, през цялата минала година те са били 28, а през 2015 г. - 47. По данни на БЛС най-много нападнати лекари има в градовете Шумен, Варна, София, Самоков, Стара Загора и Пловдив. Според прокуратурата обаче за периода 2013-2016 г. ефективните присъди на лица, упражнили насилие над лекари, са само три. Досъдебните производства са били 18. В същото време в анкета на БЛС сред медици 42% отговарят, че са били обект на агресия. 81% посочват, че агресията най-често е била вербална, а 19 на сто - физическа. От допитване сред пациентите пък се вижда, че те най-често са недоволни от доплащането в здравеопазването - 39 на сто от анкетираните, а 31% посочват като проблем липсата на направления.
ПРОВЕРКА
Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров разпореди проверки на "Спешна помощ"-София, "Пирогов" и Александровска болница. Причината е отворено писмо от Евелина Добрева по повод смъртта на съпруга й в средата на месеца. В него пише, че съпругът й Спас Добрев е получил криза, не е можел да диша и е бил с ниско кръвно, но от "Спешна помощ" са пратили линейка час и 10 минути след първото обаждане. Когато екипът все пак пристига, лекарят преценява, че състоянието на пациента е тежко, и линейката го кара в "Пирогов". От кардиологичния кабинет ги отпратили, защото не бил за тях. "Лекарката от "Бърза помощ" възрази, че линейката им не е оборудвана за реанимация и че пациентът няма да издържи до друго лечебно заведение и ще умре по пътя. Отговорът беше: "Че при нас ли да умре...", пише Добрева. Линейката отива в "Александровска", където след увещания Спас Добрев все пак е приет, направена му е реанимация и е приет във втора хирургия, но по-късно умира от остра сърдечна и дихателна недостатъчност, причинена според лекар от отделението "може би от емболия".
|
|