"Функционирането на прокуратурата показва, че няма нужда от корекция на правомощията на главния прокурор", каза по БНР новоизбраният член на Висшия съдебен съвет (ВСС) Калина Чапкънова - окръжен прокурор на Бургас, номинирана от ГЕРБ.
Тя ангажира с думите си по-голямата част от новоизбраните в съвета, които според нея били изключителни професионалисти. "Болшинството от нас считаме, че по-щадящият, по-подходящият модел за реформа е т.нар. унифициран модел", каза Чапкънова и уточни, че става дума за реорганизация в районните прокуратури.
Тя смята, че независимостта на ВСС е гарантирана. От думите й не се разбра да я притесняват скандалите и сегашните зависимости.
Върху този ВСС има натиск, същото ще се случи и със следващия, стана ясно от думите на Ясен Тодоров, председател на Етичната комисия на прокурорската колегия, по bTV. Преди два дни и Калин Калпакчиев от ВСС посочи, че сегашният състав е зависим от силните на деня, а мнозинството в съвета е наложило диктат.
"И новият Висш съдебен съвет ще бъде обект на натиск, като твърденията, че процедурата по избора му е опорочена, са именно с цел нагнетяване на напрежението около кадровия орган", каза Тодоров.
Според него избраните от парламента бъдещи кадровици не са партийни кандидатури, а представители на обществото в съдебната власт. Той похвали ГЕРБ, че номинирали съдия Вероника Имова от Върховния касационен съд.
БОНУСИ
Тодоров се похвали, че няма да вземе бонус при напускане на Висшия съдебен съвет, а чак при напускане на съдебната система. Досега само Калпакчиев и Соня Найденова се бяха отказали от парите - от 10 до 20 брутни заплати в зависимост от стажа.
|
|