Че по-добро от честното, ефективно и отговорно частно не е измислено, то няма как да има спор. Държавното винаги ще те накара да се чувстваш виновен, рано или късно ще стигне до безхаберие или корупция, ще бъдат потрошени парите на данъкоплатците за хартия, началници, коли, командировки и секретарки и всичко накрая ще бъде удавено в бюрокрация, такси и глоби. Това важи на практика за всяка област в икономиката и публичната дейност. Това ще важи и за пожарната - рано или късно. И в един момент ще има само частни пожарни, които, ако бъдат създадени не по бандитски, със сигурност ще бъдат и по-ефективни, и по-отговорни.
От известно време в МВР се появи ново, и то много силно напрежение - този път заради решението на ръководството да закрие няколко противопожарни служби. Вътрешният министър Валентин Радев потвърди новината. Той обяви, че МВР ще закрива служби и ще пренасочва огнеборците към райони, където има нужда от тях.
"С моя заповед им разпоредих да прегрупират силите си и там, където има по-малка нужда от пожарникари - в такива населени места, ако не със затихващи, поне не с толкова активни места с пожари, да бъдат пренасочени на места и да изпълнят закона. Те искат да назначим още хора. В момента няма как да стане това", каза Радев.
От синдиката на огнеборците заплашиха,
че реформата ще постави в риск живота на много хора - ако се закрият службите, времето за реакция в критични ситуации ще се увеличи.
"Всеки ден сме свидетели как хората чакат с часове за линейка. Силно се опасявам, че ще дойде момент, когато бедстващите хора ще чакат с часове да дойде пожарната и спасителният екип", коментира Венцислав Станков от синдиката "Огнеборец" .
Междувременно стана ясно, че засега е решено да се закрият 12 пожарни служби. При това две от тях са в Боровец и Пампорово. Това естествено доведе до недоволство в курортите. Защото наближава най-активният им сезон и как е възможно да бъдат определени като селища със затихващи функции?!
"Не се чувстваме сигурни без пожарна. Първият курорт на Балканите да остане без пожарна - нещо, което се намира в природен парк.
Та ние сме една факла",
коментират хотелиерите. Шефът на пожарната Николай Николов призна, че решението наистина ще засегне Пампорово и Боровец, където службите се затварят. А работата щяла да бъде поета от Самоков, Смолян и Чепеларе.
"Времето за реакция ще се увеличи, няма спор. Тук трябва да разчитаме на подобряване на инфраструктурата и нашите по-нови автомобили", коментира Николов. Той препоръча бизнесът, особено в туристическия бранш, да помисли за частни пожарни служби, каквато била европейската и световна практика.
"Силно се надяваме, че правителството ще вземе правилното решение и ще спре тази идея, която наистина е безумна
Това е национален курорт, с национално значение. Това просто е решение на хора, които стоят в кабинета, написали една наредба с някакви изисквания, без да са се сблъскали с действителността, с реалността какво се случва тука на място". Това е тезата и на кметовете на тези места. Например в Пампорово обясняват, че
в зимния сезон там се събират 15 000,
и това би било голям риск в случай на инцидент. Особено като се има предвид, че за да се качат до Пампорово или Боровец, на пожарните ще са нужни поне 45 минути. В хотелите и ресторантите в тези комплекси има много дърво, включително и като облицовка, и това може да изгори дори докато се покажат пожарните, а камо ли докато се развърнат екипите.
Шефовете на пожарната обясниха, че и сега има повече от 3000 населени места, в които няма пожарни служби. Отделно от това обещаха да обучат доброволци, които ще запълват дупките. Всичко това обаче определено звучи много странно, като се има предвид, че на практика нищо не се е променило. Бюджетът на МВР е все така огромен - над 1 млрд. лв. През последните две години вътрешното министерство постоянно се хвали и как навсякъде вече са вкарани нови, модерни, скъпи пожарни коли. И сега изведнъж - липсвали 1000 пожарникари, нямало техника, нямало дрехи, нямало екипировка, всеки да се спасява поединично. На регулярните протести се появяват пожарникари, които като просяци обясняват - защитният костюм ми е дарение, обувките си ги купих...
Тук намирисва на поне две неща. Едното е, че някой се опитва да овладее бъдещите частни пожарни още преди да бъдат създадени. И второто, че някъде изчезват стотици хиляди и милиони.
Затова, ако ще се правят частни пожарни, със сигурност трябва да става честно. И второ - това трябва да стане само срещу здраво рязане на бюджета на МВР. Не с хиляди, а с милиони.