:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,711
Активни 570
Страници 27,614
За един ден 1,302,066

Българите са с най-висок риск в ЕС от бедност

Докато тенденцията в ЕС е делът на хората в риск от бедност да намалява, то у нас това продължава да бъде остър проблем. България е страната с най-висок процент жители, изложени на опасност от бедност и социално изключване, показват данни на Евростат за миналата година, публикувани по повод Световния ден за изкореняване на бедността - 17 ноември.

Под риск от бедност и социално изключване статистическата служба на Европейския съюз определя хората, които отговарят на едно от трите условия - живеещи с разполагаем доход под 60% от средния за страната, в тежки материални лишения или в домакинства с нисък интензитет на заетост. България е с най-голям дял на хората, които живеят в тежки материални лишения - 31.9% при 7.5% средно за ЕС.

У нас 40.4% от населението живее в риск от бедност, което е почти двойно повече от средното за ЕС - 23.4%. В групата, където бедността засяга над 30% от населението, са още Румъния (38.8%) и Гърция (35.6%). В "другата" Европа картината е съвсем различна - във Финландия хората в риск от бедност са сведени до 16.6%, в Дания - до 16.7%, Холандия - до 16.8%, Норвегия - до 15.3%, а с най-нисък дял е Чехия (13.3%).

Спрямо 2008 г. най-голямо увеличение на бедните има в Гърция (със 7.5 процентни пункта), Кипър (4.4 п.п.), Испания (4.1 п.п.) и Швеция (3.4). За България такова сравнение няма. Най-голямо намаление има в Полша (8.6 п.п.), Латвия (5.7 п.п.) и Румъния (5.4 п.п.).
903
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД