Председателката на Апелативния съд в София Даниела Дончева сама е сезирала главния прокурор Сотир Цацаров и инспектората към Висшия съдебен съвет. Тя иска да бъде проверена след обвиненията на съдия Милен Василев, че неправомерно му е иззела състава и делата и действията й имат "силен корупционен мирис". В петък в. "Сега" попита инспектората дали ще проверят случая. От там обясниха, че отговор ще има вероятно в понеделник. Сега Дончева призовава инспекторите, ако искат, да проверят всички стари дела на Василев, които вече са при нея.
Миналата седмица Василев разказа в писмо до всичките си колеги, закачено на таблото в съда, че Дончева го е преместила в друг съдебен състав, а е сложила самата себе си на неговото място. Той свързва действията й с дело от сагата "КТБ" с материален интерес за над 102 млн. лв, което е било на негов доклад в стария му състав. Въпросното дело било насрочено от съдия Василев за 27 септември. Преди заседанието делото било изискано от Дончева. На 27 септември процесът е отложен за ноември, защото една експертиза не е готова.
Междувременно на 3 октомври зам.-председателят на Софийския апелативен съд (САС) и шеф на Търговското му отделение Стефан Гроздев встъпва като член на Висшия съдебен съвет и освобождава състава си. Дончева, която по принцип е граждански, а не търговски съдия, премества Василев на мястото на Гроздев и сама поема делата на Василев. По правило такива размествания стават с решение на Общото събрание на съдиите и на принципа за случайно разпределение на делата. Василев напомня и досегашната практика, че при преместване на съдия от един състав в друг се иска неговото съгласие.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов пък назначи комисия, която да провери дейността на САС. Трябва да се изясни как е разпределено спорното дело, как се определят съдиите по състави и отделения, защо Василев е преместен в нов състав и т.н.
Досега официалното обяснение от съда беше, че Дончева няма да коментира "неистини", че делото е публично и при съгласие на страните всеки може да присъства на следващото заседание. Освен това председателят на съда имал право по закон да влиза във всяко дело. Практиката за разместване на съдии била стара, а цитираното от Василев дело далеч не било с най-големия материален интерес в съда. Пред в. "Сега" апелативни съдии обясниха, че в момента събират подписи казусът да бъде включен за разглеждане като допълнителна точка във вече насроченото за 19 октомври общо събрание на САС.
|
|