Потребителската такса за преглед при лекар трябва отново да се обвърже с минималната работна заплата, а въвеждането на такса за издаване на извинителна бележка е нормално и така се решава частично проблемът с недофинансирането на личните лекари, обяви пред Би Ти Ви зам.-председателят на Българския лекарски съюз Галинка Павлова.
"В закона за здравното осигуряване е посочено, че Министерският съвет определя размера на потребителската такса. Функцията на тази такса, от една страна, е на регулатор - да няма ненужни посещения и да няма прекомерно потребление на системата и, второ - това е едно подпомагане на практиките на общопрактикуващите лекари и лечебните заведения поради недофинансирането", обясни Павлова.
Тя припомни, че таксата в момента е фиксирана на 2.90 лв. от МС през 2012 г. "Потребителската такса трябва отново да се обвърже с размера на минималната работна заплата. Има 9 категории лица, които са освободени от плащането на потребителска такса. Държавата е най-силният субект на правото и не е редно тя да си създава привилегии, като вменява на лекарите безвъзмездно да извършват дейности. Редно е обаче институциите да поемат плащането на потребителската такса на всички лица, които осигуряват и са освободени от нея", каза още Павлова. Преди таксата да бъде определена на 2.90 лв., тя беше 1% от минималната работна заплата. В момента минималната заплата е 460 лв., т.е. ако таксата е обвързана с нея както преди промените, тя би била 4.60 лв. За ден престой в болница обаче сумата е 2% от заплатата, т.е. 9.20 лв.
Наскоро от националното сдружение на общопрактикуващите лекари поискаха да се въведе потребителска такса и за децата, които винаги са били освободени от нея. Според тях е редно родителите да плащат 1 лв. - както е при пенсионерите, а останалото да се поема от държавата.
Друг начин за дофинансиране според Павлова е личните лекари да искат такса за издаване на медицинска бележка за извинение на отсъствия поради болест. "Таксата за извинителни бележки е по преценка на лечебното заведение. Те са търговски дружества и тъй като са регистрирани по търговския закон, не трябва да работят на загуба. Когато при тях се появи проблем, те трябва да намерят начин да покрият тези дефицити. Не казвам, че с една медицинска бележка ще се реши проблема с недофинансирането, но това е един от механизмите", поясни тя.
Някои лекари вече са въвели подобни такси, а обяснението е, че бележката не е част от пакета, плащан от здравната каса, и щом няма кой да плаща за нея, това трябва да е пациентът. "Медицинската бележка за извиняване на отсъствия на детето от училище или детска градина се превърна в нещо, което решава проблеми, несвързани със здравето на децата, тоест отсъствия по всевъзможни причини. Детето отсъства поради проблем с родителя, детето не ходи на училище, защото прави нещо друго, детето трябва да получава, тоест неговите родители, детски, а без въпросните медицински бележки, извиняващи отсъствията, това не може да се случи. Тоест това се превърна и в лекарство за решаване на много и социални проблеми. Ние решихме, че няма да участваме в процеса на решаване на социални проблеми с медицински документи, очевидно не съвсем с вярно съдържание", коментира пред Би Ти Ви семейният лекар д-р Силвия Стефанова.
САНКЦИИ
Според председателя на Районната колегия на ОПЛ в Кюстендил д-р Румен Алексов "няма как да бъдат санкционирани колегите, защото за всяка услуга, която един общопрактикуващ лекар предлага и не му се заплаща от здравната каса, би могъл да поиска съответната сума от този, който иска тази услуга". Според него таксата поне малко би компенсирала бумащината, свързана с издаването на бележки. Според юристи обаче издаването на бележка е като издаването на болничен. Те са резултат от прегледа на пациента, за когото НЗОК плаща, и не трябва да се искат пари. А ако бележката се дава просто за да се извинят отсъствия, без преглед, то това може да се приеме за документна измама.
|
|