:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,707
Активни 561
Страници 27,610
За един ден 1,302,066

Всички училища с над 400 деца ще имат психолог

12% от децата се отглеждат по скайп, защото родителите им са навън, твърди Янка Такева
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
----
Между 7 и 8 млн. лева предвижда просветното министерство за наемането на училищни педагози и педагогически съветници догодина. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев на конференция "Партньорство училище - родители", организирана от МОН.

В момента в близо 4300-те училища у нас има малко под 1100 психолози и педагогически съветници. Подобни специалисти има най-вече в училищата с над 500 ученици, докато в доста от малките школа такива липсват. В някои населени места като Ловеч, Силистра, Кюстендил, Перник, Видин и Враца психолозите за цялата област са между 5 и 7.

Министър Вълчев заяви, че намерението на ведомството му е всяка година този вид експерти да се увеличава. За 2018 г. например целта е да бъдат назначени около 500 нови психолози или педагогически съветници, а от МОН се надяват с тази мярка всички училища, които обучават над 400 деца, да имат поне по един такъв специалист. В малките населени места вероятно тази бройка няма да е достатъчна, но министърът препоръча в тези случаи школата да си споделят училищните психолози.

Министърът отправи послание към родителите да вярват на учителите, тъй като те са професионални педагози и понякога знаят по-добре кое е добро за даден ученик от родителите му. Призивът му към преподавателите пък бе да не пестят сили при комуникацията с родителите, които невинаги разбират усилията им. Според него има вариант родителите да бъдат задължени нормативно да участват в училищния живот и да съдействат при нужда на преподавателите. Той обаче заяви, че повече вярва в популяризирането на добрите практики и на осъзнаването на политиката на взаимодействие между училището и семейството. "Няма глобален механизъм как да се осъществи това взаимодействие, има множество примери - съвместни обсъждания на важни теми, отворени врати, подписване на споразумения между родители и учители, на кафе с директора или с учителя и т.н.", посочи Вълчев.



КАРТИНА

"51% от българските деца живеят в непълни семейства, т.е. само с един родител. 12% от тях пък се отглеждат по скайп", посочи председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, без да цитира източник на тези данни. По думите й причините за разрушеното доверие между родители и учители са различните виждания на двете страни за възпитанието и образованието на децата, както и социално-икономическите проблеми в последните години, довели до феномена на децата, отглеждани през интернет. "Не можахме да заместим майките и бащите, но пък се справихме с някои негативни процеси. Трябва да намерим баланса на доброто общуване", коментира Такева.



1
1321
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
17 Октомври 2017 09:34
Всички вузове бълват психолози, значи трябва да им се търси работа. Пък щом са в училищата може и да помогнат на някои объркани детски души.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД