Гръцката църква обяви "свещена война" на кабинета и депутатите, след като парламентът одобри законопроект за смяна на пола от 15-годишна възраст. Преди това църковното настоятелство на Света гора отказа да приеме гръцкия премиер, който публично обяви, че е атеист. Законопроектът за смяна на пола от 15-годишна възраст е в синхрон с европейското законодателство, коментират депутати от парламентарните партии. Църквата обаче защитава "божествените закони", като монасите от Атонската обител в официално писмо до парламента настояват да се проведе референдум и гърците да решат. В писмото се посочва, че заради това решение "предците ни ще се обърнат в гроба". След това се проведе и извънредно заседание на Светия синод на Гръцката православна църква. Епископът на Атина и цяла Гърция Йеронимос
поиска незабавно да се спре новият закон
Главата на гръцката църква дори в прав текст препоръча "правителството да се занимава с реалните проблеми на хората". В социалните мрежи някои гърци смятат, че управляващата партия СИРИЗА е прекалила с "явния израз на атеизъм". Депутатите от националистическата формация "Независими гърци", коалиционен партньор в правителството, също подкрепят църквата. Крайнодесните от "Златна зора" пък обвиняват Алексис Ципрас в потъпкване на традициите на нацията.
Независимо от всичко със 171 гласа парламентът в Атина прие закона, който разрешава на гръцките граждани над 15-годишна възраст сами да определят пола си. Още не бяха свършили дебатите в пленарната зала, когато епископът на Пирея предупреди депутатите, че който подкрепи закона, не бива повече да стъпва в църква, а други православни духовници дори заплашваха с отлъчване от църквата. В страна като Гърция, в която голяма част от гражданите са религиозни, това може силно да навреди на кариерата на един политик. Правозащитниците обаче определиха стъпката като историческа. "Благодарение на този закон вече никой няма да е принуден да се подлага на медицинска интервенция, за да бъде официално признат за такъв, какъвто се чувства", каза пред "Дойче веле" зам.-ръководителката на "Амнести интернешънъл" за Европа Фотис Филипу.
За това и говори едни от многото случаи. След раждането му през 1976 г. родителите нарекли бебето си Ставрос. "По-късно ми поставиха диагноза генетична интерсексуалност. Което означава, че комбинацията от хромозомите ми не позволява еднозначно да се определи какъв пол имам. Но от шестата ми година насам съм сигурна, че съм от женски пол", казва момичето, което днес вече се казва Александра. През 80-те години на миналия век подобни промени се смятали за повече от скандални. Родителите й не я подкрепили, още повече че баща й бил теолог. Давали й дори тестостерон. А в училище - в часовете по религия - преподавателите я третирали като момче. "Днес се определям като атеистка, лесбийка и транссексуална жена, а също и правозащитничка", казва Александра. В момента тя чака да получи новия си паспорт, с който вече и официално ще бъде жена. Гръцкият премиер Ципрас искаше да заимства опита на страни като Швеция, Дания или Малта, в които транссексуалните хора са защитени от закона. "В Малта е достатъчно само едно писмено заявление, за да може човек да си смени личните документи. И то почти безплатно", уточни Александра. В Гърция обаче процедурата е тромава - необходимо е съдебно решение, трябва да се наеме и адвокат - все неща, които струват пари. А след това започва и ходенето от служба на служба за смяна на документите. И бездруго ситуацията в Гърция е неблагоприятна за тези хора. "Транссексуалните
са подложени на ежедневна дискриминация,
повечето не могат да си намерят никаква работа и нерядко се оказват принудени да проституират. Лично мен са ме пребивали от бой, а веднъж бях и изнасилена. Не можем да очакваме закрила от никого", оплаква се Александра. Тя не вярва, че сега нещо ще се промени - поне дотогава, докато църквата се опитва да докаже своята власт над обществото. А тя остава почти непречупена и до днес.
През 1982 г. управляващото тогава социалистическо правителство успя да наложи сключването на граждански бракове в Гърция въпреки ожесточената съпротива на духовенството. През 2000 г. църквата изкара хиляди хора на протест срещу решението на тогавашното правителство в паспортите на гръцките граждани вече да не се вписва вероизповеданието им. А само преди няколко седмици гръцкият клир упражни цялото си влияние над парламента и на практика осуети плановете на образователното министерство за реформа на часовете по религия. Официално Гръцката православна църква е против дискриминацията. Но точно това е виждала Александра от църквата. "В часовете по религия ни учеха, че хомосексуалните произвеждат нови хомосексуални. Внушаваха ни дори, че ако страната бъде нападната от Турция, заради тях нямало да можем да се защитим надеждно", припомня си тя. М.г. пък един гръцки свещеник поиска да бъде отнето избирателното право на всички хомосексуални, те да бъдат изключени от обществения живот и изпратени "на лечение".
Преди две години Гърция одобри законопроект, който позволява съвместното съжителство на двойките от еднакъв пол. Близо 200 депутати от 300-местния парламент гласуваха в подкрепа на законопроекта въпреки съпротивата на религиозни групи и десни политически партии. Законодателството на редица европейски държави, включително Великобритания, Испания и Кипър, урежда правата за съжителство на еднополовите двойки, но този въпрос остава спорен в много други държави на ЕС, включително и България. Въпреки че през 2008 година Гърция позволи такива споразумения за хетеросексуални двойки, тогава тя изключи хомосексуалните - ход, който Европейският съд за правата на човека постанови за дискриминационен през 2013 г. Гръцкият премиер Алексис Ципрас, който обеща социалните реформи да смекчат въздействието на спасителния план на ЕС и на Международния валутен фонд, заяви, че законопроектът
затваря "срамен кръг за държавата"
"Това е велик момент, и то не само за ЛГБТИ (лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални) обществото, но също така и за равенството пред закона в Гърция", обяви пред парламента Василики Катривану, народна представителка от СИРИЗА. "Но това, което всъщност си струва да обсъждаме, е, че ни отне толкова много време, наложи се да водим много битки", каза тя, добавяйки, че законопроектът трябва да проправи пътя за граждански съюз на еднополовите двойки, което беше едно от предизборните обещания на СИРИЗА. Законопроектът беше одобрен от социалистическата партия ПАСОК, центристката "Потами", съюза на центристите и няколко консервативни депутати, но бе отхвърлен от някои членове на десния коалиционен партньор на Ципрас - "Независимите гърци". Панос Каменос, министър на отбраната и лидер на "Независимите гърци", не се появи за гласуването. Законопроектът обаче не позволява двойките от еднакъв пол да се женят или да осиновяват деца, както в други държави, нито пък им дава равни пенсии, данъци и здравни осигуровки, казват активисти. Законопроектът беше отхвърлен и от Комунистическата партия и крайнодясната "Златна зора", чийто лидер заяви, че "църковните камбани трябва да бият печално из цялата държава". Православната църква също обяви своето мнение. "Хората на Църквата вярват в един определен начин на живот. Всичко извън това е отклонение", каза архиепископ Йероним. Но членовете на СИРИЗА заявиха, че някои хора "предпочитат да си затворят очите за реалността" и че "мракът е победен". "Става въпрос за най-старата история в човешките взаимоотношения", каза финансовият министър Евклид Цакалотос, който носеше значка с изрисувана дъга на сакото си. "Двама се обичат и искат да бъдат заедно, но постоянно се сблъскват с препятствия", допълни той.
православни духовници дори заплашваха с отлъчване от църквата. В страна като Гърция, в която голяма част от гражданите са религиозни, това може силно да навреди на кариерата на един политик.
Май не повлия на кариерата на Ципрас особено. Религиозни, религиозни, ама и християни, знаят какво е видял Христос на монетката.