:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,509
Активни 769
Страници 19,074
За един ден 1,302,066

"На нас американците ни забраниха!", или по следите на пристигналия чек

Как се оказа, че трябва да плащам, а не да получа пари
Да получиш чек от американска банка не е повод за радост, а начало на ходене по мъките в България
Човек и добре да живее, ще получи чек. В пощенската си кутия. Поименен. В плик от скъпа хартия. Даже по-яко, самият чек е оформен като плик. Абе, американска работа. Барната. И човек се радва. И някак мръсното софийско временце, което прави обитателите на столицата неприятни и мърморещи човечета, му се струва на човека не толкова мръсно. И си отваря плика с чека, и вижда, че Чичко Сам си е взел предварително цели 30% от и без това малката сума, и тя от малка става пренебрежимо малка и се усмихва, и си казва - какво пък. Колкото - толкова.

И не знае човекът колко не е прав. И се обажда на своя съседка, и приятелка, и колежка и със смях й разказва за това как е дошъл един чек, ама вече с еди си колко процента намалял и как на финала ще се окаже, че ще трябва да плаща, а не да получи.

И не знае човекът колко е прав.



И одисеята му започва.



И това не е даже одисея, защото човекът не е Одисей.

Това е точно като заглавието на една пиеса на французина Бернар-Мари Колтес. А заглавието на пиесата е "Битката на негъра с кучетата". И да, тук има метафора, и няма расизъм. И метафората е абсолютно точна.

Всеки един от многото хора, които познавам, се е чувствал в банката, с която работи, като човек втора ръка, като някой без права - я ще ти увеличат лихвения процент по кредита, без да те уведомят, я ще ти сервират нова такса, безсмислена, унизителна, ограбваща те, но неотменима. И банката вече става Банка, нали, не просто институция, а нещо като Светата Инквизиция през Средновековието. Край с увертюрата!

Взимам в себе си чека и най-спокойно влизам в офиса на Пощенска банка, където имам служебни сметки. Офисът е в центъра, служителките ме познават, мили и любезни са не защото съм им правил скандали, а защото, ако не съм бил прав, съм се извинявал. Започвам с изречението, което още не зная, че ще се превърне в мантра: "Здравейте, получих поименен чек от Банк Ъф Америка..." Не работели с чекове, за съжаление. Но пък и много малко банки го правели. Преди години били чували, че преди още повече години Уникредит Булбанк работели.

Нищо, и техният офис е наблизо, си казвам, разпъвам чадъра и след три минути се озовавам с омекнали колене и зяпнала уста пред говореща спокойно дама: "Да, господине, приемаме чекове, но трябва да занесете чека в Централното управление на банката. Може да го оставите тук, но ние ще го пратим служебно, ще отнеме време и пак ще Ви извикат там. Ще трябва да се провери дали чекът е валиден. Това отнема 45 (!!!!) дни! След това



ще ви начислим такса от минимум двадесет евро



и ще си получите сумата".

Ами ако живеех в Полски Тръмбеш или в Нови пазар, и получех чек, трябваше ли да идвам чак до София, до Централното ви управление, питам. Отговорът е усмивка. Излизам, без да кажа нищо.

Сещам се, че брат ми получи ден преди мен същия чек и ми спомена Банка ДСК, явно там има открита сметка. Няма как, крача бодро в дъжда, отивам на ул. "Раковски", влизам в офиса, поемам дъх, изпявам мантрата и получавам следното, казано с нещо като гордост, натъртено:

"А-а-а, не. На нас американците ни забраниха да работим с техни чекове".

Излизам. И си казвам, че не може да е толкова зле. Пак бъркам. Добре, че на "Раковски" банки дал Бог. Озовавам се в офис на "Райфайзен". Много любезна дама ме изслушва, не ме прекъсва, амин, и ми казва, че, да, осребряват, грабва чека ми, носи го някъде, връща се след минутка и казва, че с него, с чека, всичко е наред. Удавената надежда отново изплува в очите ми. За кратко.



Ще чакам 45 работни дни,



за целта ще трябва да си открия сметка при тях. Сетих се, че преди години имах дебитна карта, дамата нещо проверява - нямал съм сметка открита. Ако си направя дебитна карта, може да ми преведат сумата по нея. Ако си направя сметка специално за целта и веднага след това я закрия, защото не ми трябват сметки в сто банки, ще ми струва 30 лева. Това е банкова такса за закриване на сметка по-рано от година след откриването й. За карта ще плащам такса обслужване по около два лева месечно... Спирам да слушам, излизам.

Намирам нов офис на Булбанк. За да "инкасират" чека ми, трябва да имам открита сметка там, минималната сума била 50 лева, ако съм щял да получавам още чекове, да ги събирам, че с тази малка сума и с тези големи такси било страшно.

Удавникът се хваща за сламка, а аз за банка... Сещам се, че имам дебитна карта от ОББ. Тя е срещу мен, нооо... е затворенааа! Нищо, че всички други офиси на банки на "Раковски" работят до 17.00, клонът на ОББ работи до 16.30.

Звъня на клиентски номер. И осем минути поред слушам как всички оператори са заети. И се чудя дали тези "всички" са само двама и ако са двама, какво ли правят? А ако са повече, вероятно всички хора без дебитни карти са плеснали с ръце и са решили ЕДНОВРЕМЕННО по телефона да си открият сметки.

Вдига ми жена. Изслушва ме, пита ме в каква парична единица е този американски чек. Кълна се. Казвам й, че е в монголски тургик и албански лек. Казва ми да не затварям. След още време ми благодари, че съм на линия, и ме осведоми, че американски чекове се издават само в американски долари (брей, верно ли?), а не в албански или монголски парични единици. Но сега е след работно време, тя не може да ми помогне, да ида в работно време, на гише, и



ако чекът е малък, да бъда готов на такси в размер на стойността му



Това е. Главата ми е вече пълна не с мозък, а с хелий, вали дъжд, аз гледам небето и ми се иска да вия. Късно вечерта, когато вече ми е само смешно, а не трагично, приятелка ми казва по телефона да пробвам в Българо-американска кредитна банка. Все пак в името й има прилагателното американска. Верно, бе!

Тази сутрин звъня. Да, ама не! Не работели с чекове.

Сега ми остава само да преодолея нежеланието си, да намеря офис на ОББ и да попитам всичко, което вчера питах по телефона, да се надявам скоро да имам повод да ида пак в САЩ, където на място да осребря този ми ти чек, или да се гръмна. Ей така, без хепи енд.

Защото кучетата са на път да победят горкия негър!
18
4689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
25 Октомври 2017 19:52
Моите искрени съболезнования, г-н Славейков! Лошо, че са Ви разкарвали из лошото и дъждовно време ... Ама Вие не сте ли българин и не знаете ли тез "закони" за осребяване на чекове? Или подателят ги е забравил?! Тук важи единствено "на ръка", "в брой", "кеш" - и ... "Няма по-хубаво от лошото време" пред и , попържайки с наслада...
25 Октомври 2017 20:25
Йордан Славейков, http://www.webcafe.bg

Да получиш чек от американска банка не е повод за радост, а начало на ходене по мъките в България

Великолепна отродителска находка!!!
То друго от http://www.webcafe.bg и сродните отродителски СМИ не може да се прочете, но кефи как се храчи България, пък никъде не се споменава, че тези банки, до една, не са Български, а западни.
Западни, бе! Първокласни западни банки!
Но се храчи България!

На отродителите им плащат да храчат България, та нищо изненадващо няма!
25 Октомври 2017 21:18
А защо г-н Славейков не е заявил желание парите му да бъдат изпратени в биткойни, а не с чек? Чекът е една отживелица. Дори и при бай Тошово време в социалистическа България успешно се работеше с чекове. Но всичко с времето си. Който иска по старомодния начин - да чака 45 дни.
25 Октомври 2017 21:20
От Търговския ни закон:

Чл. 541. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) Чек, платим в Република България, може да се издава само срещу банка.
(2) Издателят на чека трябва да има покритие при платеца.
(3) Платецът е длъжен да плати чека до размера на покритието, ако има изрично или мълчаливо споразумение с издателя.
25 Октомври 2017 21:22
че тези банки, до една, не са Български, а западни.
Западни, бе! Първокласни западни банки!
Но се храчи България!

Ами КОЙ пусТна "първокласните западни банки" (които са си български юридически лица) на територията? Марсианците или филанкишията? И го направиха с нарочна цел. Както съвсем нарочно затриха една единствена банка, която си позволяваше корпоративно инвестиране. А "първокласните западни банки" не се занимават с такива "глупости". Просто дерат с безсрамни такси...
25 Октомври 2017 21:27
Но се храчи България!


Ганий, ще прощаваш, но се храчи кръв или гной. ПО България.

Или
Що значи смъртта на един? Амин! Захрачи и плю.

Гео Милев
25 Октомври 2017 21:31
Взимам в себе си чека и най-спокойно влизам в офиса на Пощенска банка, където имам служебни сметки. Офисът е в центъра, служителките ме познават, мили и любезни са не защото съм им правил скандали, а защото, ако не съм бил прав, съм се извинявал. Започвам с изречението, което още не зная, че ще се превърне в мантра: "Здравейте, получих поименен чек от Банк Ъф Америка..." Не работели с чекове, за съжаление.


Я да видим:

Направихме проучване в повечето банки на българския пазар с цел да ти предоставим точна информация относно „Къде, как и колко ще ми струва да осребря американския си чек?“

Обиколихме осем популярни банки като избрахме да представим четири от тях, с които успяхме да договорим преференциални условия за услугата. Посочваме всички такси, които съпътстват процеса.
....
Пощенска Банка:

Откриване на разплащателна сметка в щатски долари – 2 лв такса;
Минимално салдо – 3 долара или равностойност в лв;
Месечна такса – 1,50 лв;
Инкасиране на чек – 0,2% от сумата или минимум 10 евро.

http://www.viking.bg/kak-da-osrebrish-chekovete-si
25 Октомври 2017 21:45
Разбирам, че Йордан Славейков има спесимен на "Community food bank of San Benito County" (CA). Това в България. Няма как просто да му го осребрят, освен при допускането на Търговския закон, както е посочил колегата по-горе.
25 Октомври 2017 21:45
А ако г-н Славейков се бе заровил в интернет да потърси как се осребряват чекове, дори от "Мама.бг" щяха да му помогнат:

Зависи от чека. Ако е пътнически- на място. Ако е поименен- т.е. пише ти името на него- се чака навсякъде, твоят е такъв сигурно.
Тези чекове се изпращат в банката - издател ( обикновено е американска) и след това, когато ги одобрят от там, се изплащат. Затова е толкова дълъг срокът. Ако е малка сумата и не ти е спешно го дай в банката, където си клиент. То всъщност друга възможност нямаш де

http://m.bg-mamma.com/?topic=389510
25 Октомври 2017 21:59
Важното е, че Йордан е изживял стотина мига, към всеки от които с готовност би се провикнал: О, миг, постой, ти тъй си хубав!" - като един Фауст:

Абе, американска работа. Барната. И човек се радва.


25 Октомври 2017 22:39
Проблемът е, че в България реално няма конкуренция между банките и те спокойно си дерат такси и комисионни както им хареса. И обслужването е лошо, защото те не се борят реално за клиенти, а за въртене на кредитни далавери и скубане на такси. (Печалбата на частните пенсионни фондове не е от инвестиции в акции и облигации, а от събраните такси!). И затова всичко от дебитни карти до разплащателни сметки е ужас и безумие.
26 Октомври 2017 08:58
Що господинът не пробва да отиде с български чек в САЩ, та да ни каже как го е осребрил?
26 Октомври 2017 10:10
Хр_Атанасов
25 Окт 2017 19:52
Тук важи единствено "на ръка", "в брой", "кеш"


Не е вярно. "На ръка", "в брой" и "кеш" ще започне да важи, ЕДИНСТВЕНО И САМО, когато като пари започне да функционира златото и среброто. Но не като сечени от централата монети, а така както се разменя сиренето и останалите стоки, дето се продават посредством уреди за мерене на тегло ( в случая и обем). Сегашното "кеш" се отняся за купоните дето ги издава филиалната (периферната) централна банка на глобалната империя. До като им приемаме купоните, ще си бъдем все втора ръка хора. Т.е. говеда, които не сФащат, как ги облагат, как ги стрижат, доят, дерат, товарят и колят.
26 Октомври 2017 10:15
z-men
25 Окт 2017 22:39

Проблемът е, че в България реално няма конкуренция между банките и те спокойно си дерат такси и комисионни както им хареса.


Проблемът е, че както в България, така и в САЩ няма демокрация, поради което върхът на йерархическата система (банко-държавата) може да злоупотребява с властта си, като си усъвършенства властовата производителна сила, която е скрита най-вече в механизма на банката, но произтича от липсата на обществен контрол над законодателната власт.
26 Октомври 2017 10:38
aldycrown
25 Окт 2017 21:22

че тези банки, до една, не са Български, а западни.
Западни, бе! Първокласни западни банки!
Но се храчи България!

Ами КОЙ пусТна "първокласните западни банки" (които са си български юридически лица) на територията? Марсианците или филанкишията? И го направиха с нарочна цел.


Така е прав си - той е. Той ги пусна. Но как и с каква цел? Айде кажи целта де! Но пък и тя е ясна, защото целта е това което беше реализирано. И то е, че съвкупния български народ заработи като роб за чужди икономики. Как стана номера? Така както става и при всяко африканско племе - имперската власт отива при вожда на племето и го покръства. След това вождът се превръща във васал на имперската власт и започва да й плаща данък. А ако стане революция, понеже данъкът е от дрането на кожите на собственото племе, ще изгори първо вожда. Той най-вероятно знае това (е нашите може би не са чак толкова умни), но въпреки това, някаква тайнствена сила го държи за гърлото и той се подчинява. И ето тука е твоят шанс да ни докажеш, че знаеш, как стават нещата. Обясни ни с думи прости, как накараха огромния бивш соцлагер, начело с държавната машина на СССР да заработи за запада. И първото нещо което се случи беше, че Горбачов започна да приема американските купони и изиска от останалите държави членки на СИВ да си плащат руските ресурси в конвертируема валута - т.е в американски купони.
26 Октомври 2017 10:49
29 юни 1990 г. - СССР с решение на Националната банка от 1 януари 1991 г. премина към свободно конвертируема валута, т.е. в долари със страните от СИВ, започна доларизирането на СССР, т.е. така нареченото глобализиране


http://strogosekretno.com/234/20/%D0%A5%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%89%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B4%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0%D1%82%D0%B0.html
26 Октомври 2017 14:18
Това е някаква новост, или просто авторът е послъгал, а може и да е ходил в грешни банки. Половината нямат никакъв опит с международни разплащания и гледат да странят от всякаква сложна операция.
Преди 10 години съм осребрявал "американски" чекове в Райфайзенбанк и в Прокредитбанк. Приемаха ги във всеки клон. Наистина отнема почти два месеца, да си получиш парите и струва 35-40 лева, но това е защото чековете ги пращат обратно в САЩ, за потвърждение.
А относно 30те процента, които му удържали - тук или ответната страна не си е свършила работата, или автора е бил небрежен. Трябвало е предварително да прати по пощата попълнена една "W9" декларация, че не е американец и не притежава фирми там (стига да отговаря и на двата критерия). С което данъчните му задължения към САЩ отпадат. Там е САЩ все пак, не е бойковината.
26 Октомври 2017 14:48
Да получиш чек от американска банка не е повод за радост, а ......

.... повод за писане на тъпи писания като горното.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД