Американският президент Джон Ф. Кенеди и първата дама Жаклин Кенеди (вдясно) пристигат на летището в Далас на 22 ноември 1963 г. |
На 26 октомври правителството на американския президент Доналд Тръмп публикува близо 3000 секретни документа, свързани с убийството на президента Джон Фицджералд Кенеди, който беше убит в Далас на 22 ноември 1963 г. Първоначално се очакваше да бъдат огласени 3100 документа, но в крайна сметка на сайта на Националния архив на САЩ бяха качени 2891. Публикуването на останалите бе отложено за още шест месеца по настояване на ФБР и ЦРУ, според които те са твърде поверителни и засягат националната сигурност. Президентът Тръмп се съгласи с отлагането и даде на правителствените агенции срок от 180 дни, в който да проучат отново останалите документи и да се аргументират защо те не бива да се огласяват, посочват източниците, пожелали анонимност. Малко след това той написа в "Туитър", че ще разсекрети "всички останали документи". В тези досиета има поверителна информация най-вече за информаторите и ролята им в разследванията, подчерта един от източниците. Президентът иска да се увери, че има пълна прозрачност по въпроса и иска тази информация да се огласи възможно най-бързо, отбеляза той. Като цяло във връзка с убийството на Кенеди досега са били публикувани около 30 000 документа, но с редакции. Националният архив планира да публикува всички на уебсайта си.
Почти веднага последваха първите гневни реакции
"Опитите да се свърже с Русия убийството на Джон Кенеди са дивашки инсинуации, които предизвикват потрес", заяви още на следващия ден говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. Изявлението й на пресконференция беше по повод публикации в американски медии, че при пребиваването си в СССР убиецът Лий Харви Осуалд е имал възможност да установи контакт със съветските тайни служби и да премине съответното обучение. И до днес единствено той е сочен за убиец на Джон Ф. Кенеди. Осуалд е бивш военен, служил няколко години във военноморските сили на САЩ. По време на покушението той е бил на 24 години. Осуалд се интересувал от идеите на марксизма и дори е живял няколко години в Съветския съюз, където се оженил за рускиня, с която по-късно се завръща в САЩ.
Британският в."Гардиън" откри в архива документ, според който 25 минути преди убийството на Кенеди британски вестник получава обаждане по телефона с препоръка да звъннат в посолството на САЩ, за да получат "голяма новина". Малко след смъртта на Кенеди шефът на ФБР Джон Едгар Хувър изпраща доклад до Белия дом с наблюдения на реакциите в СССР по случая. "Според наши източници висшите чиновници в комунистическата партия на Съветския съюз вярват, че това е добре организиран план, извършен от "ултрадесните" сили в САЩ, който трябва да има ефект на преврат", е записано в документа, цитиран от Си Ен Ен. Източниците на бюрото са отхвърлили връзката на СССР с убиеца на американския президент, описвайки го като "невротичен стрелец". Като цяло
в Москва са били шокирани от убийството,
сочат документите. Според ЦРУ обаче има връзка между Осуалд и Кремъл. Източници на агенцията са докладвали за среща между обвинения в убийството на Кенеди и консула на СССР в Мексико Валери Владимирович Костиков, за когото има подозрения, че е агент на КГБ. Двамата са разговаряли в Мексико сити на "развален руски". Това е станало на 28 септември 1963 г., тоест само два месеца преди убийството на Кенеди. На 1 октомври също е имало разговор между двамата. От документите на ЦРУ става ясно, че в деня на убийството представители на мисията на Куба в САЩ са изразили задоволство от случилото се. Когато агенти на агенцията са посетили Острова на свободата през 1978 г., Фидел Кастро е отхвърлил всякаква връзка с убийството на американския президент. Според публикуваните документи директорът на ФБР Хувър е имал информация за готвеното убийство на Осуалд и даласката полиция е била предупредена преди атентата, посочва "Гардиън".
Седмица след убийството президентът Линдън Джонсън възлага на специална комисия под ръководството на върховния съдия Ърл Уорън да разследва случая. През 1964 г. комисията излиза със заключението, че покушението е дело на един извършител - Лий Харви Осуалд, който няколко седмици преди фаталния 22 ноември 1963 г. започнал работа в един склад за учебници в Далас. Именно оттам били произведени изстрелите срещу президента Кенеди, а в помещението следователите открили три празни гилзи и пушката с пръстовите отпечатъци на Осуалд. Освен това той отговарял на описанието на очевидци, които го забелязали на един от прозорците на сградата. Но има и редица аргументи срещу версията, че Осуалд е действал сам. Така например той не само не е признал престъплението, но дори и е отричал да го е извършил. Следователите обаче така и не успели да го разпитат подробно, защото при прехвърлянето му в затвора е застрелян от свързания с мафията мъж на име Джак Руби - на публично място и пред камерите на редица телевизии. Малко след това Осуалд умира в болница от раните си.
Според една от версиите само минута и половина след като проехтяват изстрелите, полицай вече е в склада за учебници. Но той не забелязва Осуалд да е нито превъзбуден, нито запъхтян. Няколко свидетели на атентата твърдят, че са чули изстрели от противоположната страна - от малко затревено възвишение. Имало ли е зад него втори стрелец? Освен това вторият изстрел на Осуалд не само е засегнал гърлото на президента Кенеди, но е нанесъл и няколко рани на губернатора на Тексас Джон Конъли, който е седял на предната седалка. Критиците не вярват в съществуването на някакъв "магически куршум", който на няколко пъти е променил траекторията си. Именно въпросите без отговор и съществуващите противоречия, които остават необяснени,
пораждат съмнения в официалната версия
за покушението. Същото важи и за ликвидирането на предполагаемия извършител на атентата, застрелян пред много хора. Неизяснен в достатъчна степен е също мотивът на Осуалд, твърди берлинският историк Кнуд Кракау пред "Дойче веле". А според изследване, проведено през 2013 г., повече от половината анкетирани американски граждани са изразили съмнение в достоверността на теорията за единичния извършител на покушението срещу Кенеди.
Руснаците ли са били? Или убийството на 35-ия президент на САЩ е дело на американската мафия? А може би поръчителите трябва да се търсят в редиците на ЦРУ? Има дори хора, които са убедени, че извънземни са убили Кенеди. Версии колкото искате. Но нито една дотук не е била доказана. Междувременно нови детайли могат да обяснят някои от загадките, например около т. нар. "магически куршум". Преди се приемаше, че президентът Кенеди и губернаторът Конъли са седели на еднаква височина в колата. Новите данни обаче говорят за това, че Конъли е седял на допълнителна седалка, която е била на 5 сантиметра по-ниско от седалката на Кенеди. Освен това той се бил обърнал точно в момента на изстрела. Ако вземем всичко това предвид, то вторият изстрел на Осуалд наистина би могъл да нанесе въпросните поражения на губернатора на Тексас. След публикуването на доклада "Уорън" през 1964 г. са правени и други разследвания. Но историците продължават да вярват в теорията, че Осуалд е действал сам. А причината за това според Кнуд Кракау е, че алтернативните теории са "още по-неубедителни".
Мнозина очакват, че пълното разсекретяване на архивите сега ще отговори на редица въпроси. Например, защо ЦРУ е следяло Осуалд непосредствено преди извършването на покушението и дали са били допуснати грешки, които след това е трябвало да бъдат прикрити. Както и какво е правил Лий Харви Осуалд в Мексико седем седмици преди атентата и дали се е опитвал да се сдобие със съветска виза? А може би разсекретяването ще отговори и на въпроса, който президентът Доналд Тръмп загатна още в предизборната си кампания през 2016 г., а именно, че бащата на вътрешнопартийния му конкурент Тед Круз е бил свързан с Осуалд. Без значение какво точно ще разкрият тези архиви, едно е сигурно, че всяка една от страните по случая с убийството на Джон Ф. Кенеди ще намери аргументи в своя полза. (По материали на чужди медии)