:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,684
Активни 602
Страници 13,614
За един ден 1,302,066

МЗ се отказа от американските норми за здравословно хранене

Актуалните препоръки са за по-малко вода и по-малко въглехидрати, но повече витамин С и D, магнезий и селен
В основата на пирамидата на здравословното хранене отново са зърнените храни, плодовете и зеленчуците.
Проект на наредба на Министерството на здравеопазването ни призовава да намалим приема на калории и вода, но да коригираме нагоре количествата на част от жизненоважните витамини и минерали. Препоръките са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на здравното министерство. Подобно проучване е правено и през 2005 г., когато влиза в сила предишната наредба на МЗ.

Новите препоръки са за по-нисък дневен прием на вода за мъжете - 2,5 литра, вместо трудно достижимите 3,7 литра. Със 700 мл слиза надолу и количеството вода за жените. Вместо 2,7 литра вода в рамките на 24 часа, за жените са достатъчни по 2 литра течности. По-ниски са и препоръчаните количества за тийнейджърите. Тези потребности са за хора с умерена физическа активност, при умерена температура. Ако спортуваме, ако температурата на въздуха е висока или ниска, потребностите от вода растат.

Новите научни изследвания доказват, че за всички възрасти потребностите от енергия, която да се осигурява от храната, са по-ниски. Затова в актуализираните физиологични норми за хранене е определено по-малките деца да приемат с около 100 ккал по-малко, отколкото досега се смяташе, че са им нужни, а при възрастните енергийните потребности са по-ниски с по 200-300 ккал. Препоръчителните дневни калории за жените с ниска физическа активност са намалени от 1988 на 1823, при умерено активен начин на живот - от 2252 на 2083 калории, при много активен - на 2604. Мъжете между 30 и 60 години с ниска активност трябва да приемат по 2286 ккал на ден вместо досегашните 2583. При умерена активност калориите спадат от 2927 на 2612, а при много активен начин на живот трябва да са 3265.

Намаляването на приетата с храната енергия да е за сметка на въглехидратите, съветват още експертите по здравословно хранене. Ако досега въглехидратите в менюто са били от 55% до 75% от общия енергиен прием, занапред трябва да спаднат между 45% - 60%. Това намаление трябва да е за сметка на по-малък прием на добавени захари и рафинирани брашна. Ако въглехидратите доставят над 60 % от общия енергиен прием, рискът от наднормено тегло, диабет, сърдечно-съдови заболявания рязко нараства, сочат последните изследвания на американски учени, цитирани от проф. Стефка Петрова от Националния център за обществено здраве и анализи. Тя е и ръководител на екипите, изготвили както предишната наредба за функционалните норми на хранене на българина от 2005 г., така и обновената днес.

"През 2005 г. ние се съобразихме основно с препоръките на американските изследователи, които са базирани на физиологичните изследвания и модела на хранене на американското население. А той е специфичен - и по отношение на храните, и на напитките. Сега се ръководим предимно от научните становища на Европейския орган по безопасност на храните. В експертните му комисии влизат специалисти от цяла Европа, които от 2010 г. досега са определели среднодневните потребности от енергия, направили са препоръки за прием на белтъци, мазнини, въглехидрати и вода, за повечето витамини и минерали. Препоръчаните количества служат най-вече за оценка на храненето на населението, за планиране на организирано хранене на деца и възрастни, както и



за разработване на хранителната политика



на населението. Добре е обаче всеки от нас също да се съобразява с тях, тъй като препоръчаните количества витамини и минерали покриват потребностите на почти всички лица за съответната възраст", разяснява проф. Петрова.

Коригираните енергийни потребности са отчели и променящите се антропрометрични показатели на населението. Създадени са въз основа на много национални представителни извадки за ръста, теглото и физическата активност на българското население, подчертава проф. Петрова. Среднодневните енергийни потребности във физиологичните норми за хранене през 2005 г. са определени на базата на националните проучвания на населението в предходните 7-8 години, а тези през 2017 г. - от проучванията от 2007 г. досега. Интересно е да се види, че средният ръст на едногодишните момчета, определен през 2005 г. е 79 см, а на момичетата - 77 см. Днешните едногодишни пък са високи средно 82 см и 81 см респективно момчетата и момичетата. През последните 12 години две-три годишните деца също са станали по-високи от връстниците си преди. Но ако малките днес растат по-бързо от вчера, то с напредването на възрастта ръстът им се изравнява с този на връстниците им от 2005 г.

Ако потребностите от калории намаляват, то експертите ни съветват



да увеличим три пъти приема на витамин D,



Според последните научни проучвания, дневно имаме нужда от 15 микрограма от жизненоважния витамин, който влияе на имунитета и здравината на костите. Той се съдържа в млякото и млечните продукти, в рибеното масло, в черния дроб, но само с храна препоръчителната доза не се достига. Т.нар. слънчев витамин се произвежда от изложената на слънчева светлина кожа. Покрай зачестилите случаи на рак на кожата, слънчевите бани се смятат за опасни, а лекарите препоръчват да не излизаме под открито небе без слънцезащитен крем, който неутрализира способността на тялото да произвежда витамин D. В същото време хората прекарват все по-малко време навън. Това кара учените да заложат и на допълнителния му внимателен прием чрез хранителни добавки.

Витамин С е предмет на дългогодишен спор между различните изследователи, но днес оптималната му доза доказано скача. Последните изследвания сочат, че препоръчителните нива на аскорбиновата киселина на трапезата на българина също трябва да се увеличат. В новите физиологични норми за хранене се препоръчва на мъжете



вместо 80 мг да приемат с храната 110 мг витамин С,



Това означава на ден да изяждат по 200 грама портокали, или 200 г лимони, или приблизително толкова киви, ягоди, манго или 300 г мандарини или грейпфрут. Препоръчителният приемът на витамин С при жените се увеличава от 70 мг на 95 мг, които пък могат да се доставят със 150 г портокали. В увеличените препоръчителни количества на аскорбинова киселина са взети предвид и нарасналият стрес, при който живеем, и това, че витамин С има антиоксидантно действие върху свободните радикали, както и че е участник в много от функциите на организма. Скок бележи и препоръчителната доза на витамин B 12. Вместо досегашните 2,4 µg, дневните потребности вече са определени на 4 мг от витамина, известен още като кобаламин. Ако се има предвид, че в 100 г телешко месо се съдържат 6 мг витамин В12, то за препоръчителната дневна доза са достатъчни около 80 грама. Нужното количество се съдържа и в четири чаши нискомаслено мляко или в 12 големи кокоши яйца. По-високите препоръчителни дози пък увеличават риска от дефицит на витамин Б12 при веганите, тъй като той се набавя само с животински храни, а нелекуваният му недоимък може да е със сериозни и необратими неврологични отклонения.

"Увеличени са нормите на прием и на магнезий на 350 мг за мъжете и 300 мг за жените, и на селен от 55 на 70 мг. Дневната доза на магнезий например може да се осигури със 75 г тиквени семки, а нужното количество селен със 100 г слънчогледови семки. Препоръчителните количества за прием чрез храната на калций обаче са намалени за старческата възраст. Преди се смяташе, че с напредването на възрастта потребностите от калций се увеличават. Последните проучвания обаче доказаха, че 1000 мг са напълно достатъчни и за хората в старческа възраст. Това означава примерен прием общо на една чаша прясно мляко, половин кофичка кисело мляко и 40 г сирене на ден.

Съветите и днес както към децата, така и към възрастните са



да приемат повече растителни храни



Принципите, заложени в хранителната ни пирамида, остават същите. Пълнозърнестите храни отново са в основата като най-важен източник за енергия на организма. Плодовете и зеленчуците, млякото и млечните изделия ги следват, а на върха, както и досега, остават бързите въглехидрати, т.е. продуктите със захар. Хранителната пирамида на Световната здравна организация и на други европейски страни всъщност е много подобна на нашата. Препоръчителните интервали за прием на белтък и мазнини се увеличават, но при намаления прием на енергия, който трябва да е за сметка на въглехидратите, реално количествата ще са същите. "Ако досега белтъчните храни са осигурявали 10-15 % от енергията, то при намаления енергиен прием те вече ще осигуряват от 10 до 20 %. Мазнините пък досега даваха от 15% до 30% от енергията, а сега от 20% до 35%", разяснява новостите в обновената наредба проф. Петрова.

Според новите препоръки възрастните хора нямат нужда от завишен прием на калций. Това означава примерен прием общо на една чаша прясно мляко, половин кофичка кисело мляко и 40 г сирене на ден.

 Според новите препоръки възрастните хора нямат нужда от завишен прием на калций. Това означава примерен прием общо на една чаша прясно мляко, половин кофичка кисело мляко и 40 г сирене на ден.


Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Плодовете и зеленчуците, разбира се, остават важни за здравословното хранене.
26
4337
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
15 Ноември 2017 19:34
потребностите от калций ... означава примерен прием общо на една чаша прясно мляко, половин кофичка кисело мляко и 40 г сирене на ден

ей туй обезмисля публикацията. Млакото е лош източник на калций.
15 Ноември 2017 20:19
така като гледам на ден поне по 30 лв трябва да отиват за един човек за ядене, демек 900 на месец
при заплата чиста 5-600
альоу, Хюстън, имаме проблем.
15 Ноември 2017 20:36
Те американците с това си ядене пият и 5 пъти повече Виагра.
15 Ноември 2017 20:54
От кога в млякото се съдържа витамин D? В САЩ в повечето марки мляко добавяли, но у нас? Четат американски източници - няма лошо, но не е лошо да знаят и положението на нашия пазар (освен ако добавят, но не пишат, което е нарушение на закона де). И в сирената няма - откъде да се вземе?
15 Ноември 2017 21:10
витамин (или хормон) Д трябва в сенчестите държави а у нас Слънцето го синтезира достатъчно.
15 Ноември 2017 21:21
Не знам кво пият, ама като се напият, много се бият. Че се и стрелят...
16 Ноември 2017 00:25
За недоразбралите - необходимите количества хранителни съставки и витамини се определят... от това кои лобита и корпорации са в момента "на власт" във FDA. Напоследък се сменят на всеки 2-5 години, та настъпва известна обърквация, ама като се има предвид тоталното изпростяване на народонаселението по света - това скоро няма да е проблем и оФСите ще ядат и препоръчани камъни и листа, стига да са преработени от правилните корпорации...
Гледаийте "Идиокрация" - там е описано какво трябва да се пие...
16 Ноември 2017 00:39
kаily
15 Ноември 2017 20:19




Личи си, че все пак е преписвано и от американците. Зелените чушки съдържат много повече вит. С от портокалите, но не видях да се споменават където и да било. А за 12 големи кокоши яйца... думи нямам. А пък за цената на телешкото месо - да не говорим.
16 Ноември 2017 01:12
В САЩ плодовете са по скъпи от месото.За 5 круши платих $5.45 а за една печена кокошка $5 и бая едра беше.Аз ям каквото душа ми сака и не се съобразявам с никакви учени простаци.
16 Ноември 2017 02:04
Професионалисте, в САЩ една натъпкана с хормони, гледана на конвеир кокошка струва 5 кинта опечена, вярно е. Ако обаче я купиш от проверена ферма - струва сурова $10.
Като професионалист - можеш да си обясниш защо и каква кокошка е за предпочитане, нали?
Наздраве!
16 Ноември 2017 06:38
"Новите препоръки са за по-нисък дневен прием на вода за мъжете - 2,5 литра, вместо трудно достижимите 3,7 литра."

Тези не са нормални!
16 Ноември 2017 07:55
.мисля публикацията. Млакото е лош източник на калций


Вегански глупости.
16 Ноември 2017 09:32
И нито дума за алкохолчето ? Това биричка ,това винце , това ракийка ? Ами коняк , виски , водчица , текилка , ромче , мастичка ? Накаде върви тоя свят...?
16 Ноември 2017 10:15
"През 2005 г. ние се съобразихме основно с препоръките на американските изследователи,
Сега се ръководим предимно от научните становища на Европейския орган по безопасност на храните.

А преди се съобразявахме с препоръките на СССР, а преди тях с Германия...Въобще дай ни препоръки.


Покрай зачестилите случаи на рак на кожата, слънчевите бани се смятат за опасни, а лекарите препоръчват да не излизаме под открито небе без слънцезащитен крем, който неутрализира способността на тялото да произвежда витамин D.


Тия ме застреляха! Не излизай на слънце без крем, ама после пий витамин Д, че кремът го неутрализирал. И кой печели от тази простотия? Фармацевтите. А вероятно и вампирите, сигурно те държат патентите на слънцезащитните кремове и хапчетата с витамин Д.
16 Ноември 2017 11:00
"Дневната доза на магнезий например може да се осигури със 75 г тиквени семки, а нужното количество селен със 100 г слънчогледови семки."

Люпете слънчоглед на воля. Може и на работното място. Ако ви види шефът, спокойно можете да се позовете на посочените препоръки.
16 Ноември 2017 11:01
ей туй обезмисля публикацията. Млакото е лош източник на калций.


Не и ако се консумира с други алкални продукти - например, авокадо
16 Ноември 2017 13:39
И обобщавайки, колко процента са дебилите в унищожения бивш Център по хигиена?
16 Ноември 2017 13:41
ИлияНиколов
16 Ное 2017 11:00
"Дневната доза на магнезий например може да се осигури със 75 г тиквени семки, а нужното количество селен със 100 г слънчогледови семки."

Люпете слънчоглед на воля.

Михаил Задорнов: Я рассказываю часто вообще свое мнение об Америке, о западной жизни. Потому что сегодня наше правительство совершенно бессовестным образом легло под американцев. И они еще хотят нас положить. Но это неправильно, мы совершенно другие люди. И поэтому мне хочется всегда свое мнение высказать сегодня. Мы не можем жить этой жизнью, да. Американцы едят семечки очищенными. Вам это надо? А процесс? Мы что едим семечки наесться? Мы едим семечки для процесса.
16 Ноември 2017 15:09
Mochila,
16 Ноември 2017 20:22
ей туй обезмисля публикацията. Млакото е лош източник на калций.

Казано е по този начин, защото това са храни които хората консумират често.
Да бяха написали - консумирайте захарна меласа (съдържа много калций) надали някой би почнал да нагъва точно нея.
16 Ноември 2017 20:24
Зелените чушки съдържат много повече вит. С от портокалите, но не видях да се споменават където и да било.

Поне в България обикновено не ги ядем сурови обаче.
Освен това идеята изобщо не е да се препоръчват определени храни, а само да се дават примери.
16 Ноември 2017 21:33


Т.е МЗ признава, че с американските норми за здравословно хранене не станахме по-здрави.
Как ли ще е с неамериканските?

Независимо от огромното количество цитирани стойности-нови и стари норми,в статията не се прави разлика между милиграм и микрограм ,не се разбира за колко килограмов средностатистически българин са цитираните норми и т.н, което я прави смешна и безполезна.
16 Ноември 2017 22:13
не се разбира за колко килограмов средностатистически българин са цитираните норми

3.7 литра вода са 18 чаши вода , което е за 220кг. българин.
16 Ноември 2017 22:35
3.7 литра вода са 18 чаши вода
или ако го обърнем в по-понятни мерни единици, е с обем, еквивалентен на 6 нормални и 2 малки бири. което си е множко
16 Ноември 2017 23:44
От 18 години работя във фирма произвеждаща оборудване за хранително-вкусовата и био-фармацевтичните промишлености и ходя
често в комадировки точно в такива заводи ......
Няколко примера:
Птицеферма за кокошки носачки. 2000 души персонал и 2 000 000 (2 милиона) кокошки. яйцето не се пипа от човешка ръка - от дупето на кокошката
та дорде се натовари в камиона. В ‌пакетиращия цех - опаковки от всички големи търговски вериги. Чийто камион застане на рампата - от неговите опаковки
изпозват. Човекът който ме развеждаше ехидно се подсмихваше: не мога да разбера как яйца от същите кокошки, хранени със същата храна стават различни
в различните магазини (и по качества и по цени)?
Мандра ....не знам дали това е думата, понеже преработва на ден около 500 000 л мляко. Правят само сирене Моцарела и според техни думи покриват
60-65% от търсенето. Сиренето излиза на блокове с тегло около 150 кг единия. Търговците на едро си го разфасоват и опаковат на кой-както му е нужно.
Отново горният въпрос - как в различните магазини качествата му стават различни?
Наскоро ходих в една фирма произвеждаща хранителни добавки (food supplement). Сега са писък на модата. Почти всеки ги купува, а са и скъпи. Какво видях
там - мале мила: ръждиви помпи и тръби, казаните немити сигурно от месеци ... такава смрад и мръсотия не бях виждал от миялното в казармата.
Понеже са ни риба ни рак - не са лекарства, но и храни не - не попадат под тези стандарти. Ама се приемат през устата.
Мога да карам още ама ще стана досаден.

Та за мен това "органик" и "найчърал" е биг тайм шменти-капели.
17 Ноември 2017 11:27
Коя е тая фирма за хранителни добавки, да не купуваме от нея, де?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД