Колкото по-беден става българинът, толкова по-богато и по-добре си живеят управниците на гърба му. Колкото повече претръпва народът, толкова по-нагли стават чиновниците. Така де - докато средният данъкоплатец трудно може да си позволи и двудневна почивка в евтин роден курорт, баш данъкосъбирачът Милен Велчев ходи да се разтушава на яхти в Монако, а после премиерът ни обяснява, че нямало нищо по-нормално от това.
Та така и със здравната каса. След като новият Управителен съвет на НЗОК положи всички усилия съвсем да ореже достъпа до малкото здравни привилегии, които уж ни се полагат по закон - безплатно медицинско обслужване срещу здравни вноски, предложи на Общото събрание на касата да му гласува по 800 лв. месечна заплата за положения труд. По 530 лв. пък ще вземат в Контролния съвет на касата, нищо, че никой не е и чул за неговите заслуги към здравната ни система. На всичко отгоре заплатата тече от момента на избирането - 13 декември 2002 г., т.е.
всеки член на УС ще вземе тия дни 4000 лв. накуп.
Членовете на УС са 9. В Контролния съвет са 5-има. Досега тези органи не вземаха пари за работата си, нищо, че в Закона за здравното осигуряване пише, че им се полага възнаграждение. Парите се вземат от бюджета на касата, сиреч от нашите здравни вноски. Сума в закона не е посочена, тя се гласува от Общото събрание. В случая - по предложение на самия Управителен съвет. Парите не са хонорар. Ходиш, не ходиш на заседания, заплатата си тече. Заедно със заплатата от службата, плюс възнаграждението от бордовете, в които членуваш пак благодарение на тази държавна служба - в УС на касата има двама зам. министри - Кирил Ананиев - на финансите и Славчо Богоев - на здравеопзването. Шеф на Контролния съвет пък е Севдалин Мавров - главен секретар на МС.
По принцип има логика хора на подобни постове да получават възнаграждение с цел превенция на апетит към рушвети. На практика обаче в България е доказано, че апетитът идва с яденето. И е, меко казано, наглост и безочие да си гласуваш огромна заплата със задна дата. И то
на фона на мизерията и ужаса, които царят по болници и поликлиники.
Шефът на управата Кирил Ананиев оправда нововъведението с многото управленчески и финансови задължения и отговорности, които УС има. Той се събирал постоянно - често и до 4 пъти в месеца, провеждал целодневни заседания, носел "отговорност за реализацията на реформата в здравеопазването". Полагали "изключително тежък и отговорен труд" и трябвало "да има стимул, за да може УС да дава всичко от себе си". Каква част от себе си дават в по-ниско платения Контролен съвет не стана много ясно. Шефът Мавров само обясни, че човек от КС присъствал на заседанията на управата. За финал Ананиев сърцераздирателно сподели, че работел от 8 до 23.30 часа. Мавров побърза и той да посочи подобно работно време.
Прав сте, г-н Ананиев, работата по съсипването на здравната ни система определено е много отговорна. И не може да се сравнява с някакви си 800 лв. заплата. Но няма как да ни дожалее, защото това, което пациенти и лекари виждат на практика от работата на УС е следното: рамков договор, който още повече ограничи достъпа до безплатни услуги - прегледи и изследвания и все повече пречи на медиците да си вършат работата (и намалява и заплащането им); все по-небезплатни лекарства. Скоро ще бъдат сменени и директорите на районните здравни каси (старите бяха назначавани по Костово време), което неминуемо ще доведе до още един трус по поликлиники и болници.
Във всичко това няма нито нещо ново, нито морал. Нито дори капка срам.
|
|