В Турция са почти ежедневие арестите на смятани за привърженици на живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетуллах Гюлен. |
В петък тримата българи и петима турци са задържани близо до Йеникадън. Сънародниците ни са заподозрени, че са искали да помогнат за бягството на турците от страната. Според различни версии, лансирани в турските медии, те са искали да ги прехвърлят в България или в Гърция. Групата, в която е имало и дете, е пътувала с микробус. Колата е спряна от Одринската дирекция за борба с организираната престъпност и контрабандата, която получила сигнал, че група от 11 души се готви да пресече границата, съобщи БГНЕС. Българите са с инициали Н.М.К., Г.Й.М. и С.Х.М. У тях е намерена голяма сума в евро, за която се предполага, че е била платена за трафика, съобщи Нова телевизия.
Двама от турците са били в списъка на издирваните за членство в престъпна групировка, а останалите трима са били в списък с подозрителни лица. Арестантите са отведени за медицински преглед и на разпит в дирекцията по сигурността в Одрин. В понеделник наказателен съд им е наложил арест и тримата се намират в затвор в града. Детето е било предадено на близки хора.
Външното министерство не съобщи да е оказало каквото и да е съдействие на задържаните. То не е направило постъпки те да бъдат върнати в България, не е известно дали са им били осигурени и адвокати. Засега реакцията му е на наблюдател, въпреки че фактите, които засега са известни, са доста противоречиви и недостатъчни като доказателства. Българите не са хванати в момент на преминаване на границата, нито има улики, че са извършили каквото и да е престъпно действие.
Дистанцираното поведение на българските дипломати контрастира със случилото се покрай ареста на две българки за тероризъм и връзка с кюрди в Турция през юли. Тогава МВнР бързо влезе в контакт със задържаните и изпрати и консул да им съдейства.
Когато стане дума за преследвани заради Гюлен, българското правителство е като хипнотизирано. Във вторник премиерът Бойко Борисов за пореден път демонстрира, че Европейският съюз му е скъп, но Турция му е по-скъпа. На пресконференция, която даде с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни в София, той обяви южната ни съседка за "най-големия наш защитник на южния фланг на НАТО" и призова да се спазва договорът между ЕС и Турция, въз основа на който имаме подписан двустранен протокол за предаване на хора. Проблемът е, че въпросният протокол така и не влезе в сила, защото Турция не довърши ратификацията му. Това трябваше да се случи до 1 юни м.г. Режимът на Реджеп Ердоган бойкотира и договора с ЕС и протокола с България. Българското правителство обаче се натиска да го спазва и на това основание вече върна близо 100 души, преследвани от турските власти.
Потупване по рамото
Във вторник турската преса излезе с хвалебствени заглавия за българския премиер, който на своя лекция в понеделник в София обяви, че не е логично ЕС да няма доверие на Турция, а да й даде "пушката с патроните да ти пази гърба". Заглавията "Борисов критикува политиката на ЕС за Турция" и "Българският премиер Борисов подкрепя Турция" се появиха в Анадолската агенция и "Сабах", като се посочва, че Борисов е похвалил бойкота, който Анкара обяви и на НАТО.