:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,401
Активни 532
Страници 10,304
За един ден 1,302,066

МОН пуска до няколко седмици примерни тестове

И новото ръководство на просветата ще търси чужди консултанти за изпита след 7-и клас
До няколко седмици МОН ще пусне примерни варианти на тестове за гимназиите в интернет. Оттам родители, деца и учители ще могат да ги ползват, за да се подготвят за кандидатстване. Това обеща просветният министър Даниел Вълчев в Бургас вчера. Той обаче се застрахова, че преди окончателно да се каже дали министерството е готово с тестовата система, трябва да се види докъде са стигнали експертите.

Както "Сега" писа, подготовката на тестовете за 2006 г. сериозно закъсня. Дори те да бъдат готови до няколко седмици, Даниел Вълчев няма да успее да изпълни собствения си апел всички промени в изпитните програми да са ясни до 15 септември, за да не пораждат напрежение сред учители и родители. В предишния парламент той дори инициира специални поправки в просветния закон за това, но времето не стигна те да се гласуват.

Новото ръководство на просветата ще изпълни идеята на предшествениците си да наеме чужди консултанти за тестовете, стана ясно от думите на Вълчев. "Ще ги поканим на финалния етап, тъй като в света е известно, че има такива тестове, и то многобройни", обясни министърът. Той обаче не уточни от коя държава ще са специалистите, нито на каква сума ще възлизат хонорарите им.

"Въпросът за българския език и литература е най-важният, тъй като той трудно се поддава на формулиране с тест", каза още Вълчев. Тестовете бяха тема и на разговора му с представители на регионалния инспекторат на образованието в Бургас.



ПОЗИЦИЯ

Министър Вълчев изрази скептицизъм по въпроса дали в България може да се въведе задължително изучаване на вероучение. "Винаги трябва да се има предвид, че нашето общество не е религиозно хомогенно и в този смисъл едва ли би могло да се стигне до задължителна дисциплина", каза той.
9
879
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
10 Септември 2005 02:20
Не знам как ще го кара МОН, ама намирисва на пълна некомпетентност. Последен вик на модата при трениране на уплавленски кадри в Англия е обучението да се провежда открито. Дузина бели якички от офиса ги стоварват с няколко хеликоптера по дивите гори на Шотландия, Уелс или из островите и, ги зарязват под открито небе да се оправят както могат, но със задача да се върнат по домовете си. Разбираемо е, че треннигът не е успешен за всеки и само оцелелите запазват ръководните си постове. Останалите си търсят работа. Няма да е лошо просветният министър да се поучи от опита в странство и да ДОЙДАТ ХЕЛИКОПТЕРИТЕ
10 Септември 2005 09:01
А ти защо си мислиш, че нашето образование в момента е нещо по-различно от "дивите гори на Шотландия" При такава смес от стари тоталитарни методи на ръководство(със съответното кадрово обезпечение - директори, профсъюзни такеви и преподаватели), нови програми и учебно съдържание и контрол по документи, джунглата си е налице. И всеки се справя както може - едни се спотайват да минава времето до пенсия, други правят паралелни учебни структури, трети се изнасят накъдето им видят очите... Оцеляват - всеки според потребностите си и възможностите си.
10 Септември 2005 13:15
Калинке Малинке, ми то цялото ни общество е такова, що пък образованието да е изключение.
Но нов министър нов късмет. За приоритети са матурите и оценаване качеството на образованието за целта е създадена специална комисия ЦКОКО. Сигурно ще въведат тестове след 7 кл защото е спаднал успеха по математика на 3, 49. И се отчита, че математиката все още одържа нивото, но по другите предмети е още по-зле. А за българския чуждите специалисти едва ли ще ни помогнат много.
ИТ въвеждат още в 1-4 кл. Ами те още не са се научили да четат пък ще работят с компютри. Ние се люшкаме от едната крайност в другата. Например в Германия хуманитарен профил изобщо нямат отделен предмет информатика, но с личната карта можеш да ползваш компютърен кабинет по желание. Но всички други предмети са изучават с видео и интернет. И хората си имат компютри в къщи. Защо ли се изсилваме да ги учим изобщо на програмиране? Това си е за математическите гимназии. Те трябва да са едни юзери и нищо по-вече.
10 Септември 2005 13:19
Ето къде учат децата на елита, пък ние си чешем езиците по форумите, защото си нямаме друга работа: Натиснете тук
10 Септември 2005 16:10
О, ужас!Като чуя за МОН, направо ми настръхват косите!
10 Септември 2005 16:39
А , само си представи как се отразяват експериментите на МОН върху учителите , учениците и , отчасти , родителите .

Редактирано от - Каките на 10/9/2005 г/ 16:42:30

10 Септември 2005 20:16
Как се отразяват ли - ами
Промени, промени-а децата - неграмотни.. И как да са грамотни, като часовете по чужд език се увеличават, а по роден-намаляват.... наскоро цитирах ученици, завършващи 12 клас, които бяха твърдо убедени, че се пише фиУм, плУщат, кЪртина, Очилище... Хубаво нещо са промените, ама нека не отричаме и нашите изпитани традиционни методи... Няма нищо лошо да се позабави темпото в начален курс, за да могат децата да станат грамотни...
10 Септември 2005 22:02
То хубаво си лайме, ама керванот уйде-е-е-е!
11 Септември 2005 21:44
Наистина спорен въпрос е доколко българнското образование “става” и доколко на българите “няма да им става” приятно, когато се окаже, че са учили на вятъра. Ето например, половината англичани, с които ежедневно се сблъсквам по един и друг повод, не са чували за Одисей, нито за Итака, нито за Пенелопа, нито що е това муза. Не разбират и от латинските фрази, които ние, по-образованите българи ползваме от време на време ”lege artis” , “causa perduta” и прочие... Но от това на англичаните пука ли им?... Те нямат понятие от световна география, история, литература, не са чували за Толстой, нито за Достоевски, а Балканите бъркат с Балтика. Но от това пука ли им? ....Нашето образование в България е много добро и даже – светлинни години пред западняшкото...Поне досега така е било. Но искаме ли да сме “конвертируеми” на Запад трябва да поорежем ненужни предмети и часове и да наблегнем главно на писането, смятането, компютрите, езиците и карането на кола. Всичко останало като история, физика, химия, география, рисуване, пеене да се учи по желание. Казвайки това, съвсем не твърдя, че тези предмети са ненужни. Те просто са предпочитание.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД