:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,975
Активни 673
Страници 15,540
За един ден 1,302,066

Би Би Си успя да влезе в 5-звездния затвор "Риц-Карлтън" в Рияд

Над 200 "специални гости" са затворени в хотела, докато ги разследват за злоупотреби за 800 млрд. долара
Снимка: www.ritzcarlton.com
Вече няколко седмици най-престижният хотел в Рияд е най-одумваното място.
Хотел "Риц-Карлтън" в Рияд, който прилича на палат и се рекламира като "убежище за хората, които желаят просто към тях да се отнасят като към кралски особи", тези дни се е превърнал в нервен център на дръзките ходове на амбициозния престолонаследник.

Отношението, което получават там над 200 от най-богатите и най-могъщи доскоро хора в Саудитска Арабия, едва ли е било очаквано и със сигурност не е било желано от тях. 32-годишният Мохамед бин Салман предприе безпрецедентни действия срещу корупцията и злоупотребата с власт и привилегии в кралството.

Вече няколко седмици най-престижният хотел в Рияд е най-одумваното място. Ала след среднощните рейдове, в които бяха задържани и въдворени в него 11 принцове и някои от най-прочутите саудитски милиардери, публично са известни много малко неща. В Рияд се носят само слухове какво се случва в този престижен затвор. Никой не влиза и не излиза през черните метални порти без официално разрешение. Наш екип получи разрешение да влезе в сградата след полунощ. Поздравиха ни представители на безупречния персонал, който все още предлага денонощни услуги като за петзвезден хотел. По-строги обаче бяха официалните представители на властта, които бяха там - екипът ни нямаше право да заснема никакви лица, нямахме право да записваме и никакви разговори. Това бе първо посещение на журналисти.

Не бихме могли да получим пълна представа за случващото се от неколкочасов престой, заобиколени от официалните лица. Но все пак добихме някаква идея за живота там вътре.

Дори и посред нощ видяхме групички мъже, облечени в традиционните бели роби, които си говореха приглушено в тъмните ъгли на огромното фоайе. Почти никой не вдига поглед. От време на време само звънтене на порцеланови чаши за чай или сребърни лъжички нарушава тишината.



Кои са "специалните гости"?



Настроението вероятно е било съвсем различно сред част от най-привилегирования саудитски елит, който се озовава в ареста горе долу по същото време на 4 ноември. "Те не вярваха какво им се случва", казва един официален представител, който се идентифицира единствено като член на "специалния комитет", който провежда антикорупционната операция. "Мислеха си, че това е някакво шоу, което няма да продължи дълго". "Естествено, че бяха ядосани", признава той със зле прикрито удовлетворение. "Ако кажеш някому "ти си крадец", той се ядосва. А представете си, ако е ВИП".

Седим в едно от елегантните сепарета на фоайето, с дивани и меки кресла, заедно с представител на прокуратурата и на независима организация за човешките права. Дават ни брифинг, при условие че ничие име няма да бъде цитирано.

Защо са ги настанили тук? "Страхувахме се, че някои хора биха могли да избягат, затова трябваше да ги държим тук" - това е обяснението за странната, да не кажем шокираща, съдба на хората, които официалните представители предпочита да наричат "специалните гости".

Нямаше официално съобщение кои са арестуваните при операцията. Но в медиите бързо се появиха известни имена, сред които и популярният и много богат принц Ал Уалид бин Талал, който притежава дялове във всичко - от "Туитър" и "Епъл" до хотелите "Фор Сизънс" и лондонския "Савой". Твърди се, че братовчедът на престолонаследника Митеб бин Абдулла, който оглавява елитната Национална гвардия, също напоследък нощува в "Риц".

А защо точно тези хора, а не някои други, което доведе до спекулации, че операцията е безпощаден удар срещу критици и съперници на двореца?

"Всеки тук си има досие. Всичко е документирано", обяснява с тържествено изражение на лицето представителят на прокуратурата. През последните две години под ръководството на престолонаследника специален екип събира доказателства в дълбока тайна, а някои от документите датират отпреди десетилетия. И веднага след като комисията за борба с корупцията бе създадена с кралски декрет, ловците на пари действаха светкавично. На въпросите ни за законността на операцията се отговаря с цитати от саудитските закони и с изтъкване на независимостта на прокуратурата. Представителят на правосъдието уточнява, че става дума за "предварително разследване". "Молим хората, които са взели пари, да ги върнат", пояснява той. "Това е дружелюбен процес", добавя представителят на антикорупционната служба и изтъква, че на всекиго от арестантите е казано: "Ние ще ви покажем доказателствата и ще решим проблема".



Медицински кризи и слухове за лошо отношение



Добиваме представа за случващото се зад заключените врати на хотелските стаи, където 201 арестанти прекарват по-голяма част от времето си. Казват ни, че повечето от задържаните избягват да се срещат с останалите. Предпочитат да се концентрират върху това как да излязат на свобода. Настроението, казват ни, е "много сериозно". Служител ни прочита набързо новия регистър с посетители в "Риц-Карлтън", сред който са експерти от министерства, финансисти, банкери и ексбанкери, специалисти по пране на пари, служители в съдебната система, имотни брокери. Те работят на смени по 24 часа на ден, 7 дни в седмицата, за да подпомогнат операцията. Някои отсядат в хотела, други работят от офисите си. Заедно с медицинските екипи и охраната, над 500 души в момента са регистрирани в хотела на издръжка на кралството.

Преди дни няколко от заподозрените са били освободени. Те успели да изяснят обстоятелствата в досиетата си и са доказали невинността си. Официални източници казват, че 4 на сто от обвинените са заявили, че ще заведат дела. Но 95 на сто от заподозрените са готови да се споразумеят. Това означава да дадат значителни суми пари или друго имущество на саудитската хазна в замяна на свободата си.

Бизнесмен от Рияд, който е видял част от документите, споделя, че 1900 банкови сметки, включително такива на членове на семействата на заподозрените, са блокирани. Питам официалните представители в "Риц-Карлтън" за информациите, че се търсят авоари за 800 милиарда долара. "Дори да си върнем 200 милиарда, ще бъде добре", отговаря ми представителят на специалния комитет.

"Ето това", взема той позлатена чаша за кафе, "трябва да струва 10 долара. Но с корупцията става 100 долара". После цитира примери от досиетата - за недовършени училища и болници, които струват 100 млн. долара, но цената им би трябвало да е една трета от това.

Извън хотела витаят слухове за медицински кризи и лошо отношение към арестантите. "Някои от гостите са възрастни, някои страдат от диабет, сърдечни или други болести", обяснява представителят на организацията за човешки права. Той пояснява, че здравният център работи денонощно с лекари и медицински сестри, че стаите се проверяват, че се доставят специални лекарства от домовете на задържаните. Не е трудно да си представим гнева и стреса, които витаят в този хотел. "Когато ти правят операция, боли", казва антикорупционният представител. "И хора отвън са ядосани, защото шефовете им или членове на семействата им са тук". Но е категоричен, че 99 процента от саудитците са доволни от случващото се.

Разговорите извън металните огради на "Риц-Карлтън" показват, че има широка подкрепа за борба с корупцията. "Все едно си губите часовника и после изведнъж го намирате. Това си е вашият часовник, вие си го искате", обяснява ни млад строителен предприемач. "Документите ни се придвижват през държавната администрация много по-бързо", отбелязва известен предприемач и допълва, че вече никой не смее да си иска подкуп.

Има обаче и тревоги. "Това е кошмар. Синът на шефа е вътре и всички се тревожим", споделя ни лекарка. Тя говори още за слухове за насилие по време на разпитите и за това, че често викат в хотела специалисти по сърдечни болести. В хотела обаче ни говорят единствено за "проблеми с начина на живот". "Но те могат да си поръчат и да получат всичко в този петзвезден хотел", казва ни един от събеседниците. "Не можем обаче да им внесем специална храна от някоя страна", добавя той. Питам за какво става дума и той пояснява, че имало искане за руски хайвер. Други пък искали да ползват услугите на личния си бръснар или масажист. Мобилните телефони на арестантите са иззети и те могат да телефонират единствено от стационарните телефони в хотелската си стая.

"Престолонаследникът трябва да затвори тази страница много бързо. Ако се проточи, ще продължат да се задават въпроси", споделя ми шепнешком известен саудитски инвеститор в Рияд.

Снимка: Би Би Си
В луксозното фоайе на "Риц-Карлтън" в Рияд дори и след полунощ сноват мъже в традиционните одежди, ангажирани в приглушени разговори.
5
4130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
28 Ноември 2017 20:39
Мъ си нямаме ний един хотел 5 звезди, ееееей ...
28 Ноември 2017 20:43
Е, ако си имаме, той трябва да е колкото 5-6 риядски карлтъна
28 Ноември 2017 23:53
Съмнителната медия ВВС викната на пожар за пиар. Да слави престолонаследника, как не е наследник на Краля спонсор на тероризма... как е реформатор, и че със саудитите е легитимно да се прави бизнес- нищо, че дават кинти за джамии и храмове в Лондон в които платените духовници проповядват шариат и смърт на неверниците...

Явно напоследък, не е престижно да се продава на Кралство Саудитска Арабия и трябва да им се оправя имиджа... че да има алъш вериш и кинтите да валят... бедата е, че кинтите на саудитите намаляха, а пък сключиха доста сделки... що да не обвиним в корупция 2/3 от обкръжението, макар всички да са наясно, че корупцията е на 100% сред принцовете. Включая и новото любимец на Запада.

28 Ноември 2017 23:57
Баш си е "легитимно" да се прави бизнес със саудитите,откъде ти хрумна обратното?!
Който може прави "бизнес" с тях,кеф ти Тръмп,кеф ти Путин....
29 Ноември 2017 09:12
Интересно... гледах ли, четох ли, че бат`Бойко бил там тези дни...
Каква ли е целта му на визитата?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД