:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,998
Активни 667
Страници 15,563
За един ден 1,302,066

Как се живее в София?

Защо протестираха срещу Фандъкова ли? Ами защото София е град, в който все по-трудно се живее
Ивайло Дичев
Тази неделя доживяхме протест срещу кметицата. Перлата в короната на Борисов, избраница от първи тур, любимка на медиите. И изведнъж - оставка. Каква неблагодарност само! Шествието, организирано от неправителствената организация "Спаси София", събра към двеста човека, повечето от които бяха млади хора. Вероятно те са единствените, които могат да разбият тежкия консенсус около разлагащия се труп на столицата.

Както през 1989 година, и сега на преден план бяха екологичните искания, които звучат най-неполитически. Страхът да бъдеш обвинен в политически искания е наследство от тоталитарната пропаганда, а г-н Борисов и верните му медии са се научили ловко да играят с него. Но, разбира се, че всяко искане за оставка е политическо - просто в случая не е партийно.



Софийски безумия



Българската столица е сред най-замърсените градове в Европа, което се дължи не на последно място на паветата, между които се събира мръсотия. Да добавим и обстоятелството, че повечето улици на София практически не се мият (за нашата мога да го кажа от лично наблюдение).

Организаторите на протеста твърдят, че капката, накарала чашата да прелее, е злополучният ремонт на "Дондуков", преименуван във "Фейсбук" на булевард "Фандъков". Темата "павета" съдържа елемент на абсурдизъм - обявиха ги за културно наследство, а няма майстори, които да ги редят що-годе прилично. И затова всеки път, когато ги пренаредят, става по-лошо. Подобна настилка е подходяща за малки или пешеходни улички, не за големи транспортни артерии като "Дондуков", но кой да ти прави такива тънки дистинкции...

Безумното следствие от политиката на паветата можете да усетите със седалищните си части, ако преминете по "Иван Асен II", превърнал се в лунен пейзаж само година след ремонта. Вярно, че едни хора, които се самонарекоха "стари софиянци", искаха паветата от детството си, но градоустройството все пак следва да е експертна дейност, не предизборна агитация.

По-тежкият проблем на "Дондуков" (както отбеляза арх. Попов) е липсата на всякаква стратегическа мисъл - ремонтът можеше да се използва например, за да се измести трамваят от средата на платното. Протестиращите велосипедисти пък бяха потресени от новия тип велоалеи, с които общината навярно се опитва да отчете екодейност. Става дума за едни гумени первазчета, с които велоалеята е отделена от платното. Върхът на глупостта е "Раковски", където алеите са две, от двете страни. Резултатът е две в едно - сериозна опасност за велосипедистите и значително стеснено улично платно. Стратегическият размисъл би предвидил от къде до къде ще се придвижва човек с велосипед, къде би го паркирал, та да продължи с метро или влак. Тук няма нищо такова - идеята, както я разбирам, е не да се облекчи градският транспорт, а да се даде възможност на обитателите на центъра да се разхождат с велосипеди. Но понеже мястото е изключително неприятно за такива разходки, велосипеди почти няма. Главното обаче не е какво казвам аз, а че протестират самите велосипедисти.



София - такава, каквато я направиха



Като споменахме транспорт, нека да попитаме и автомобилистите. Движението в София е чудовищно, още по-чудовищно обаче е това, че нищо не се предприема. Като започнем от отбиване на движението и регулиране на онези кръстовища, където сега се преминава по законите на джунглата, и стигнем до проклетите подземни паркинги около посещаваните части на града, които вече трети мандат не се строят. Чакам момента, в който изнервените автомобилисти просто ще оставят колите си в задръстването, ще хвърлят ключовете и всичко ще спре.

Общината се хвали с метрото. Но нека имаме предвид, че то беше започнато в началото на 70-те от Живков, а по-късно бе реанимирано от Софиянски. Допускам, че компанията работи добре под земята. Но това, което виждаме над нея, е ужасно. Някакви плексигласови, неугледни съоръжения, подходящи за провинциална автогара. Евтинджийско, грозно.

Да говорим ли изобщо за естетическото ниво на столичния град, който наскоро съвсем сериозно претендираше за европейска културна столица? Протестирахме срещу вандалското разрушаване на паметника "1300 години България" и замяната му с това сувенирно лъвче, снабдено с карта на "велика България" - провокация срещу съседите ни, вероятно за по-успешно европредседателство. Крайнодесните вече започнаха с факелните сборища около него - честито! Ще кажете естетиката интересува малко хора, а те няма и да вдигат много-много поглед към стъклено-металните паралелепипеди като онова отвратително грозилище на пл. "Македония". И веднага ще се намерят контраексперти, които да кажат: Въпрос на вкус, на мен пък ми харесва. Но отвъд естетическите съждения ще отбележа, че подобни мастодонти натоварват силно градското пространство, когато то не е подготвено да поеме нови обитатели и автомобили. Затова градостроителите обикновено ги изнасят извън централните градски части. Тук-там хората взеха да се усещат и да протестират срещу свещената частна строителна инициатива, бранейки жизненото си пространство. Ще стават все повече.

В същото време идеите на общината изглеждат все по-нелепи. Една сутрин осъмнахме със зебровидни колчета, нацвъкани направо върху разбитите тротоари. Какъв точно резултат се очаква - да ходим по-удобно по тротоарите? Ама те така ги стесниха с по 40 сантиметра; в нашия квартал вече ходим в индианска нишка. Или друга тема - щяха да правят нещо за "Орлов мост", обявяваха конкурси, харчиха пари и накрая нищо. Щяха да трансформират пространствата пред гарата или в трамвайното депо в места за култура - обявяваха конкурси, харчиха пари и накрая пак нищо. На метри от самата община - разбити плочки, чешмата тече, жълтите павета са в плачевно състояние, някакво бетонно ограждение спира достъпа до "Париж", рекламни пана доминират парламента, а централните площади са превърнати в паркинги... И ако тези теми вълнуват по-слабо обикновения гражданин, има немалко други неща, които пряко го засягат. Как може да няма места в детските градини при всичките приказки за насърчаване на раждаемостта? Докога децата ще учат на две смени, ще стават посред нощ или ще се връщат по тъмно?



Няколко обяснения и най-тъжната констатация



Тук не казвам нищо неизвестно, дори не съм подхванал темата за това къде отива милиард и половина бюджет. Питам се просто защо толкова малко хора се решават да протестират. И защо толкова години вярваме, че нещата започват да се случват. Имам няколко обяснения. Първо, самата г-жа Фандъкова е медийно симпатична, умее да отклони всяка критика чрез изреждане на разни детайли и процедури. Действа терапевтично, така да се каже. Талантът на всеки управляващ е в това да разсрочва исканията, да тушира нетърпението. Второ, заплатите в София са два пъти по-високи, отколкото в провинцията, а и хората тук се сравняват не с Виена, а с Пазарджик. В резултат София е дясна, а откъм десните сериозна конкуренция засега няма. Тук има много пари, съответно и много интереси, които кооптират голяма част от експертната общност. Едни граждани казват едно, други друго, "значи изразени бяха мнения" - караме, както си знаем.

За накрая оставям най-тъжната констатация. Казвам я като "стар софиянец" - в смисъл, че съм наистина стар и съм роден в София. Тук няма градски дух, какъвто можеш да усетиш в Пловдив, Русе или Търново например. Повечето хора са дошли отнякъде, за да изкарват пари. Емоцията обаче са оставили в онова място, откъдето идват родителите или прародителите им и където мечтаят да се върнат след пенсия. Децата си пък подготвят за заминаване в чужбина, защото какво да правят тук. И в тази въртележка софийският живот добива усещане за временност. Както когато чакаш в задръстване, без много-много да мислиш къде точно се намираш. Именно тази временност парадоксално прави властта трайна, вечна почти.
BTV
Протестът на 26 ноември "Данче, слез", организиран от "Спаси София". Както през 1989 година, и сега на преден план бяха екологичните искания, които звучат най-неполитически. Страхът да бъдеш обвинен в политически искания е наследство от тоталитарната пропаганда, а г-н Борисов и верните му медии са се научили ловко да играят с него.
Живко Ангелов
Шествие на "Екогласност" на 03.10.1989 г. Александър Каракачанов, Румен Данов, Петър Берон, Петър Слабаков, Едвин Сугарев
56
9639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
28 Ноември 2017 19:49
Един текст няма нужда от перманентни децки възклицания от типа "чудовищно", "ужасно", "отвратително грозилище" и през два реда повтаряне на същото, за да постигне желания ефект.

А това тук ми звучи като последният виц:

Българската столица е сред най-замърсените градове в Европа, което се дължи не на последно място на паветата, между които се събира мръсотия.


Вярно е, че от тротоарите 60-70% са за пълна подмяна, не за пренареждане. Вярно е и че малките улици в кварталите са за оправяне.
И глупостта с ремонта на Дондуков и незнайно защо оставените павета, е точно така.
Но има и светлина в тунела. Нема нужда да се ака на едро върху метеното.
София през лятото ми се видя по-чиста от предишни години.
Преди две седмици видях отблизо новопоставеният (върнат почти на мястото му) паметник пред НДК и ми хареса.

28 Ноември 2017 19:56
Ивайло Дичев
28 Ноември 2017 20:11
И в тази въртележка софийският живот добива усещане за временност.


Ма само софийският ли ?
28 Ноември 2017 20:39
Преди месец прекарах 10 дни в София. Впечатление: невероятно динамичен, подреден, редовен, чист и поддържан град. Стига сте хленчили, елате да поживеете в калта на... спомнете си откъде сте тръгнали.
28 Ноември 2017 20:59
Сигурен съм, че след прочитане на писанието, половин БГ ще се откаже да се мести в столицата. Так держать !
28 Ноември 2017 21:19
Съгласен съм с всяка дума на автора, но не е посочил най-голямата язва.

Това е общинската топлофикация.
Дълговете й са 1 милиард и това не е първият милиард.
Помнете ми думата, че следващата глоба от ЕК (след 650-те милиона заради държавния монопол при газа) ще бъде заради Топлофикация София и също ще е за стотици милиони.
Общинската топлофикация води 60 000 дела (за сравнение, наказателните дела в цяла България са 30 000). Буквално саботира Софийския районен съд, да не говорим за чудовищните, ще го повторя за колегата, дето се "възмущаваше" - чудовищните загуби на пари, време, нерви

Язвата може да се излекува с буквално едно изречение.
Причината за язвата са масовите кражби на топлоенергия.
Общинската топлофикация плаща милиони на фирмите за дялово разпределение. Кражбите на топлоенергия ще спрат, ако Фандъкова запише в договорите, че ФДР са длъжни да поставят пломби на радиаторите, каквито имат водомерите, електромерите и разходомерите за природен газ, плюс стикери върху разпределителите.
Делата срещу длъжниците първо ще намалеят, второ ще се решават 10-20 пъти по-бързо. Топлофикацията ще си събира парите и няма да е в постоянен фалит.

Защо не пишат това изречение в договорите?
Ами защото крадците на топлоенергия са и електорат




28 Ноември 2017 21:40
хлопатар
28 Ноември 2017 20:39
Преди месец прекарах 10 дни в София. Впечатление: невероятно динамичен, подреден, редовен, чист и поддържан град. Стига сте хленчили, елате да поживеете в калта на... спомнете си откъде сте тръгнали.

Драги, недей да напътстваш кореняци-софиянци за София. Молим те.
28 Ноември 2017 21:56
Вицът е, че тези, които "протестират" са същите, които дават нелепите акъли и след това "протестират", срещу тях. Едните, пишман "десни", дето софийското им месторождение е единствената им останала "гордост", другите, разни еколози с колелета мечтаещи за Амстердам с дрогата и гебраковете му. Първите с техните павета - "културна ценност", вторите с велолеите си. И като видят идеите си реализирани, даже и те се ужасяват и почват да "протестират".
29 Ноември 2017 08:07
Никакъв градски дух не е останал в малките градчета. Движението е от селата към малките градчета, София и в чужбина; от малките градчета - в София и чужбина; а от София - посоката е чужбина. Истината е, че условията на живот в столицата са в пъти по-добри в сравнение с останалите части на страната. Трябва веднага да започне повишаване стандарта на живот и в провинцията за да няма такива драстични разлики, а това ще доведе до естествено намаляване на вътрешното и външното движение на хората.
29 Ноември 2017 08:23
Повечето хора са дошли отнякъде, за да изкарват пари. Емоцията обаче са оставили в онова място, откъдето идват родителите или прародителите им и където мечтаят да се върнат след пенсия. Децата си пък подготвят за заминаване в чужбина, защото какво да правят тук. И в тази въртележка софийският живот добива усещане за временност

Ако съдя по себе си, това е самата истина...
29 Ноември 2017 08:59
Ами колкото и да сме толерантни към една дама, при това учителка (можеше и да е лекарка - професии, уважавани от нормалните хора), в един момент или трябва да се "научи", или да си намери "научени", или...
Единственото "хубаво" нещо, което се вижда в София е строежа на метрото, който е... изключително бавен за тези, които имат шанса на пътуват извън България, или поне очевидно изоставащ спрямо развитието на града, за живеещите в него.
29 Ноември 2017 09:01
Neopol, podanichka, ,
Цялото ми уважение към професора, но в случая набляга само на грешките.
Имам честа да се отбивам към Столицата поне няколко пъти годишно и впечатлението ми е, че върви напред.
Малко по малко, стъпка по стъпка се превърна в един европейски град(не ми се спомня за 90-те години какво беше).

За протокола: на 100% съм сигурен, че ако павета ползваха асфалт, сега същият ще ореве света, че е обезличен градът и т.н.
29 Ноември 2017 09:14
Абе вие не знаете какво искате! В София отиват 90% от парите на страната предназначени за общините. за последните години столицата е станала много по-чиста , подредена и красива!
29 Ноември 2017 09:22
dobadoba
29 Ноември 2017 09:01
Neopol, podanichka, ,
Цялото ми уважение към професора, но в случая набляга само на грешките.
Имам честа да се отбивам към Столицата поне няколко пъти годишно и впечатлението ми е, че върви напред.

Само за да получиш по-добро впечатление, ще те светна. че само
заради малката "грешка" с кражбите на топло досега си извадил от джоба си 700 лева.
- да, да, от твоя, личния. И нема значение, че не живееш в София. -
През 2018 ти предстои да извадиш още 100, от твоя, личния.
Осем стотака, една средна заплата, само от твоя, личния джоб.
Умножи заплатата по броя на близките си и ще видиш колко ти струва впечатлението
29 Ноември 2017 09:23
Общината се хвали с метрото. Но нека имаме предвид, че то беше започнато в началото на 70-те от Живков, а по-късно бе реанимирано от Софиянски. Допускам, че компанията работи добре под земята. Но това, което виждаме над нея, е ужасно. Някакви плексигласови, неугледни съоръжения, подходящи за провинциална автогара. Евтинджийско, грозно.

За метрото изобщо не е прав. Какво като беше започнато 70-те години? Първата линия беше открита едва през 1998 г., т.е. по Тошово време не беше свършено почти нищо от реалната реализация. И какво им е грозното на входовете към метрото? Напълно нормални са си, а станциите са добре планирани, просторни и поддържани. Бил съм и в други градове в Европа, Софийският метрополитен е на добро европейско равнище.
Авторът да влезе в Лондонското метро и тогава да дава оценки.
29 Ноември 2017 09:28
И пак ще ви кажа, че е малко смешно да ни агитирате за София.
Тук съм роден, тук са близките ми, живял съм къде ли не по света и у нас и не искам да живея другаде.
Но статията не е за града, а за лошото му управление
29 Ноември 2017 09:38
Sine_metu, ,
Ако управлението на София не ви харесва, има си избори през 5 години.
Издигате кандидатура с подходяща програма и Господ да ви е на помощ.
29 Ноември 2017 09:44
А ако говорим за хубавото в София и личния принос за него,
трябва да отдадем дължимото на един хасковлия - Румен Сербезов.
Нему дължим най-хубавия хотел и най-добрата болница на Балканите
29 Ноември 2017 09:59
Патагонец-о, още през 1988 г. бе завършен тунелът от стадион "Дружба" до парк-хотел "Москва", предназначен за подземния трамвай под "Граф Игнатиев". Използваха го наготово, като откраднаха парите и смениха маршрута, който трябваше да минава под бул. "Ленин"...
29 Ноември 2017 10:04
Ох, мене сън не ме лови да мисля за софийския булевард "Дондуков" !
С Дондуков си лягам, с Дондуков ставам, ша знайш !
29 Ноември 2017 10:06
да отдадем дължимото на един хасковлия - Румен Сербезов.


Този не беше ли Другаря с Червените куфарчета ?
29 Ноември 2017 10:08
Авторът да влезе в Лондонското метро и тогава да дава оценки.


Велики Метро-строители: Лондонското метро е от времето на кралица Виктория, която е умряла 10 години преди да се роди Тодор Живков.
29 Ноември 2017 10:10
dobadoba
29 Ноември 2017 09:38
Sine_metu, ,
Ако управлението на София не ви харесва, има си избори през 5 години.
Издигате кандидатура с подходяща програма и Господ да ви е на помощ.

Воистина ще ни трябва помощта Му.
В София има две значителни и крайно реакционни прослойки.

Не, не са "пришълците". Повечето са свестни хора и нужни на града.
Не са и "комунистите", доколкото изобщо ги има.

Едната, като навсякъде, са клиентите.
Другата са rus in urbe, селянията "оттатък околовръстното".
29 Ноември 2017 10:10
Истинският интелектуалец може да мрънкя напоително за всичко!
29 Ноември 2017 10:12
Нормално и неизбежно! Условията за живот(най- вече заплащането) са много по- добри в София, отколкото в останалата България. Тук се изсипват най- много пари. Затова всички се стичат в София. Градът нараства несъразмерно и да се живее става все по- неудобно. Останалата България пък запустява и запада. В някои държави има управляващи, които вземат мерки. Една от тях например е ограничаване на изсипване на пари и ограничаване на строителството в столицата. Т. е. за станалия прекалено дебел- не повече храна, а диета!
29 Ноември 2017 10:13
Нормално и неизбежно! Условията за живот(най- вече заплащането) са много по- добри в София, отколкото в останалата България. Тук се изсипват най- много пари. Затова всички се стичат в София. Градът нараства несъразмерно и да се живее става все по- неудобно. Останалата България пък запустява и запада. В някои държави има управляващи, които вземат мерки. Една от тях например е ограничаване на изсипване на пари и ограничаване на строителството в столицата. Т. е. за станалия прекалено дебел- не повече храна, а диета!
29 Ноември 2017 10:26
хлопатар28 Ноември 2017 20:39
Преди месец прекарах 10 дни в София. Впечатление: невероятно динамичен, подреден, редовен, чист и поддържан град. Стига сте хленчили, елате да поживеете в калта на... спомнете си откъде сте тръгнали.


Хлъц! Пък аз бях пак там миналият месец и друго освен задръствания, мръсотия, римляни, нередовен транспорт, кучета, мръсотия и задръствания (май се повтарям) не видях.... Каква разлика във визиите. И аз като автора съм стар и роден в София...
29 Ноември 2017 10:31
Пикачу
29 Ноември 2017 10:06
Този не беше ли Другаря с Червените куфарчета ?

Не познавам въпросния, но Сербезов очевидно не е.
Ако бе, хотелът щеше да е негов и нямаше да живее от пенсията си.
29 Ноември 2017 10:47
Ами защото София е град, в който все по-трудно се живее


Факт, професоре. Обаче, материалът, населяващ тази територия точно това иска - мизерия, тотални кражби и безнаказаност.
Ако искаше например бъдеще и добър живот, нима щеше да избира да го управлява Крадлив Баци и неговата ОПГ?
София е едно брутално свръх презастроено и не подържано мръсно гето. Важи с пълна сила и за централната част, за т.нар. елитни квартали и за Люлин. Е, да, Люлин е повече не подържан, отколкото презастроен.
Всичко, изградено в последните 10 години от крадливата герберастия е толкова некачествено, че се налага тотална замяна/ремонт, след като изтече гаранцията по закон разбира се. Справка - Цариградското море. Голямата веселба ще настане с метрото, което по традиция прокапва още на първия ден. Но ще се крепят нещата, докато изтече гаранцията на строителните работи, после ще се строи наново.
Забавно е как крадливата герберастия обявява посочването на очевадната истина за "мрънкане".
29 Ноември 2017 10:51
Кой хотел "дължим" на Румен Сербезов???
29 Ноември 2017 10:53
Преди месец прекарах 10 дни в София. Впечатление: невероятно динамичен, подреден, редовен, чист и поддържан град.

София е голям град. Има много квартали. Ако в централната част - напр. по Витошка може и да се добие такова впечатление, то в западната и особено в северната част на града, същото и в североизточната част, положението е много меко казано трагично - лоша и разкапана или никаква инфраструктура, хаотично строителство, мърсотия и липса на добър градски транспорт...
29 Ноември 2017 11:10
Аз само не мога да разбера какви са тези пишещи тук дето били за няколкоднив София и им се сторило много 'убаво. Ама то и Мумбай може да им се стори хубаво като отидеш на екскурзия за няколко дни. Вижте, тук става въпрос за години на некомпетентност, хитруване на дребно и кражби. Всичко което се прави в София, освен това заложено от Живков - като метрото, се изражда в бякаква бутафория. Паветата са едно - но вижте на каква цапаница заприлича витошка с шарените павта и неработещия шадраван (като турска баня). Бутат се паметници на 1300 г. България, а се издигат на... Рейгън (!!?!) и на американските бомбардировачи. Велоалеите най-често представляват очартания с боя върху плочките на тротоара. Вършат се непрестанни ремонти срещу огромни заеми, които никой не знае как ще се изплатят. А напълно решими проблеми - за БЕЗ ПАРИ - са оставени на само себе си - като разхождащите кучета в паркови пространства и тези които не чистят след тях, като спирането по тротоари и градинки, като ихърлянето на фасове и боклуци, като влизането в автобуса през всички врати (вместо само през тази до шофьора), като използването на дърва за битово отопление, като разделното хвърляне на боклуци и т.н. и т.н.
*
Много е хубаво да си турист и да обясняваш кое как ти се сторило. Съвсем друго е да си гражданин и да виждащ ежедневна некомпетентност от тези, чиято заплата плащаш с надеждата да свършат нещо (и да се ядосваш на по-интелектуално-предизвиканите си съграждани, които са избрали този кмет и общински съвет).
*
Да - разбира се през 80те години беше по-добре (за времето си). Някой може ли да си представи днес да построим НДК? Та те днес не могат дори да го боядисат без корупционен скандал. А да поддържат Южния Парк? А Западния Парк - където ромите секат дървета за огрев? Въобще хубаво е човек да има своите фантазии - ама когато са в такъв пълен противовез с реалността, това говори само за човека.
29 Ноември 2017 11:19
Yantar, ,
Това виждам, това коментирам.
Не може да става и дума за сравнение с 90-те години, когато беше пълен хаос.
За 80-те и преди тях не искам да си спомням с кавъв зор се изкарваше софийско гражданство.
Без съмнение има грешки и копупция, не случайно прекръстиха предния кмет на Мафиянски.
Май го забравихте?
Забравихте и годините преди да бъде построен Терминал 2 каква блъсканица беше на летището.

Колкото до НДК, на мода излязоха МОЛ-овете, кой от кой по-големи...
29 Ноември 2017 11:25
"Българската столица е сред най-замърсените градове в Европа, което се дължи не на последно място на паветата, между които се събира мръсотия."

Много умно. Нещо не е на кеф професорът.

Когато течаха дебатите за или против павета по бул. "Княз Дондуков" прочетох едно доста мотивирано обяснение защо е по-добро павета отколокото асфалт - паветата така да се каже "забавят" скоростта, т. е. те не предполагат "пистене" и "газта да ламарин'тата", както обичат да го правят столичните джигити. Демек, централен булевард, бъди така добър да караш по-бавно, което пък предполага и повече пешеходци в центъра, оттук повече магазинчета, капанчета и следователно стокооборот, потребление, живнала градска част. Авторът даваше за пример други европейски градове, в които централните градски части са павирани именно поради тази причина.
29 Ноември 2017 11:34
"Питам се просто защо толкова малко хора се решават да протестират."

Защото, уважаеми г-н професоре, хората се опариха достатъчно жестоко и не вярват вече на никого, особено на такива като Вас. Вие само критикувате, нищо смислено не предлагате и накрая всички други са Ви виновни за това дередже. Откъде да са сигурни людете, че като излязат на протест няма да дойде веднага един такъв самопровъзгласил се интелигент, да оглави пртеста и да го "навре" в съвсем друга посока, отговаряща на неговите интереси. Народът е достатъчно лъган за да се хване за пореден път на разни емоционални дрънканици.
29 Ноември 2017 12:09
Прав е авторът.
И аз съм кореняк и цял живот съм живял в София.
Сега съм до "Факултето".
Каня всички, на които не им хареса статията да дойдат в нашия квартал.
Да видят за какво става въпрос и да разберат колко малко нещо е описал авторът.
.............
Относно паветата.
Паветата до към 70-те години си бяха на място. Нямаше голям трафик и имаше много по-ниска запрашаемост.
Да не говорим, че до средата на 70-те години улиците се миеха редовно.
Сега паветата са вече само тегло. И мил спомен за някои от нас.
Но новите времена си искат своето.
Е, друг е въпросът, че новия асфалт е така положен, че след 3 месеца се нуждае от ремонт.
Но ... важното е, че ГЕРБ е винаги прав и неговите хора са най, гранд, свръх, ултра, супер и т.н. суперлативи, ако слушаме цв на мъ или оня тумбак!
Фандъкова беше добра учителка. Познавам я и откогато беше директор на 72 у-ще, където завърши сънът ми.
Тогава да. Сега... Да си припомним "принципът на Питър" за нивото на компетентност.
Сори!
29 Ноември 2017 12:23
Авторът да влезе в Лондонското метро и тогава да дава оценки.

кво имаш протиф teh tube?
Верно, не е джиджено, няма ламаринени украси и дизайнерски безобразия, пространството е точно колкото да ти требва, фсички надписи са ф Gill Sans и фсички стрелки имат смисъл, но извън тва е супер. А, и е по-евтино.
29 Ноември 2017 12:46
Отлична статия на г-н Дичев!!!

Нищо, че имала възклицателни думи и знаци, за да няма такива отдавна Прокуратурата трябваше да се занимае с ред язви на градското управление. Най-малкото наказуемо деяние е БЕЗХАБЕРИЕТО. Много съм писал и пиша за трагедията на Божем столицата. Ако се пише за крещящите уродства, недостатъци (умишлени и неумишлени), задушаващата плебса 'и мръсотия и лош въздух, без да забравяме идиотщините с транспорт, улици и булеварди, презастрояванията и пр. и пр., то е не за да се принизяват добрите решения и постижения - за жалост кем малко, хем поради некомпетентност, мързел и мошеничества - бързо компрометирани, а да изискаме изоставяне на порочни практики, безстопанственост, охльовски темпове на "работа" - в повечето случай, да изискаме ръководствата на общините и на централното кметство да си плюят на ръцете, а не на лицата!!!

Хваленето и безкритичността от позицията "По-длибоко от Исакрот и по-високо от Витоша нема!!" не е начин да се озапти корупцията, мошеническите фирми-некадърници, липсата на критичност, самокритичност инициатива и работливост в общините на Голяма София. Не може да се обясни, как така Общината и чевръстата инак кметица, могат да търпят безумни съвети, протакания, зависимости от разни (наши?) фирми и фирмички?! Мацаници вместо ремонти по улици и булеварди, кражби (къде са милионите стари паавета, бе?), изоставени квартали-гета с разрушени "улици" с вълнение от поне 2 бала... Самоволните и ненаказуеми строежи, построените сгради на една ръка разстояние и пр. и пр.

Основната причина е корумпираната, навързана като свински черва, завзела ключови позиции, просперираща като "елит" и окепазяваща, омазваща, съсипваща каквото пипне сива прослойка от много активни, комбинативни и безскрупулни индивиди, сган с претенции, но без покритие. И най-вече, омесването на всичко с другата обществена трагедия - политиката и политиците...

За Дуче, Евазион, Янтар...


Предложения след критиката ли? - Забравете, единствено Решение има след Световният потоп...
29 Ноември 2017 12:51
кво имаш протиф teh tube?
Верно, не е джиджено, няма ламаринени украси и дизайнерски безобразия, пространството е точно колкото да ти требва, фсички надписи са ф Gill Sans и фсички стрелки имат смисъл, но извън тва е супер. А, и е по-евтино.

Нищо против предвид времето, когато е строено. Е, трябва малко да се наведеш на влизане във влаковете и ако си по-височък ще си изкривиш врата, ма навремето хората са били по-ниски...

К'во му е на дизайна на софийското метро? Много е приличен даже. Все пак не си на изложба на модернистично изкуство.
29 Ноември 2017 12:58
Е, трябва малко да се наведеш на влизане във влаковете и ако си по-височък ще си изкривиш врата, ма навремето хората са били по-ниски...

ъ?
29 Ноември 2017 13:18
Д-р Перемянов
29 Ноември 2017 10:51
Кой хотел "дължим" на Румен Сербезов???

Японския.
Безспорно, заслугата не е само негова.
Решението за строителството се взема в края на 1960-те, когато Сербезов е още референт по Япония в МВнР. Отива посланик там "чак" през 1974.

Добър повод да споменем и другите:
Димитър Попов (не е "оня" Д. Попов) - тъст на Сербезов, кмет на София 1952-1961, министър на финансите 1962-1976.
Георги Стоилов - кмет на София 1967-1971, министър на архитектурата и благоустройството 1971-1973. Председател на Международния съюз на архитектите, на Съюза на архитектите в България, президент на Международната архитектурна академия
29 Ноември 2017 13:46
хаотично строителство, мърсотия и липса на добър градски транспорт...
Yantar
29 Ноември 2017 11:10
Вършат се непрестанни ремонти срещу огромни заеми, които никой не знае как ще се изплатят. А напълно решими проблеми - за БЕЗ ПАРИ - са оставени на само себе си

Де да беха "на само себе си".
Три пъти сме блокирали южната дъга на околовръстното.
Между НИМ и драгалевския разклон са 4-5 км. без един светофар.
Все едно е скоростна отсечка на майната си, а не столична артерия.
Кара се с 250, състезания, десетки жертви, страхотно неудобство за хиляди.

Искахме да финансираме сами светофар, като десетки улици в София.
Не знам доколко сте запознати, но десетки улици при нас са частни.

Резултат - нула.
Ако бе "на само себе си", да сме забравили за кошмара

29 Ноември 2017 13:53
Брадатко, има един такъв момент, че асфалта лятото е ад! И като добавим премахването на дърветата и презастрояването - направо не се живее.
29 Ноември 2017 14:13
Ми DW, кво да кажа повече?
29 Ноември 2017 14:14
Между НИМ и драгалевския разклон са 4-5 км. без един светофар


Тфа е някфа супер гениална идея - да шибнеш един светофар без нужда посред "Околовръстното". Може и един-два на "Цариградско" че и там има "бързаци"?
29 Ноември 2017 14:28
Интересна статия. София е един изключително добре сложен европейски град. По-чист е от 90% от европейските столици. А от останалите 10% - много по-чист. Урбанистичните представи на автора са явно най-вече от филма "Сексът и градът". Паветата са невероятен колорит от снагата на града. Няма кой да ги реди, но затова пък има кой да ги вади, както виждаме от действията на два файтона намръщени хора, приковани от безделието си да вършат това. Хората на "Иван Асен" си искаха паветата, защото като влязат в единственото оцеляло кино в София - кино "Влайкова", и гледат някой от старите неми филми, да може той да бъде озвучен отвън от песента на колелетата. Паважът дрънка като разстроена китара в ръцете на Веско Маринов, върху която той излива стиховете на Лорка -"... разбити звънят на утрото чистите павета".
29 Ноември 2017 14:31
но кой да ти прави такива тънки дистинкции...

...че нещата започват да се случват


Гос'ин професорът дори не знае български. Да вземе да си случи дистинкциите там, където слънце не огрява.

А София е кошмар
29 Ноември 2017 15:04
Хлопатар:
- "Преди месец прекарах 10 дни в София. Впечатление: невероятно динамичен, подреден, редовен, чист и поддържан град. Стига сте хленчили, елате да поживеете в калта на... спомнете си откъде сте тръгнали."


Много се извинявам уважаеми, ама в кой точно район бяхте? Следващия път заповядайте, където живея да видите "тротоари", "улици" и прочее. Неслучайно са в кавички, защото по документи се водят такива, а всъщност никоя комисия не би им дала акт 16. Иначе така като за на гости по центъра е чудесно.
29 Ноември 2017 15:10
дядо Илия

29 Ноември 2017 09:14



Абе вие не знаете какво искате! В София отиват 90% от парите на страната предназначени за общините. за последните години столицата е станала много по-чиста , подредена и красива!


Там където живея от 17 години не е сложена една плочка. НЯма тротоар, улицата е с локви с размерите на басейнчета, шахтите на най-високото място. Улиците не се мият, листа не се събират. Кал до гуша есен, прахоляк лятоска. Зимата на коловози. Дядо Илия - да не говориш за някой друг град или само за част от София гдето някой от властта живее? Десетки писма съм писал - нъц.
29 Ноември 2017 15:20
Ивайло Дичев
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД