Преди четири години международен екип от учени започна изследователски проект за мониторинг на състоянието на морето около Венеция. Преди няколко месеца в експлоатация по каналите на града бяха пуснати специално проектирани риби роботи, които събират данни в плитки води и от морското дъно.
Стойността на проекта, за който средствата се изтеглят от фондовете на ЕС, е почти 5 милиона долара.
Ролята на роботите е да анализират и спомагат за опазването на крехката екосистема на венецианската лагуна - данните се събират и записват, след това се предават към учените на повърхността.
Проектът Subcultron не цели просто да създаде най-голямото стадо от риби роботи в света. Целта е да се повиши знанието за морското дъно, а от технологична гледна точка да се даде възможност човешките дейности да бъдат заменени от високотехнологични устройства, казва Франческо Барбариол от Института за морска наука във Венеция. Т.е. целта на проекта е роботи да правят това, което иначе трябва да направят учените ръчно.
"Здравето на лагуната е доста добро. Няма промишлени отпадъци, а градът разполага с модерна канализационна система. Ситуацията е много по-добре от преди, когато съдържанието на всички тръби се изливаше директно в морето", казва Фабрицио Бернар от Института за морски науки, добавяйки, че задачата на роботите няма да се ограничи само до наблюдение на качеството на водата. Изкуственият интелект ще търси не само текущи замърсители, той ще търси нови и необичайни източници на замърсяване.
Роботите ще плават във венецианските канали до 2019 г.
|
|