Дълбоки пукнатини минават през червените редици, стане ли въпрос за "първоначалното натрупване на капитала". |
Висшият ешелон на БСП обаче все още не може да представи ясни и убедителни отговори. Напротив, повдигне ли се темата, неизбежно избухват разпри и конфликти в партийните редици. Показателно за това е смутът, който пося сред левите кампанията, която поде ГЕРБ срещу соцлидера Корнелия Нинова заради участието й в приватизацията на "Техноимпекс" в края на 90-те години. Поддръжниците и опонентите на Нинова в партията бързо се хванаха за гушите, замервайки се един друг с въпроса: "А ти какви ги вършеше тогава?"
Първият залп в поредната междуособна битка
в БСП даде депутатът Красимир Янков. Неотдавна приближен на водача, сега Янков е сред низвергнатите от партийното ръководство. "Нинова е участвала в приватизацията, изпълнявайки политическа поръчка, политическа задача на дясното правителство на Иван Костов. Излиза, че председателят на БСП в един стар период е изпълнявала политика на наш опонент", констатира депутатът. В същото време обаче декларира, че партията не може да носи отговорност за това, тъй като Нинова не е била неин член тогава, а пък и приватизацията била инициирана и провеждана от едно дясно управление. След което призова "всички политици, участвали пряко или косвено в приватизацията, да отстъпят и да не тежат на преоценката на прехода, която предстои".
Някои разчетоха думите му като искане за оттеглянето на Нинова от председателския пост. Всъщност Янков не каза нищо подобно. Той просто защити партията (а с това и самия себе си) от обвързването й с период от най-новата ни история, на който симпатизантите й гледат с гняв и омраза. "Всички, които са в националното ръководство и по места, трябва да имат самочувствието, че партията не е грешила в този период", обясни Янков. Депутатът даже се стресна от оценката си, че Нинова е изпълнявала политически поръчки на Костов. И каза: "В БСП има и еволюционери. Нинова в един период е изпълнявала дясната политика на Иван Костов, след което е еволюирала до член на БСП". А накрая обобщи, че въпросите трябвало да се отправят към Костов и водача на ГЕРБ Бойко Борисов. Като че ли само те са управлявали България през последните тридесетина години.
От "Позитано" 20 веднага показаха, че
нямат намерение да толерират каквото и да било разномислие
в партийните редици. И посрещнаха плахия опит на Янков да излезе с някаква собствена позиция с организиран отпор. Най-напред беше хвърлена на амбразурата парламентарната група на БСП (чийто председател е Нинова). "ПГ на "БСП за България" твърдо стои зад председателя си. Всяко мнение, изразено пред медиите, но не и пред групата, постига само едно - руши авторитета и пречи на групата да заяви ясно своята опозиционност и алтернатива", обявиха верните на соцлидера депутати в нарочна декларация.
Партийното мъмрене, на което беше подложен Янков, обаче не се оказа достатъчно, за да тушира ефекта от думите му. Наложи се зам.-председателят на БСП (и дясна ръка на Нинова) Кирил Добрев да обяснява, че "участието в приватизацията не е грях". Вместо да налее вода в огъня, той обаче взе, че го заля с бензин, като обяви за вдъхновители на работническо-мениджърската приватизация бившия червен премиер Жан Виденов и неговия министър и настоящ депутат Румен Гечев. "Това е на Румен Гечев творението. Извадих му всички архиви и му казах - това, за което критикувате Нинова в момента, сте го писали вие. Това са вашите правила на играта. Ние сме продукт на този преход, който вие измислихте", каза Добрев.
Така разигра за пореден път трика, който самата Нинова често използва - за
поколенческата борба между стари и млади в столетницата.
"Корнелия Нинова има проблем със стария елит на БСП. Само че искам да кажа на колегите - когато я няма Нинова, изчезва магията. И отново се връщаме в онази капсулирана малка партия, която бяхме", обясни зам.-шефът на БСП. И призова по-старата генерация в партията "да приемат ролята си в бекофиса и да помагат да вървим напред". Раздразнението, с което се посрещна снизходителният тон на Добрев, не беше неочаквано. Засегнатият Румен Гечев обяви, че ролята на Нинова в приватизацията предизвиква разделение в столетницата. "Ако е вярно, че се движат по прехода, не е лошо да споделят финансовите си ресурси с останалата част от партията", предизвикателно коментира бившият министър на Виденов. И остро се обърна към по-младия си колега: "Другарю Кирил Добрев, ти къде се намираш?"
Въпросът може да се отправи със същата сила не само към всички засегнати в поредната вътрешнопартийна дрязга, но и въобще към целия апарат на БСП. Социалистите упорито не искат да говорят за мястото си в голямата история на прехода - приватизацията, икономическата промяна, мутренски години. Всеки се опитва да свали отговорността от себе си (и от партията като цяло) и да я прехвърли върху някой друг. Хора като Добрев се стремят да се лансират като новия елит, който не може да бъде винен за грешките на миналото. Нали просто се движели в руслото, очертано от предшествениците им, какво пък толкова има, че да ги замерват с камъни? И мълчаливо подминават напомнянията, че преди по-малко от две години водачът им Корнелия Нинова уверено стъпи върху раменете на стария елит (Румен Овчаров, Георги Гергов), за да стане председател на БСП. Други "млади" като Красимир Янков обаче причисляват Нинова към "политиците на прехода". И намекват, че участието й в мътната политико-икономическа промяна на 90-те не й дава моралното право да търси възмездие за онези, които са опорочили приватизацията. От същия извор черпят аргументите си и "стари" като Румен Гечев.
Конфликтът няма да стихне, а само ще се засилва с времето. След като социалистите се хапят така помежду си още сега, представете си какво ще стане, когато започне същинският дебат по "приватизационната" поправка в конституцията, лансирана от ГЕРБ. Тогава ще им се наложи да изясняват кой какъв и къде е бил по времето, когато избирателите им са роптаели срещу връщането на капитализма в България. Както и кой зад какво убеждение стои - "приватизацията не е грях" или приватизацията беше "безогледно разграбване на националното богатство". Яснота по тези въпроси би могло да разкрие много за БСП както на нейните симпатизанти, така и на цялото българско общество.