Шотландското правителство мотивира решението си за минимална цена на алкохола с обяснението, че много от гражданите злоупотребявали със спиртните напитки и това често се оказва фатално. |
Британските върховни съдии обаче
единодушно отхвърлиха жалбата
на шотландските и европейските производители на алкохолни напитки, според които действията на властта в Единбург са "прекалени" и са в разрез с европейското законодателство. Освен това те се притесняват, че ако Шотландия направи световен прецедент и въведе минимални цени на алкохола, това ще стимулира и други държави да предприемат подобни действия. Уeлc, Ecтoния и Ceвepнa Иpлaндия cъщo обмислят пoдoбна мярка за борба със злоупотребата с алкохол. Британското правителство също имаше планове за въвеждане на минимална цена на алкохола, но през 2013 г. те бяха замразени. Очаква се кабинетът в Лондон отново да постави въпроса в дневния си ред, коментират медиите на Острова.
През 2012 г. шотландското правителство обяви, че ще въведе минимална цена от 50 пенса зa aлкоxoлнa eдиницa - мяpкa, кoятo ce изпoлзвa пpeдимнo нa Ocтpoвa и приблизително се равнява на около 10 мл чиcт aлкoxoл. Например 25 мл yиcки или 175 мл чepвeнo винo ce paвнявaт нa eднa aлкoxoлнa eдиницa. Властта в Единбург обяви, че подобна мярка е наложителна, тъй като
"твърде много шотландци се напиват до смърт
и проблемът засяга всички". Злоупотребата с алкохолни напитки била виновна пряко за смъртта на 3000 шотландци всяка година и ощетявала националната икономика с 3.5 млрд. паунда годишно за болнични разходи и пропуснати ползи в производството, според данните, които тогава бяха представени от шотландското правителство.
Ищците настояваха, че властта може да постигне целите си чрез увеличаване на акцизите и данъците върху алкохолните напитки, а не да определя минимална цена в нарушение на евродирективите. "Посочихме, че има много начини, по които ценообразуването може законно да се използва според разпоредбите на ЕС, за да се постигнат поставените цели", заяви в пледоарията си адвокатът Айдън О'Нийл, който представляваше Асоциацията на производителите на уиски в Шотландия.
Върховният съд на Обединеното кралство
се консултира със Съда на ЕС по казуса
и едва тогава се произнесе. "Шотландската разпоредба от 2012 г. не нарушава законодателството на ЕС. Минималната цена е законно средство за постигането на законна цел... Акциз или данък няма да бъдат толкова ефективни за постигането на целите, поставени от властите... Минималната цена е насочена към опасностите за здравето, които крие евтиният алкохол и към най-засегнатите от него групи. Тя може да окаже въздействие по начин, по който увеличаването на акцизите или ДДС няма да може". Скокът на ДДС "ще се почувства и зад граница", смята съдът, докато "минималната цена е по-лесна за въвеждане и за възприемане". Магистратите подчертават също, че еврозаконодателството разрешава национални разпоредби, които "защитават човешкия живот и здраве". С тези мотиви Върховният съд на Обединеното кралство единодушно отхвърли жалбата на Асоциацията на производителите на уиски в Шотландия и на Европейската асоциация на производителите и търговците на вино и спиртни напитки.
Шотландското правителство изрази задоволство от решението на Върховния съд на Обединеното кралство и обяви, че то има "глобално значение". Министърът на здравето Шона Робинсън трябва да направи график за въвеждането на минималните цени на алкохола.
Мярката трябва да влезе в сила от пролетта на 2018 г.
"Това е историческо и широкообхватно решение, както и важен момент за реализиране на целта ни да променим консумацията на алкохол в Шотландия... С решението си, което има глобално значение, Върховният съд единодушно подкрепи нашата новаторска и животоспасяваща политика по отношение на цената на алкохола", заяви тя. Министър Робинсън подчерта, че това е краят на "едно дълго пътуване", а в последните пет години шотланците са можели да си купят само за 18 пенса алкохолна единица и в резултат на това броят на смъртните случаи остава неприемливо висок. Според данни на правителството в Единбург от 2015 г. насам смъртните случаи, свързани с употребата на алкохол в Шотландия, са се увеличили с 10%. Заради свръхконсумация на алкохол всяка седмица в Шотландия в болница са настанявани средно по 670 души, а 24 души умират.
С въвеждането на минимална цена от 50 пенса за единица алкохол четири кутии с бира с 5% алкохол ще струват поне 4.40 британски лири; бутилка вино с 12% алкохол ще се продава за минимум 4.50 лири, а бутилка уиски от 0.7 л ще бъде поне 14 лири, изчисляват медиите на Острова.