Ако някой си мисли, че спорът около ски зоната в Банско е само за втората кабинкова въжена линия, както се насажда в общественото съзнание от около месец насам, не е на съвсем точния път. По всичко личи, че целта е друга - да бъдат заобиколени действащите правила. "Обходът" е нагъл, арогантен, налаган силово от държавната машина, широко рекламиран от управляващите и от част от медиите. Втора цел е да се наслои у хората разбиране, че екологията и защитата на природата са нещо мръсно, финансирано отвън и в полза на чужди интереси, от което участниците в "зеления октопод" извличат единствено лична изгода.
Постигне ли се така желаният пробив със ски зоната над Банско и с плана за управление на Национален парк "Пирин", ще последват серия от подобни действия. В прав текст го каза вицепремиерът Валери Симеонов веднага след заседанието на Министерския съвет на 28 декември миналата година, на което бяха одобрени промени в стария план за Пирин. Той подчерта, че предстои по същия начин да се подходи и към други планински курорти - в Стара планина, Родопите, Витоша. Промените минаха като извънредна точка, внесена лично от премиера Бойко Борисов. Успоредно с тях бе приета и втора точка, с която се възлага на министъра на околната среда при наличие на инвестиционен интерес за изграждане на втора кабинкова линия в ски зона Банско да се предприемат спешно всички мерки по екологичното законодателство, така че това намерение да бъде реализирано възможно най-бързо.
Когато преди две седмици в. "Сега" публикува коментара "Патриотични игри на концесия", още не си представяхме с каква скорост може да се задейства иначе мудната държавна машина. И че иде реч за
добре обмислена и планирана стратегия
Засега тя е в полза само на концесионера на ски зоната - "Юлен", който е притежание на две кипърски офшорки. Но се гласи и за мнозина други, които се оглеждат за нови парчета от българската природа.
Когато в деня на решението и на следващия ден в столицата тръгнаха многолюдни протестни шествия, пропагандната атака достигна до кресчендо. Министърът на туризма Николина Ангелкова специално благодари на Борисов на пресконференция от Банско - заедно с кмета на града Георги Икономов и - забележете - еврокомисаря по регионално развитие Корина Крецу. "Решението ще позволи на Банско да се развие. А за мен като ресорен еврокомисар е важно регионите да се развиват", заяви тя. Обяснено бе, че Крецу кара коледната си ваканция в Банско. Не бе обяснено в какво си качество еврокомисарят коментира решение на българското правителство. Засега то е вътрешен проблем на страната ни, но срещу него има остра съпротива. Екоорганизации вече сезираха Брюксел за проблема. Те са готови да дадат решението на съд, предупреждават за нови наказателни процедури и се заканват да организират нови протести - напук на желанието на управляващите по време на европредседателството да се говори само за успехите на България.
Всички ние сме "ЗА" Банско, Европейски град на спорта за 2017 г. и най-добрият ски курорт в Югоизточна Европа, написа във "Фейсбук" страницата си зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Постът бе придружен с обща снимка на Росен Плевнелиев, еврокомисарите Мария Габриел и Корина Крецу, кмета на Банско Георги Икономов... Това впрочем бе втора публична изява на Плевнелиев в последните дни на миналата година в защита на новото строителство в Пирин.
На 30 декември екоминистърът Нено Димов и кметът Икономов организираха спешен брифинг в Банско - пак в опит да убедят, че хотели в зоната няма да се строят, а само спортни съоръжения. Икономов не отрече, че
за втората кабинка ще има сеч,
но опита да омаловажи този факт. Според него за изграждането на лифта ще бъдат изсечени "повече от 80-100 дървета". За първия лифт например били изсечени 2 хил. куб. метра дървесина, а годишният прираст на дървесината бил 80 хил. куб. метра. Той заяви, че "няма да бъде изсечено нито едно дърво в повече", без да уточни дали говори само за новия лифт и дали умишлено подминава пораженията от другите готвени съоръжения. Миналата година вицепремиерът Красимир Каракачанов каза, че ще бъдат изсечени 2500 кубика, за да се направи втората кабина, а незаконната сеч в България годишно била 2 млн. кубика. За утре е насрочено ново "събитие" - министър Димов ще отговаря на въпроси пряко по "Фейсбук".
4 дни след решението на МС концесионерът "Юлен" разпространи чрез два всекидневника идейния проект за съоръжението. Дългата 5.8 км въжена линия ще е с капацитет от 3000 души на час и ще стига от мястото на сегашния лифт до местността Шилигарника, която е вторият център на ски зоната заедно с Бъндеришка поляна. От концесионера побързаха да обяснят, че горските площи, през които минава трасето, са 0.017% от територията на Национален парк "Пирин".
Замерянето с проценти не е случайно. Еколози изчисляват, че на практика ще се даде възможност за ново строителство на 48% от територията на парка. Новият план за Пирин предвижда нова, голяма ски зона с 333 км писти и 113 км съоръжения - в цялата планина, не само над Банско. Този нов план бе оспорван в съда и затова, заради бързането, се наложи да се променя старият, чийто срок на действие изтече още в 2014 г. Освен това и досега има спорове, че концесионерът всъщност и в момента владее по-голяма площ от определената му с договора. Това "разминаване" също трябваше да бъде узаконено с правителствено решение за промяна на концесионния договор на 28 декември, но засега е отложено. Докога? За 10 януари пред Министерския съвет е насрочен "Национален протест: На България й писна! Долу зеления октопод!".
Всъщност след оповестяването на идейния проект за втората кабинка въпросите стават още повече. Както в. "Сега" писа, за миналата година "Юлен" отчита малко над 3 600 продадени ски карти средно на ден. Капацитетът на сегашната кабинка е 2000 души на час. Планираната нова ще вози 3000 души на час. Според оценката при сключването на договора
капацитетът на ски зоната е 5000 души
Естествено, те не могат да се явят по едно и също време пред лифта. Публикуват се снимки на огромни опашки, които наистина се струпват по ваканциите и в почивни дни. Не се публикуват снимки от другите, непочивни дни, особено в началото и в края на сезона, който е всичко на всичко около 100 дни. Който се интересува - да гледа уебкамерите. Няма икономически анализ за цена и за времето на откупуване на новата инвестиция. Но пък е видимо, че може да възникне нов проблем - ски зоната да се пренасели, капацитетът на останалите съоръжения - лифтове и влекове, да се окаже недостатъчен. Значи - ще трябват нови писти. За очаквания увеличен поток от хора - нови хотели.
На 30 декември министър Нено Димов каза, че едва ли до догодина проектът ще се реализира. Но и че не вижда кой друг инвеститор освен "Юлен" може да иска да работи в зоната. А защо съоръженията в планината трябва да бъдат монополизирани от един оператор? Ако ще се разширява ски зоната, логично е да се обяви конкурс - така и държавата може да постигне по-добри условия от сегашната концесионна такса от едва около 280 000 лева годишно.
Всъщност има и запалени скиори, които недоумяват защо е натискът за втора кабинка. Та нали може да се увеличи капацитетът на сегашната. И вместо четириместна да стане шест-, осемместна или повече. С голям единичен капацитет са много от кабинките в алпийските курорти, които и лидерите на патриотите, и привържениците на ново строителство все ни дават за пример. Както се цитират и хиляди километри писти и лифтове в алпийските страни.
Това сравнение е повече от неуместно. Площта на планината Пирин е 2585 квадратни километра. На Рила - 2629 кв. километра, на Витоша - 270.8 кв. километра. Алпите са 298 128 квадратни километра. Разположени са по на север, с около 1200 глетчера, 82 върха над 4000 м. Много от ски зоните започват от височина над 3000 м. Впрочем само ледниците в Алпите са с по-голяма площ от целия Пирин.
Проблемът всъщност е долу - в самия град Банско,
който бе бурно, безконтролно и спекулативно презастроен в годините на имотния бум. Но това е друга тема.
Страстта, с която цялата власт се втурна да рекламира втората кабинка и промените в плана за Пирин, може да бъде обяснена с лобистки натиск. Такъв наистина имаше от страна на "Обединените патриоти" и за малко не се стигна до раздор в управляващата коалиция. Вчера Волен Сидеров опита да се разграничи от общия тон. Той каза, че не знае защо цялата държава се занимава с някакъв лифт в продължение на месец. "Влязохме в тази коалиция не за лифтове, плажове, пързалки, а за нещо по-сериозно - да вдигаме доходите на хората, да направим страната сигурна откъм битова престъпност, да се стимулира българският бизнес" каза той. Но веднага след това стигна до една от любимите свои теми - за златната концесия в Челопеч. Дали разминаването между патриотите е реално или привидно, предстои да видим. Но темата за концесиите се разширява. Предстоят нови патриотични игри.