Военновъздушните сили явно щяха да останат без хардуер, ако украинците не бяха обжалвали поръчката за ремонта на руските изтребители. |
В бюджета на Министерството на отбраната влязоха 23 млн. лв. От тях за поддръжка на хардуера на комуникационните, информационните и навигационните системи на летища на Военновъздушните сили щели да отидат 20 млн. лв., за строително-ремонтни дейности 2 млн. лв. и за реконструкция на административната сграда на военното разузнаване 1 млн. лв. За ремонтни дейности в държавните висши военни училища правителството трансферира други 28 млн. лв. От тях за ВА "Г. С. Раковски" се отпускали 7 млн. лв., за НВУ "Васил Левски" - 16 млн. лв., и за ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" - 5 млн. лв. През 2018 г. МО ще има рекордно висок бюджет - над 1.1 млрд. лв., и въпросните разходи би трябвало да са планирани в него.
В официалното съобщение се акцентира драматично, че "средствата за ВВС се осигуряват за сметка на предвидените за осигуряване на летателната годност на самолетите МиГ-29 - процедура, която беше спряна поради обжалване от трета страна". Излиза, че нито военните училища, нито ВВС, нито военното разузнаване щяха да получат средства, ако не беше блокирана въпросната поръчка.
Конкурсът за над 80 млн. лв., за който има само един възможен участник - руската държавна компания "Руска самолетостроителна компания МиГ", беше блокиран от жалба на украинската външнотърговска и инвестиционна фирма "Украинмаш". Поръчката е за "интегрирана логистична поддръжка" на 12 изтребителя МиГ-29А и 3 изтребителя МиГ-29УБ (12 едноместни и 3 учебно-бойни самолети - спарки). Срокът е 48 месеца, а прогнозната стойност - 81 294 416 лв. Документацията бе качена на сайта на Агенцията за обществени поръчки на 7 декември.
В първия работен ден от новата година стана ясно, че на 29 декември Комисията за защита на конкуренцията е отхвърлила иска на "Украинмаш" за временно спиране на поръчката. Фирмата обаче може да обжалва пред Върховния административен съд.
ПОДАРЪК
След като украинците обжалваха, военният министър Красимир Каракачанов обяви, че това е саботаж, и дори се обяви за промяна в Закона за обществените поръчки, която да ограничи възможността фирми без правен интерес да обжалват сделки за националната сигурност. Той беше много ядосан, че предвидените средства трябва да се върнат в държавния бюджет и щели да бъдат необходими минимум 3-4 месеца за осигуряване на нови средства за ремонт и поддръжка на бойните самолети. Кабинетът обаче му направи подарък за Коледа.