:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,678
Активни 369
Страници 23,088
За един ден 1,302,066

Пациентите имат нужда не от права, а от правила

Правата на болните ще се спазват не когато се опишат в закон, а когато в здравната система се сложи ред
СНИМКА: Тодор Атанасов
Странни сигнали дава на лекари и пациенти тези дни здравният министър проф. Радослав Гайдарски. Той хем призова пациентите да не дават рушвети, хем обяви, че болните могат да изказват своята благодарност към медиците в материален вид, но задължително след лечението, иначе става дума за рекет. Всеки лекар би приел това като едва ли не официално разрешение от най-високо да си иска пари.

После се оказа, че докато е бил депутат през август, проф. Гайдарски е внесъл законопроект за правата и задълженията на пациентите. Един от текстовете в него почти легализира пасивната евтаназия. След това обаче самият министър обясни, че е против всякакви видове евтаназия, но е трябвало да внесе закона, за да може той все пак да види бял свят. И призна, че всъщност проектът не е писан от неговия екип.

Отново лош сигнал, който



замаза една иначе похвална и умна стъпка



на здравното министерство. Още в първите дни на Гайдарски на министерския пост МЗ направи нещо, което доскоро изглеждаше немислимо. Покани на среща организации на пациенти, част от които допреди няколко месеца протестираха под министерските прозорци заради липса на лекарства за рак. Гайдарски и екипът му обещаха на организациите участие в писането на наредби и закони, накараха ги да се чувстват значими, пациентите се трогнаха от жеста, а ведомството им припомни, че освен права те имат и задължения. Така представители на пациентите най-накрая ще станат част от управлението на здравната система и по-лесно ще се оставят да бъдат убедени, че например лекарства няма, защото няма достатъчно пари. А пари няма не защото чиновниците от МЗ не ги интересува, а защото, да речем, МВФ не дава и т. н. Или че ще трябва да плащат за дадена медицинска помощ, но според разпоредба, която те самите са одобрили.

На въпросната среща министерството раздаде на организациите на пациентите въпросния закон за правата и задълженията им и поиска тяхното мнение и предложения. Нищо, че министър Гайдарски казва, че не е писан от екипа му.

Но всъщност това е бял кахър, особено ако МЗ наистина спази обещанието си да работи с пациентите. Нека видим какво предвижда проектът като философия. Пациентите имат право на достъп и качествени медицински грижи, право на избор, на информация и информирано съгласие, на лична тайна, на уважение на времето им, на избягване на болки и страдания, на лекарства, на участие в управлението на здравната каса, на жалби до съответните институции и съответни отговори в срок. Да, това са си изконни права на пациента. Няма спор, че често се погазват, въпреки че повечето от тях са описани и в закона за здравето, а сега просто се доописват и разширяват като дефиниции. Няма и никаква гаранция, че точно този закон ще доведе до спазването на правата на пациентите. Защото



така описани, те звучат кухо и общо



А на фона на здравеопазването - дори цинично. Основният проблем на пациентите - независимо дали са организирано представени или самодейно справящи се в здравната джунгла - е далеч по-конкретен. Почти за всеки лечението или изобщо досегът с медицинска помощ са белязани от огромен хаос и корупция. Болните трябва да плащат твърде често за лекарства, защото в болниците няма, или МЗ не е осигурило, или здравната каса не покрива напълно цената. Болните трябва да плащат за лечението си или защото някой иска рушвет, или защото болницата твърди, че няма пари да осигури еди-кое си изследване или медикамент, или защото здравната каса не е отпуснала достатъчно направления и прегледът или тестът трябва да се платят кеш. По тези причини голяма част от болните нямат достъп понякога и до елементарни грижи - ако искат да е безплатно, трябва да чакат на какви ли не опашки пред какви ли не институции, да обикалят болници, докато някой се смили и не иска пари. А болните



плащат осигуровки и данъци, което пък би трябвало да им дава права



Ако не на напълно и абсолютно безплатно здравеопазване, то поне на гарантирано лечение. Което между другото по закон е точно такова. Пациентите имат право и на правила - ако трябва да плащат или да чакат, поне да е ясно колко и кога.

Тези права ще започнат да се спазват едва когато се сложи ред в прогнилата здравна система, а не когато се опишат в закон. Когато се спрат корупционните течове по цялата система - от милионите за комисиони в МЗ и НЗОК, които ядат и без това недостатъчните пари за лекарства, през източването на болниците от страна на директори и персонал до най-обикновените десетолевки по кабинетите в поликлиниките. Всичко това става с адекватно финансиране и контрол. И то съвсем недвусмислени.
8
1106
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
10 Септември 2005 01:43
Повече от ясно е, че на професора скоро ще му хвръкне министерското килимчеи изпод краката...Ако не му е изпила чавка акъла, хубаво ще е да се вземе в ръце и да престане да театралничи и оригиналничи. Иначе МЗ от веки веков е било змийско гнездо и свърталищена изоглавени чиновници и безпросветни секлецарки. А здравната каса – туй недоносче само налива масло в катраня и цуца денги от данъкоплатеца. Сега новата мода за отвличане на общественото мнение – да я има ли или да я няма евтаназията. Боже, опази, след толкоз филми с евтаназия дето сме изгледали по медиите и след толкоз мастило изписано, повече от ясно е, че вратата е отворена....А такива като Гайдарски що лине си гледат гастроентерологията, ами са се хванали с политика?
10 Септември 2005 08:35
организациите на пациентите ....леле, и такова нещо ли има?...като я гледам тази колхозничка от снимката още малко и ще разцелува другарчето си по борба...
10 Септември 2005 09:32
Истината са осигуровки към частни клиники
Всичко друго е боза.
10 Септември 2005 10:08
а така господа отговорни другари, повече тояга, по-малко морков за болния

10 Септември 2005 19:59
"организациите на пациентите ".....?!
Тъпа и опасна демагогия от времето на наи мракoбесният комунизъм!
"Права на пациентите" има в цивилизованите страни.
Без твои подпис не може да те оперират..Т.Е да ти извадят бъбрека и да го продадат или лекаря да изкара тлъсто заплащане за ненужна операция...
Ненужен престои в болница...И стотици случаи на лекарска злоупотреба.
10 Септември 2005 20:06
Автора не иска да знае що е "закон" що е "правило"!
Само с закон пациента може ЛИЧНО да защити здравето и живота си!.....
Защо тъпите комуняги говорят за "правила" които измислят и променят колкото си искат?!
11 Септември 2005 18:27
Без FL форумът би бил постен...
11 Септември 2005 23:29
Наистина непонятно е защо се започва от някакви закони за "дарителство" на органи, "пасивна евтаназия", "права и задълж. на пациенти", след като здравната система е в отвратително-гадно състояние. Ако целта е да се влезе с новина у първата стр. на вестниците - О.К., ако целта е да се вдига шум във вид на: "вижте колко много работим"-пак не е зле. Но докъде ще се стигне така?
.
И накрая:
Всичко е концентрирано оттук: ""Когато се спрат корупционните течове..."" до края. (толкова ли е сложно, поне да се види???)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД