:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,637
Активни 364
Страници 6,540
За един ден 1,302,066

Дело срещу министър бетонира силните на деня в Русия

Бившият шеф на икономическото ведомство Алексей Улюкаев бе осъден на осем години затвор за подкуп от $2 млн., като процесът потвърди влиянието на сивия кардинал Игор Сечин
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Бившият руски министър на икономиката Алексей Улюкаев на едно от последните заседания в съда в Москва. Той бе осъден, че е взел подкуп от 2 млн. долара от шефа на "Роснефт" Игор Сечин.
Повечето руснаци изглежда така или иначе са били убедени, че бившият министър на икономиката Алексей Улюкаев е корумпиран. Според допитване на държавния Общоруски център за проучване на общественото мнение (ВЦИОМ) от миналия август - 57% от жителите на Русия смятаха подсъдимия тогава Улюкаев за виновен, а едва 7 на сто от анкетираните изразяваха друго мнение. На 15 декември Улюкаев бе признат от един московски съд за виновен за получаването на подкуп в особено големи размери. Прокуратурата настояваше за наказание от 10 години лишаване от свобода и глоба от 500 милиона рубли (около 7 милиона евро). В крайна сметка обаче бившият министър бе осъден на осем години лишаване от свобода при строг лагерен режим и глоба от 130 милиона рубли (1.9 млн. евро). Самият Улюкаев, който има здравословни проблеми, а и не е в първа младост, бе заявил, че за него дългогодишната присъда не се различава особено от смъртно наказание.

Всъщност 61-годишният бивш член на правителството е първият министър в най-новата история на Русия от периода след 1991 г., който е арестуван още докато е на поста си. Влиятелният министър на икономиката бе изненадващо задържан в средата на ноември 2016 г., когато тъкмо напускал сградата на петролния концерн "Роснефт". Спрелите го сътрудници на Федералната служба за сигурност (ФСБ) намерили в багажника на неговото служебно БМВ кожено куфарче с два милиона американски долара. Обвинението твърдеше, че куфарчето току-що е било предадено на Улюкаев от шефа на "Роснефт" Игор Сечин. Самият Сечин, който е бивш вицепремиер и близък довереник на президента Владимир Путин, беше и основният свидетел на обвинението срещу Улюкаев. Според Сечин бившият министър на икономиката поискал подкупа, за да даде одобрението си за купуването на държавните дялове в петролната фирма "Башнефт" от южноруската република Башкортостан. Става дума за сделка за милиарди.

Улюкаев обаче категорично отхвърля обвиненията на Сечин и твърди, че е станал жертва на заговор. Той смятал, че в куфарчето има бутилки с вино, които Сечин преди това му бил обещал, както и други деликатеси. Обвинението по време на процеса така и не можа да представи категорични доказателства за това, че Алексей Улюкаев е поискал въпросния подкуп. Кой от двамата казва истината - Сечин или Улюкаев, това на практика остана неясно. Друга голяма сензация в Русия предизвика фактът, че Сечин беше призоваван да се яви пред съда като свидетел точно четири пъти,



но нито веднъж не се появи, извинявайки се



с голямата си служебна заетост. "Пълна гротеска", заяви по този повод Улюкаев, който описа процеса като "цирково представление", в което той самият бил "застаряващ гладиатор с хартиен меч, принуден да се защитава срещу съвсем реално оръжие".

Какви точно са причините за съдебния процес срещу Улюкаев си остава загадка за много руснаци и наблюдатели отвън. Допреди това той бе смятан за човек с тежест и международно признат експерт от правителството на премиера Дмитрий Медведев. Ползваше се със славата на либерал, а в началото на 90-те години на миналия век беше дори член на една дяснолиберална партия. При все това Улюкаев почти винаги е демонстрирал лоялността си към Кремъл. Той посети например редица западноевропейски страни, в това число и Германия, за да пледира за нови инвестиции в руската икономика - и то точно когато бяха обявени западните санкциите срещу Русия заради анексията на Крим. Улюкаев обаче не спадаше към най-тесния кръг от довереници на Путин, а понякога си разрешаваше и самокритични забележки по адрес на закъсалата от дълги години руска икономика.

Някои наблюдатели като руския журналист Константин Егерт обръщат внимание на това, че съществуват редица противоречиви и необясними факти в случая с Улюкаев. Егерт твърди например, че силно охраняваната главна квартира на "Роснефт" е



твърде странно място за предаването на огромен паричен подкуп.



Нелогично, според него, е и това, че парите са били предадени на Улюкаев чак седмици след продажбата на дяловете на "Башнефт", тоест в момент, в който министърът вече не би имал възможност да провали сделката. А и сумата на подкупа била необичайно ниска за подобно ниво от сделки в Русия, твърди журналистът. Вярно е, че Алексей Улюкаев е бил скептично настроен спрямо продажбата на "Башнефт" на "Роснефт". "Той е бил наясно, че Игор Сечин няма да плати най-добрата цена за петролната фирма, която придобива", убеден е Егерт.

Андрей Черепанов, който едно време е работил заедно с Улюкаев в Министерството на икономиката, също споменава подобен мотив. Според него министърът бил "обидил приятел на Путин", а Алексей Улюкаев не бил и вече "от полза за екипа на Путин", нито пък бил от Санкт Петербург, където е роден руският президент и повечето му приятели. За разлика от Улюкаев, Сечин от десетилетия се познава с Владимир Путин - още от времето, когато сегашният държавен глава е бил зам.-кмет на града. Според някои руски медии именно Игор Сечин в момента е вторият по власт и мощ човек в страната след шефа на Кремъл. На годишната си пресконференция, в края на декември, Владимир Путин бе запитан какво мисли относно отказа на Сечин да се яви като свидетел пред съда. Президентът определено защити своя приятел, заявявайки, че това все пак не представлявало нарушение на закона. Процесът срещу Улюкаев се водеше при открити врата и с представители на медиите. Някои от тях предполагат, че е възможно Сечин да е искал да предотврати обвързването на името му с процес за корупция. Защото в крайна сметка той ръководи най-големия петролен концерн на Русия, който експандира и в чужбина, и в чийто Надзорен съвет от известно време насам е и бившият германски канцлер Герхард Шрьодер.

Лошото е обаче, че освен Кремъл никой друг не вярва на тези обвинения, коментира "Дойче веле". И никой не може дори да си представи, че Улюкаев би взел подкуп, и то от такъв човек като Игор Сечин. Не могат да го повярват нито в министерството на Улюкаев, нито в Руската централна банка, нито пък в съответните държавни служби, които следяха и контролират въпросната сделка. При това съмненията се изказват на глас - нещо много необичайно за Русия, където хората три пъти ще помислят, преди да възразят срещу официалната линия. В същото време никой не се съмнява, че шумният арест на министъра и обилното медийно отразяване



са били перфектно координирана акция на тайните служби.



Защото ФСБ от поне една година преди ареста е наблюдавала Улюкаев и е подслушвала телефона му, както съобщават многобройни руски медии, позовавайки се на източници в тайните служби и в правителството. Президентът Путин, който навремето беше шеф на тайните служби, очевидно е знаел за това. И не е предприел нищо. А всъщност е можел просто да уволни Алексей Улюкаев. Можел е много по-рано да го обвини в корупция и да го предаде на съда. Вместо това обаче на Улюкаев му организираха демонстративен арест, който беше превърнат в истинско шоу. Същото организираха навремето и на губернатора на Кировска област Никита Белих. И той, подобно на Улюкаев, беше примамен в капан и "разобличен" на място с пари в ръка. Една и съща схема, едни и същи обвинения. А най-важното - двамата много си приличат по отношение на политическата ориентация. Белих хранеше симпатии към партията на убития опозиционер Борис Немцов. Той беше млад и амбициозен човек, който искаше да напусне провинцията и да се наложи в Москва. Министър Улюкаев пък олицетворяваше последната надежда на мнозина за един по-либерален икономически курс на Русия. Той беше и единственият гарант на западните инвестиции в страната. Дали пък неговият арест не е стартов сигнал за поредните политически чистки? Защото в Москва вече се питат чия ли глава ще отхвърчи сега, което пак ще бъде представено пред обществото като титаничните усилия на властта в борбата с корупцията по висшите етажи.
 Шефът на петролния гигант "Роснефт" Игор Сечин (вдясно) е близък до руския президент Владимир Путин и е смятан за един от най-могъщите хора в Русия.
 Голямата битка бе за държавната петролна компания "Башнефт". Държавата пое контрола над "Башнефт" през 2014 г., когато предишният й собственик Владимир Евтушенков беше арестуван по обвинения в пране на пари. С нейната продажба Кремъл иска да събере 16 млрд. долара, които да помогнат предвиденият за т.г. бюджетен дефицит да бъде намален наполовина.
СНИМКА: www.rian.ru
Улюкаев (в центъра ) напуска Басманския съд в Москва. Неговият адвокат заяви, че ще обжалва решението на магистратите.
14
1878
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
09 Януари 2018 20:32
Улюкаев обаче не спадаше към най-тесния кръг от довереници на Путин, а понякога си разрешаваше и самокритични забележки по адрес на закъсалата от дълги години руска икономика.

Прекалено много си е разрешавал.
09 Януари 2018 20:39
Според него министърът бил "обидил приятел на Путин", а Алексей Улюкаев не бил и вече "от полза за екипа на Путин", нито пък бил от Санкт Петербург, където е роден руският президент и повечето му приятели.

Така е като се избира неправилно място за раждане.
09 Януари 2018 20:49
Някои наблюдатели като руския журналист Константин Егерт

Константи́н Петро́вич Э́ггерт (22 мая 1964, Москва) — российский журналист, публицист, обозреватель и ведущий программ на радиостанции «Коммерсантъ FM» и телеканале «Дождь», главный редактор московского бюро русской службы «Би-би-си» (2002—2009).
...
Член Общественного совета Российского еврейского конгресса.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Эггерт,_Константин_Петрович

Ако фърлите едно оче на биографията му - ум ще ви зайде!
То, аслъ, кой друг ще се цитира в 99.99% (кх-кх!!!) от нашта преса...
10 Януари 2018 00:34
Министър Улюкаев пък олицетворяваше последната надежда на мнозина за един по-либерален икономически курс на Русия. Той беше и единственият гарант на западните инвестиции в страната.

Къде ли трябва да ги търсим тези мнозина с "последната надежда" ?! И сега западните инвестиции като са останали без единствения си гарант?!
10 Януари 2018 01:12
За пореден път Игорь Сечин ,най близкият човек до Путин,се доказа като гадно,противно,лъжливо копеле.
Той е олицетворение на властта в Кремъл. Путин е параванът,добрият чичко,бащински загрижен за своите сънародници . А сечиновците управляват и разпределят богатствата на Русия,като на първо място слагат себе си.
Гротеската,наричана руско правосъдие , достигна небивали дълбочини. И Лидерът оправда това,доволен и нагъл . Е,малко се изчерви...ама само мвлко.
Подлецът Сечин,шеф на държавна компания ,си даде годишна зарлата и премия в размер на 13 млн.дол.когато цената на нефта падна до 28 дол. има бюджетен дефицит .
И Лидерът оправда това разхищение с мотива,че тоя грозник бил велик мениджър и трябвало да го пазят,иначе щял да иде в друга компания.
Филологът Сечин велик специалист...Смях в залата..,!
Тоя,ако търси работа в БП,Тотал,Шел или Ексон няма да го вземат и за портиер.
Единственото му качество е лична преданост към лидера.
10 Януари 2018 04:35
коментира "Дойче веле".


Анджък де, пробутват ни се препечатки от DW, подвеждащо наречена "руска медия":
http://www.dw.com/ru/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9-%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8B-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2/a-36401897

http://www.dw.com/ru/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9-%D1%81%D1%85%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D1%83%D0%BB%D1%8E%D0%BA%D0%B0%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D1%81-%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%8B%D0%BC-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D1%82-%D1%83%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D1%8C-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%83/a-40114632
10 Януари 2018 04:41
По материали на руски и западни медии


Константи́н Петро́вич Э́ггерт (22 мая 1964, Москва) — российский журналист, публицист, обозреватель и ведущий программ на радиостанции «Коммерсантъ FM» и телеканале Дождь», главный редактор московского бюро русской службы «Би-би-си» (2002—2009).
Параллельно начал сотрудничать с радиостанцией «Эхо Москвы»


ВВС ли е "руската" медия, на която се позовава тоз тюрлюгювеч? Или DW? Или гореизброените петоколонки? Руска медия не видях.
10 Януари 2018 08:33
Пред закона всички са равни !

Единствено в Русия съдбата на един клошар, милиардер или министър може да бъде еднаква !

А това, че Путин има влияние върху съда е съвсем нормално.

Според руската конституция Путин избира всички 170 члена на Върховния съд и те се назначават с решение на СФ.

Това се казва "княжи съд" и е нещо нормално за "руската традиция", където самодържеца е нещо, като арбитър между отделните боляри.....

10 Януари 2018 14:33
Ползваше се със славата на либерал
Ясно...
Министър Улюкаев пък олицетворяваше последната надежда на мнозина за един по-либерален икономически курс на Русия.
Ясно ..
Той беше и единственият гарант на западните инвестиции в страната
Ясно ...
10 Януари 2018 14:37
Някои наблюдатели като руския журналист Константин Егерт обръщат внимание на това, че съществуват редица противоречиви и необясними факти в случая с Улюкаев
Константин Егерт.... главный редактор московского бюро русской службы «Би-би-си» ...
Ясно ..
10 Януари 2018 14:41


Гладиатор
10 Яну 2018 14:37Мнения: 7,997
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Ясно ..
Ясно...

Предполагам си чувал мъдростта, че умните хора винаги се съмняват.
Само на глупаците всичко им е ясно.
10 Януари 2018 14:44
Това е само нещо казано, набедено за "мъдрост",
казано от един човек, само човек ..

Умните хора може и да се съмняват, за познанията си ..
Но имащите знание, не се съмняват в знанията си.
Знанието е завършено крайно състояние.
Познанията са друго нещо -- те са незавършени знания, знания подвластни на развитие
Знаещите знаят това ....
10 Януари 2018 17:37
Умните хора може и да се съмняват, за познанията си ..
Но имащите знание, не се съмняват в знанията си.
Знанието е завършено крайно състояние.
Познанията са друго нещо -- те са незавършени знания, знания подвластни на развитие
Знаещите знаят това ....

Знанието, е нещо, което си научил от някого - прочел си или чул.
То няма как да е завършено крайно състояние, защото всичко в този свят се променя.
Познанието, е нещо което си научил от собствен опит, нещо което си преживял.
То е много по-ценно от знанието, защото си стигнал до него сам.
Но и то не е завършено, защото докато си жив, продължаваш да познаваш.
Има и едно трето състояние на човешкото съзнание, различно от знанието и познанието.
Това е разбирането - разбирането, че всички знания и познания са безсмислени и пречат на човек да се върне към своята божествена същност.


11 Януари 2018 23:21
Знанието е завършено крайно състояние, то е и безусловна истина, съвсем различна от временната истина, набедена за условна истина.
Знанието ползваш в Живота си. И да се развие някога в бъдещето, то ще е в далечното бъдеще, когато няма да те има, в сегашния ти образ и подобие, а в следващия си, прероден образ и подобие, ще си забравил знанията и познанията си и ще трябва да си ги припомняш наново.

А твърдението, че всички знания са безсмислени и пречат на човека да се върне към Божествената същност е и знание, тъй като самото дело към възвръщането предполага знание за "пречката на знанията и познанията по пътя към Бога"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД