Швейцария наказва с до 3 г. затвор нарушителите на член 143 от Наказателния кодекс, който забранява достъпа до информация, защитена с парола или код, без изричното съгласие на собственика й. |
Жената е влизала в електронната поща от семейния компютър в дома им, пише местното издание "Ааргуер цайтунг". Съпрузите по принцип споделяли паролите си и дори ги имали записани на лист до компютъра. Мъжът обаче си направил електронна поща, за която не информирал съпругата си, но пък записал по навик паролата й на бележката. Така тя не само разбрала за новосъздадения акаунт, но и получила лесен достъп до новата поща. Жената започнала да проверява кореспонденцията на мъжа си. Благодарение на любопитството си,
швейцарката разбрала, че съпругът й изневерява -
от писмата установила, че той поддържа отношения с няколко други жени. Гневна заради измамите съпруга, поискала обяснение, стигнало се до остър сблъсък и мъжът се оказал принуден да напусне семейното жилище. По-късно обаче той завел съдебен иск срещу съпругата си, като я обвинил, че си е позволила нерегламентиран достъп до електронната му поща, което е в разрез със законите на страната. Полицията конфискувала семейния компютър, външен хард диск и флашка.
"От дълго време той е имал взаимоотношения с различни жени. Заявих му в лицето, че знам за извънбрачните му афери и той набързо реши да се изнесе от нашия апартамент", заяви подсъдимата в съдебната зала в град Мури в кантона Ааргау. "Изгубих доверие в него. Вече изобщо не разговаряхме".
Първоинстанционен съд наложи на жената тежко финансово наказание -
глоба от 9900 швейцарски франка за неразрешен достъп
до данните на съпруга й. Освен това тя трябва да плати и още 4300 франка за съдебните разходи. Мотивът за наложеното наказание е, че тя си е позволявала умишлено и многократно да влиза в неговата електронна поща и е сваляла оттам материали, с които няма нищо общо.
Съпругата обаче обжалва наказанието си в окръжния съд в Бремгартен. Защитникът й настояваше клиентката му да бъде оправдана, тъй като не е пробила защитата на електронната поща на мъжа си, а той сам е разкрил паролата за нея. Технически погледнато тя не е "хакнала" пощата на неверния си съпруг, тъй като той лично е записал паролата си, без жена му да е настоявала за това, настояваше защитата.
Проверка на посетените от подсъдимата сайтове показва, че преди да прочете мейлите на съпруга си, тя е търсила в "Гугъл" информация дали може да бъде съдена за таен достъп до електронната му поща. Според прокуратурата това показвало, че швейцарката е била наясно, че
действията й може да са в разрез с правилата
Обвинението обаче призна, че от направената справка в интернет тя не получила категоричен отговор на въпроса си. Това е показала проверката на конфискувания семеен компютър.
Преди дни швейцарските магистрати потвърдиха на втора инстанция финансовото наказание, като обявиха, че неразрешеният достъп в чужда електронна поща е незаконен. Те обаче намалиха значително глобата, наложена на подсъдимата с мотива, че е демонстрирала "минимална криминална енергия". Съдът в Бремгартен подчерта, че единственото, което е трябвало да направи, за да получи достъп до мейла, е било да "използва нехайството на съпруга си" по отношение на паролата на електронната му поща. Глобата от 9900 швейцарски франка беше намалена на 1500 франка.
Адвокатът от Цюрих Мартин Бюрги казва пред изданието "20 минути", че при подобни случаи
няма значение дали замесените лица са сключили брак,
живеят заедно или са напълно непознати. Задължително е предварително да бъде дадено разрешение за достъп и проверка на съобщения, предназначени за друг човек. "За закона няма значение дали някой е женен, или каква е връзката между двама души. Единственото, което е важно, е дали имате разрешение или съгласие да прочетете имейли или текстови съобщения, които не са предназначени за вас", уточнява юристът. Достъпът до информация, защитена с парола или код, без изричното съгласие на собственика й, е незаконно според член 143 от Наказателния кодекс на Швейцария, обяснява още юристът. Според закона подобно закононарушение се наказва с глоба или с до три години лишаване от свобода.
Юристът казва, че е достатъчно съгласието да бъде дадено устно. Мартин Бюрги пояснява, че от правна гледна точка, разбира се, би било най-добре съгласието да е в писмена форма. "Но в любовните отношения е трудно да се постави подобно условия. Аз със сигурност не бих поискал това на жена ми", заявява швейцарският адвокат. Според Бюрги обаче, ако информацията не е изрично защитена с парола или код, не е незаконно да бъде прочетена. "Тогава става въпрос за личен морал", допълва Бюрги пред "20 минути". Незаконният достъп до чужда кореспонденция се преследва от закона само ако потърпевшият подаде жалба в полицията, обяснява още юристът Бюрги.