Прокуратурата започва проверка на 365 собственици на скъпи имоти и луксозни коли, купени през 2015 г. и 2016 г. Преди 8 г. при подобна проверка над скъпите имения в южните квартали на София данъчните летяха с хеликоптер. Така и не се разбра как свърши този сюжет. През 1997 г. подобна акция под името "Комар" бе разпоредена от тогавашния вътрешен министър Богомил Бонев.
Според МВР скъпите коли, притежавани от физически лица, са: "Майбах" - 50 броя, "Бентли" - 193, "Ламборгини" - 31, "РолсРойс" - 68, и "Ферари" - 93. От НАП са подали данни, че през 2015 г. и 2016 г. 365 души са си купили имоти за над 500 хил. лв. Според прокуратурата за част от собствениците на колите има сигнали в МВР. Други можело да са подсъдими за престъпления.
Няма да се проверяват фирмени имоти и коли. За редица представители на властта е публично известно завидното им имотно състояние. На въпрос дали те ще бъдат проверени, говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова отказа да отговори. Тя все пак уточни, че депутатският имунитет не бил пречка за проверка.
Според прокуратурата проверката се прави заради данни, получени от МВР и от НАП. Арнаудова не успя да обясни смисъла на "въртележката" НАП да сезира прокуратурата, а тя да й възлага проверка, при положение че данъчните имат правомощия да правят проверки и без прокурори да им нареждат това.
Няма нищо извънредно в това НАП да проверява произхода на средствата на собствениците на скъпи имоти и луксозни автомобили, казаха от НАП. "Всяка година имаме програма за извършване на проверки на физически лица за съответствие на декларирани доходи и придобито имущество. Средно годишно те са между 1500 и 2000, а установените укрити задължения са средно около 70 млн. лв.", обясни пред "Сега" говорителят на агенцията Росен Бъчваров. Проверките се правели по различни критерии за риск, по сигнали на граждани, по прокурорски разпореждания и по данни от МВР. Според Бъчваров сега прокуратурата просто поставяла определени критерии - придобиване на имот за над 500 000 лв. и определени марки автомобили. Преди две години НАП обяви, че извършва проверка на 300 души, които се осигуряват на минимален осигурителен доход в последните години, но са си купили скъпи имоти и автомобили. Няма информация за колко от тях са установени укрити доходи и данъци. От последния публикуван отчет на НАП - за 2016 г., става ясно, че са извършени 1016 проверки, но няма информация колко са приключили с актове.
Полицията трябва да събере данни за наличието на свързани лица, фирми и тяхната дейност, декларирани доходи, извършени разходи, банкови сметки, движението на проверяваните средства по банковите сметки, заявиха от прокуратурата. За луксозните автомобили ще се проверяват датата на придобиване и произходът на парите. Ако са от заем, той трябва да е деклариран и от двете страни. Ако собственикът е различен от шофьора, трябва да се изиска информация на какво основание е предоставена колата и дали ползвателят е платил нещо. Срокът за проверката е двумесечен и може да бъде удължен с още 30 дни.
УСПЯЛ
В групата на проверяваните не попада депутатът от ДПС Делян Пеевски. Според имуществената му декларация той не си е купувал нищо през тези две години. В последната му декларация са отбелязани два апартамента и къща в София, придобити 2002-2004 г. Коли няма. В последните години той купува и продава само фирмени дялове.
ПОД ЛУПА
Най-много собственици на луксозни имоти - 283, има в София, твърди прокуратурата. 185 от тях имат имоти за над 500 хил. лв., а останалите 88 - за над 800 хил. лв. В Пловдивско има 27 собственици на 18 имота за над 500 хил. лв. и 8 за над 800 хил. лв. Във Варна са намерени 20 имота за над 500 хил. лв. и 9 за над 800 хил. лв. Общо 17 са имотите в Бургас. 11 от тях струват над 500 хил. лв., а останалите - над 800 хил. лв. В района на Велико Търново са намерени 19 имота. 11 от тях струват над 500 хил. лв., а другите 8 са за над 800 хил. лв.