:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,301,479
Активни 535
Страници 9,047
За един ден 1,302,066

Тръмп успя да съживи икономиката само за година

Борсовите печалби са добра новина и за бъдещите пенсионери, създават се нови работни места и инвестициите растат
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Доналд Тръмп участва в Световния икономически форум в Давос преди дни, където представи икономическите успехи на политиката си и данъчната му реформа получи силно одобрение от страна на бизнес лидерите.
Ако можете, абстрахирайте се от мнението си за думите и действията на Доналд Тръмп, и нека опитаме да бъдем напълно честни - нима икономиката може да бъде по-процъфтяваща една година след началото на управлението му?

Икономиката нараства с темп от около 3% в последните три четиримесечия - нещо, което според икономистите изглеждаше твърде невероятно преди година. Близо 40-процентното средно нарастване на борсовия индустриален индекс "Дау Джоунс" от изборния ден досега означава ръст с около 7 трилиона долара. Да, това облагодетелства богатите, но и всеки от 55-те милиона американци с индивидуален пенсионен план 401 к, 20-те милиона с индивидуални пенсионни сметки IRA и още милиони с други видове пенсионни и спестовни сметки.



Инвеститорите превръщат по-ниските бизнес данъци в печалби



Трудовият пазар се подобри значително по време на управлението на Барак Обама след Голямата депресия, когато милиони работни места изчезнаха за миг. Но продължаващата миналата година тенденция на намаляване на безработицата е не по-малко впечатляваща. През последните седмици броят на новите изплатени застраховки срещу безработица и нивата на безработица за чернокожите и испаноезичните е на най-ниски нива за последните четири десетилетия.

Обнадеждаващи новини има и за Ръждивия пояс - районите със закрити и пустеещи предприятия, работните места в строителството и минния сектор нараснаха с близо половин милион само за една година.

Всичко това се допълва от почти всекидневните съобщения за нови работни места, по-високи заплати и свежи инвестиции в Америка, и то месец преди да бъде подписана и задействана новата данъчна реформа на Тръмп. Плановете на "Епъл" да върне 250 милиарда печалби в Америка, да създаде 20 000 работни места, да открие нова фирмена централа и да внесе 38 милиарда долара данъци в американската хазна са точно очакваният отговор на понижаването на корпоративните данъци.

"Фиат Крайслер" обяви, че мести автомобилната си фабрика в Мичиган с 2500 работни места. След десетилетия на изнасяне на работни места от Америка, компаниите



започват да създават работни места



в нея. През последните дни бяха излъчени подобни съобщения за бонуси или откриване на нови работни места от "Дисни", "Хоум Депо", "Джей Пи Морган Чейс", "Фед Екс" и други компании.

Ново социологическо изследване установи, че 2/3 от американските избиратели сега оценяват американската икономика като добра или отлична, което е най-високият дял, откакто този въпрос се задава в анкетите за последните 17 г.

Вярно е, че това са краткосрочни тенденции, основани само на първата година от мандата на Доналд Тръмп. Ако съм научил нещо в икономическия анализ, то е, че борсите и икономическите ветрове могат да се обърнат за час. Но засега за мнозина е трудно да видят тъмни облаци на хоризонта. Те, разбира се, ще дойдат, както става във всеки мандат. Но малцина президенти могат да се похвалят, че са управлявали икономика в такова състояние, в каквото е икономиката на САЩ в момента. Затова първоначалните писъци и отляво, и отдясно, че Тръмп ще съсипе икономиката, сега изглеждат като истерични пристъпи.

На кого и



на какво дължим този икономически подем?



Много избиратели биха казали - на президента Обама и, разбира се, той има заслуга, защото корпоративните баланси бяха в добро здраве, когато той предаде щафетата на Тръмп. Но в тази теория има няколко пробойни. В края на управлението на Обама икономиката вървеше надолу, икономическият растеж бе спаднал до анемичните 1,6% през 2016 г. и мнозина икономисти предупреждаваха за рецесия. Ако Тръмп бе продължил политиката на Обама, вероятно днес нямаше да се хвалим със силна икономика. Но Тръмп започна системно преобръщане на политиката на Обама в данъците, регулациите, енергетиката, климатичните промени, интернет неутралността, бюджетните приоритети и здравното осигуряване, смени и Джанет Йелън като шеф на Федералния резерв.



Тръмпономиката е Обамономика наопаки



През първите 18 месеца от управлението на Роналд Рейгън икономиката започна свободно падане и либералните му критици триумфално обявиха рейгъномиката за провал. Но към края на 1982 г., когато поетапните данъчни съкращения окончателно бяха задействани, икономиката експлодира и темповете на растеж на база четиримесечие удариха 8%, непрекъснато се създаваха много работни места и Рейгън бе преизбран с огромно мнозинство.

Ако икономиката бе заорала дъното през 2017 г., няма съмнение, че медиите биха обявили политиката на Тръмп за пълен провал. Но при този цъфтеж на икономиката не му се отдава дължимото. Това е двоен стандарт.

Най-важният статистически индикатор за Тръмп ще бъдат заплатите на работещите със среден доход. За последните 15 г. те реално не са помръдвали, което обяснява ясно популисткия бунт от 2016 г. Досега заплатите не са мръднали особено, но се обзалагам, че данъчните облекчения ще увеличат инвестициите и ще създадат един силно конкурентен трудов пазар, което ще увеличи заплатите на работещите. Това всъщност започва да се случва в "Уолмарт", както и бързо развиващи се градове като Нашвил и Сан Франциско.

Ако заплатите се увеличат, Тръмп може да не бъде похвален от медиите и демократите, но е твърде вероятно да бъде преизбран.



*Авторът е изследовател във фондация "Херитидж" и старши икономически съветник на кампанията на Тръмп.
 Големите американски компании започват да създават нови работни места.
8
2989
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
04 Февруари 2018 19:24
Не може да бъде!

И всичко това напук на пропагандата...
Когато мениджър управлява икономиката веднага си проличава.
Когато управлява лаладжия - също.
05 Февруари 2018 04:33
По добре да не се увеличават заплатите защото цените на всичко скача двоино.Тази година ми увеличили пенсията с $26 на месец.Обаче медикер застраховката за здравето ми я увеличили с $25 на месец.Така пенсията ми за тази година е увеличена с $1 само.Преди 50 години живота беше по лек в САЩ отколкото сега.По малко получавахме но всичко беше по ефтино и достъпно за всеки.Сега инфлацията ще изяде спестяванията и сиромашия до шия.
05 Февруари 2018 05:08
profesionalist
05 Фев 2018 04:33
Тук си прав.
Преди Рейгън данъците на богатите са стигали до 95%, при него и след паднаха под 30%
05 Февруари 2018 14:09
Butch
05 Февруари 2018 05:08

Просто преди не бяха открили печатащата машина за долари/американския вечения двигател/... оттогава насетне колко турбо-та и сложиха не е истина.

05 Февруари 2018 14:10
Натисни тук - един интересен коментар от сериозен немски вестник;
05 Февруари 2018 16:32
Не, че нещо, но авторът е - "старши икономически съветник на кампанията на Тръмп"
Може и да е абсолютно прав, но от такъв анализатор това пак е пропаганда, само че с обратен знак.
05 Февруари 2018 21:26
Втори ден най-широко използваният индикатор за общото състояние на фондовия пазар на САЩ. Дау Джоунс пада, вече с 1000 пункта. Защо ли?
05 Февруари 2018 21:39
Защо ли?

Защото е Las Vegas. Почти не се раздават дивиденти, играта е само в разликата купува- продава. Индексите не са вече индикатор на икономиката. Бяха до времето когато като купиш част от здрава компания, получаваш дивидент. Кой знае защо почти не се обявяват дивидентите които се раздават на акционерите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД