Проблемът с частичното въвеждане на свободния пазар на ток се оказа не в друго, а в липсата на експерти. На снимката: Делян Добрев на трибуната на Народното събрание. |
Промените са на път да бъдат направени едва сега, и то под заплахата от протести на работодателите и синдикатите. Те обаче ще бъдат частични и само ще кърпят временно пробойните на пазара. Моделът на СБ предполага изцяло нов закон. "Един нов закон за енергетиката иска много усилия и голям юридически капацитет. Имаме един юрист и един експерт в комисията (енергийната комисия в НС - б.р.) и те не могат да се справят с тази тежка задача. Намерихме начин в съществуващия закон да променим текстовете, като въведохме 90% от предложенията на Световната банка", разясни Добрев.
Промените почти напълно щели да освободят пазара на ток, но без това да засяга цената за домакинствата. "Моделът не предвижда промени в цените на тока на регулирания пазар. Целта е да има ликвидност на свободния пазар, където ще има не трима, а триста производители на ток и цената ще бъде пазарна", изтъкна той. Промените евентуално ще бъдат предложени до края на март, като намерението на управляващите е да влязат в сила до средата на лятото, когато започва новият регулаторен период за цените на електроенергията.
В момента на пазара са само три държавни дружества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица -изток 2" и водните централи на НЕК. В началото на годината обаче се оказа, че те предлагат с до 60% по-скъп ток на фирмите, излезли на свободния пазар. В резултат бизнесът обяви протести и поиска оставката на ресорния министър Теменужка Петкова. Проблемът е на път да се реши, но едва след като във вторник работодателите се срещнаха с премиера Борисов.
Едно от предложенията на кабинета е на пазара да търгуват и централите, чието производство досега се изкупуваше на преференциални цени - ВЕИ, които произвеждат над 5 мегаватчаса, когенерациите, тецовете. Предвижда се разликата между постигнатите на свободния пазар цени и тези по преференциалните договори да се плаща от фонд "Сигурност". Изключение ще има само за американските централи, договорите с които могат да бъдат прекратени. "Това ще стане на базата на споразумение с американските инвеститори. Там се водят преговори с Европейската комисия, министерството на енергетиката и собствениците, като амбицията е до 2-3 месеца да има реален напредък", каза Добрев.
ВАРИАНТИ
Разтрогването на договорите с двата американски теца може да стане по два начина. Според депутата единият от тях е да се плати неизплатената част от инвестицията, договорите да се прекратят и централите да излязат на свободния пазар. Другата възможност е те да излязат на свободния пазар по подобие на ВЕИ-тата, като разликата в пазарната и преференциалната цена и при тях да се поеме от фонд "Сигурност". Казусът е особено интересен, тъй като фондът се пълни с 5-процентни вноски от всички производители на ток - частни и държавни. Така и американските тецове, и ВЕИ-тата на практика ще плащат сами на себе си. В подобен казус от две години е и НЕК, тъй като чрез вецовете си е производител на ток.