:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,451
Активни 626
Страници 8,019
За един ден 1,302,066

Делян Добрев: В НС няма кой да напише изцяло нов закон за енергетиката

Преговорите с американските тецове ще продължат поне още 2-3 месеца
СНИМКА: БГНЕС
Проблемът с частичното въвеждане на свободния пазар на ток се оказа не в друго, а в липсата на експерти. На снимката: Делян Добрев на трибуната на Народното събрание.
Либерализацията на пазара на ток не върви заради липсата на достатъчно експерти. Това обяснение даде вчера депутатът от ГЕРБ и председател на комисията по енергетика в Народното събрание (НС) Делян Добрев. Пред БНТ бившият министър на икономиката и енергетиката обясни, че още преди няколко години Световната банка (СБ) е дала насоки за успешното преминаване към свободен пазар, но част от тях още не са въведени.

Промените са на път да бъдат направени едва сега, и то под заплахата от протести на работодателите и синдикатите. Те обаче ще бъдат частични и само ще кърпят временно пробойните на пазара. Моделът на СБ предполага изцяло нов закон. "Един нов закон за енергетиката иска много усилия и голям юридически капацитет. Имаме един юрист и един експерт в комисията (енергийната комисия в НС - б.р.) и те не могат да се справят с тази тежка задача. Намерихме начин в съществуващия закон да променим текстовете, като въведохме 90% от предложенията на Световната банка", разясни Добрев.

Промените почти напълно щели да освободят пазара на ток, но без това да засяга цената за домакинствата. "Моделът не предвижда промени в цените на тока на регулирания пазар. Целта е да има ликвидност на свободния пазар, където ще има не трима, а триста производители на ток и цената ще бъде пазарна", изтъкна той. Промените евентуално ще бъдат предложени до края на март, като намерението на управляващите е да влязат в сила до средата на лятото, когато започва новият регулаторен период за цените на електроенергията.

В момента на пазара са само три държавни дружества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица -изток 2" и водните централи на НЕК. В началото на годината обаче се оказа, че те предлагат с до 60% по-скъп ток на фирмите, излезли на свободния пазар. В резултат бизнесът обяви протести и поиска оставката на ресорния министър Теменужка Петкова. Проблемът е на път да се реши, но едва след като във вторник работодателите се срещнаха с премиера Борисов.

Едно от предложенията на кабинета е на пазара да търгуват и централите, чието производство досега се изкупуваше на преференциални цени - ВЕИ, които произвеждат над 5 мегаватчаса, когенерациите, тецовете. Предвижда се разликата между постигнатите на свободния пазар цени и тези по преференциалните договори да се плаща от фонд "Сигурност". Изключение ще има само за американските централи, договорите с които могат да бъдат прекратени. "Това ще стане на базата на споразумение с американските инвеститори. Там се водят преговори с Европейската комисия, министерството на енергетиката и собствениците, като амбицията е до 2-3 месеца да има реален напредък", каза Добрев.



ВАРИАНТИ

Разтрогването на договорите с двата американски теца може да стане по два начина. Според депутата единият от тях е да се плати неизплатената част от инвестицията, договорите да се прекратят и централите да излязат на свободния пазар. Другата възможност е те да излязат на свободния пазар по подобие на ВЕИ-тата, като разликата в пазарната и преференциалната цена и при тях да се поеме от фонд "Сигурност". Казусът е особено интересен, тъй като фондът се пълни с 5-процентни вноски от всички производители на ток - частни и държавни. Така и американските тецове, и ВЕИ-тата на практика ще плащат сами на себе си. В подобен казус от две години е и НЕК, тъй като чрез вецовете си е производител на ток.
5
2345
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Февруари 2018 20:31
Щом 240-те не могат сами или с десетките си помощници, персонални съветници, един закон да напишат, значи НЕ изпълняват ОСНОВНОТО си задължение по длъжностната им характеристика (=Чл.84-ти на Конституцията, и на това основание НЕЗАБАВНО да си събират партакешите! Алоу, Президента, прикани
(използвай написаното тук от мен като аргумент) и ги ПРИКАНИ да се саморазпуснат! Недей дрема, щото и ти ще го отнесеш! Напиши едно писмо и до ТУСК - питай го верно ли това, дето бат Варели го разправя, че някакъв си еврокомисарин от ЕК преди година,или две, го избудалкал, че до 2 месеца, не по-късно, подчинената му Ген.дирекция ще се произнесе, че дълосрочните договори с американските "Марици" са наистина НЕПРАВОМЕРНО отпусната ДЪРЖАВНА ПОМОЩ! Подробности - при Валери Симеонов, О(бикновен)Патреот!
07 Февруари 2018 20:50
Може ли да попитам, в КОЯ област има кой да напише (в НС или в МС) читав закон, дето не се налага да се поправя след месец?
08 Февруари 2018 09:21
как така в неговия дрийм тийм да няма енергийни специалисти , какъв пропуск.
08 Февруари 2018 11:46
Така е при демокрацията - хора без съответната квалификация пишат закони и управляват държавата.
15 Февруари 2018 16:19
Близка до бившия енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Делян Добрев беше назначена за временен шеф на "Булгартрансгаз" след смъртта на досегашния директор на компанията Георги Гегов.


https://offnews.bg/politika/geroinia-ot-kumgejt-na-delian-dobrev-oglavi-bulgartransgaz-674939.html
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД