![]() |
Демонстрация на едно от експерименталните електронни гласувания от края на миналата година. По закон ЦИК трябваше да проведе три симулации на дистанционно електронно гласуване до края на 2017 г. |
В краткия анализ за проведените симулации от края на миналата година от ЦИК посочват, че рискът от контролиран вот при дистанционното електронно гласуване бил по-голям, отколкото при гласуването с хартиени бюлетини. Изреждат се и пречките пред въвеждането на този начин на гласуване.
Дистанционното електронно гласуване е бързо и удобно за избирателите, като се намаляват някои недостатъци на вота с бюлетина - грешно отбелязване и по-лесно преброяване на гласовете, се казва в анализа на ЦИК. В същото време дистанционното електронно гласуване изисква специфични компютърни умения, смятат от комисията. Според авторите на доклада остава непреодолим проблемът с контролирания вот: "Независимо от възможността да се гласува многократно дистанционно, рискът от контролиран вот при дистанционното електронно гласуване е по-голям, отколкото например при гласуването с хартиени бюлетини. Докато в последния случай избирателят все пак остава сам в кабината за гласуване, то при дистанционното електронно гласуване възможността да не бъде сам или друг да гласува вместо него е значително по-висока."
Въвеждането на квалифициран електронен подпис при гласуване също не можело да бъде универсалното решение за гарантиране на анонимността на вота, смятат от комисията. За българите зад граница електронният подпис също нямало да реши проблема им с преминаването на хиляди километри, за да гласуват, защото подобен подпис към момента може да се издаде само в България, се казва в анализа на ЦИК.
ПРЕЧКИ
Други пречки, които открояват от изборната администрация, са оскъпяването на изборния процес с въвеждане на три вида гласуване едновременно - с бюлетина, машинно и електронно. Необходимо е и изграждане на единна административна система, която да обедини различни звена, които биха отговаряли за електронния вот като Държавната агенция за електронно управление, националната система за електронна идентификация и информационните системи на Националния статистически институт. В анализа си от ЦИК отбелязват и поредицата глобални кибератаки. "В тази връзка са необходими допълнителни проучвания и създаване на допълнителни защити до повсеместната реализация на дистанционно електронно гласуване", смятат от ЦИК.