:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,313,036
Активни 235
Страници 20,604
За един ден 1,302,066

Каналджийските услуги процъфтяват и онлайн

Балканският маршрут уж е затворен, а трафикантите на хора междувременно се преместиха в интернет като туроператори и набират клиенти от Африка, Сирия и Афганистан
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Сирийски бежанци обявиха в края на м.г. гладна стачка пред посолството на Германия в Атина, защото от 2 години чакат разрешение да се съберат с близките си, които са успели да стигнат до ФРГ. Но те искат да влязат легално в страната, докато засиленият контрол на летищата е заради мигранти с фалшиви документи.
Каналджиите вече не се нуждаят от устна пропаганда или от кодирания Даркнет. В един чат във "Фейсбук" се предлага "екскурзия" от Турция до Германия за четиричленно семейство - срещу 9000 евро. И тази цена е сравнително изгодна. Бандата каналджии, която беше разбита от полицията наскоро във ФРГ, е прибирала и по 8000 евро от човек, съобщиха от следствието. Миналата сряда германска полиция щурмува жилищата на един 44-годишен турчин и един 53-годишен българин в берлинския квартал Нойкьолн. В саксонския град Бад Мускау пък беше арестуван един 37-годишен поляк. Следователите твърдят, че тримата са част от международна престъпна мрежа, към която принадлежи и един 46-годишен турски шофьор на ТИР. Той беше арестуван през миналия септември на една магистрала. В тира бяха открити общо 51 иракчани, ирански граждани и сирийци.

Благодарение на споразумението между ЕС и Турция, броят на мигрантите, преминаващи през Средиземно море в Гърция, намаля значително. Въпреки това много хора все пак успяват да достигнат до Европа. Някои предприемат пътуване от Турция през Черно море до Румъния. Оттам те продължават пътуването си с тирове през Унгария, Словакия и Полша до Германия, която е особено привлекателна за мигрантите със своите добри социални услуги. Шефът на отдела за борба с организираната престъпност Маркус Пфау заяви пред в."Ди Велт", че много турски спедиторски фирми са замесени в търговията с хора. Той допълва че регионът на град Тимишоара се е превърнал в сборен пункт за каналджиите. Там се събират бежанци и мигранти, които са пристигнали по различни маршрути. Там те биват натоварени в тирове, извършващи редовни курсове между Турция и Средна Европа. Маркус Пфау твърди, че "Фейсбук" играе все по-голяма роля в бизнеса на каналджиите. "Чрез "Фейсбук" каналджиите предлагат своите услуги и дори оставят телефонен номер за контакти. Каналджиите вече предлагат услугите си като туроператори. В обявите например се предлагат всякакви сирийски документи - за самоличност, за завършено образование и т.н", посочва Пфау. Престъпниците твърдят, че всички тези документи били легализирани от сирийското външно министерство.

Миналата години берлинската прокуратура проведе разследване по подозрение, че сирийското посолство е издало паспорти на лица, които са пристигнали в Германия и са се представили за сирийски бежанци. При това



не е била извършена проверка на тяхната самоличност



Вътрешното министерство в Германия и федералната полиция са били уведомени от службите за чужденци в провинция Северен Рейн-Вестфалия, че в сирийското посолство в Берлин не се извършват проверки на самоличността. Съответните служители просто прибирали "допълнителна такса" от 150 евро. Сирийското посолство отхвърля категорично подобни подозрения. Междувременно разследването е прекратено. "Принципно не се водят разследвания срещу дипломати", заяви говорител на федералната прокуратура.

Европол дори въведе понятието "електронно каналджийство" за бизнеса на престъпните банди в интернет. През 2016 г. полицейската организация е регистрирала 1150 акаунта в социалните медии, които предлагат помощ на мигрантите при пътуването им към Европа. Година по-рано техният брой е бил само 148. Германската полиция регистрира дневно между 100 и 200 нелегални мигранти. Само във федералните провинции Саксония-Анхалт, Тюрингия и Саксония полицията залавя средно по 30 нелегални мигранти на ден. А на летищата Шьонефелд и Тегел в столицата Берлин полицията залавя всеки ден нелегални мигранти, които ползват вътрешношенгенски полети.

Пристигайки на остров Хиос, Мохамед е наясно, че няма лесно да стигне до Западна Европа. Но 27-годишният мъж се надява да се сбъдне мечтата му. Така поне са му обещали каналджиите, но реалността обаче е друга, коментира "Дойче веле". През миналия септември Мохамед най-сетне стига до Атина. Той е бедуин от Кувейт и е без гражданство. Избягал е от страната заради дискриминацията срещу бедуинското малцинство. Той може сравнително лесно да получи убежище на остров Хиос, но би трябвало да чака месеци, ако не и години на острова. Споразумението за бежанците между ЕС и Турция предвижда бежанците да останат на съответния остров, докато бъдат проверени техните молби за убежище. И само тези, които получат убежище, получават право да преминат в континентална Гърция. Затова Мохамед решава да не подаде молба за убежище на острова. Плаща 800 евро на един сириец, който вече е получил убежище, и който има голяма външна прилика с Мохамед. С неговите документи той успява да си купи билет до Атина. Там



той чака указания от каналджията



и се надява, че ще продължи пътуването си към Италия. Мохамед разказва, че неговият каналджия създал цяла мрежа от контакти по протежение на балканския маршрут. Местни хора, бежанци и мигранти работели за него. Мохамед, заедно с други бежанци, се придвижил нелегално до границата с Македония, която прекосил укрит в един ТИР. "Много се страхувах. Камионът беше препълнен с мъже, жени и деца", разказва Мохамед. В Македония той се укрива два дни в една къща край границата със Сърбия и чака нови указания. "В тази къща имаше хора отвсякъде. Всички бяха пристигнали по същия маршрут. През цялото време, докато бяхме там, нямаше нищо за ядене", казва Мохамед. "В схемата участваше и една жена от Македония. Вероятно беше собственичка на къщата. След това продължихме към Белград", продължава разказа си Мохамед.

По данни на "Фронтекс", много хора продължават да се опитват да стигнат до Западна Европа с помощта на каналджии, въпреки че балканският маршрут е официално затворен.От януари до октомври 2017 г. граничната служба "Фронтекс" е заловила 9964 души, повечето от които от Афганистан, Пакистан и Ирак. По данни на ООН, само през първите две седмици на ноември в Сърбия са пристигнали 307 бежанци. Повечето от тях са преминали по маршрута през Турция и Гърция или през България. 22-годишният афганистанец Ядали и 19-годишният Ахмед от Пакистан от две години се намират в малкия град Шид на сръбско-хърватската граница, без да могат да продължат нататък. И двамата са опитвали многократно да стигнат до някоя държава от ЕС, но без успех. "Три месеца бях в Турция, три месеца - в България. Няколко пъти ме връщаха обратно от Словения и Хърватия. Бях в три различни бежански лагера в Сърбия. Постоянно се опитвам да премина сам границата, защото нямам пари за каналджии", разказва Ахмед. Подобна е ситуацията и на Ядали. Успял е да се добере до Унгария, обаче бил арестуван и след шест месеца върнат обратно в Сърбия. Бежанците в Шид се опитват постоянно да прекосят границата, скрити в тирове или във влака. Но полицията контролира камионите редовно. Частни охранителни фирми патрулират по гарите. Бежанците споделят, че



каналджиите им искат между 300 и 1000 евро,



за да ги прехвърлят през границата. А тези, които имат повече пари, плащат по няколко хиляди евро на някой местен таксиметров шофьор, за да ги прекара през границата. В цената е включен и подкупът за граничарите.

Мохамед също не може да напусне Сърбия. В Белград той чака обаждане на каналджията, на когото ще трябва да плати 4000 евро, защото няма друг избор освен да му се довери. Мохамед прекарва времето си заедно с други бежанци от различни страни. Мнозина говорят арабски. Изглежда, че всички те очакват само едно телефонно обаждане с думите: "Продължаваме към ЕС". Мохамед е оптимист. "Всеки ден си повтарям, че никой не може да ме спре и ще стигна до Испания. Това е моята цел. Искам само да имам паспорт, за да имам същите права, както другите. Това е всичко".
 Камион в Австрия, в който през 2015 г. бяха открити безжизнените тела на 71 мъже, жени и деца.

Черноработниците от Балканите мизерстват в Германия

Десетки хиляди хора от региона наивно се оставят да бъдат измамени и едвам преживяват без реални заплати, докато бизнесът на "посредниците" процъфтява
Предложението, което получил Дино Мехич, звучало просто приказно. Трябвало само да преведе 200 евро за наемането на една стая в баварското градче Шпигелау и на собствени разноски да стигне дотам. На място щял да получи разрешително за работа, виза и работа в IT сектора. Младият босненец, който не намирал никаква работа в родината си, веднага тръгнал на път. В Шпигелау нещата изведнъж се оказали доста по-различни. Дино бил принуден да живее в една порутена сграда заедно с други 50 души от Босна, Сърбия и Хърватия. За правото да нощува в една претъпкана стая трябвало да плаща по 500 евро месечно, а от обещаните работа и виза нямало и помен. Дино се опасявал, че ще попадне на някой строеж като работник на черно, а когато "посредникът" поискал да му прибере и паспорта, младият босненец обърнал гръб на Бавария и се завърнал обратно в родината си.

Истинското име на Дино Мехич всъщност е друго. Също както много други работници на черно от Балканите, той се съгласява да разговаря с "Дойче веле" само ако истинското му име остане неизвестно. Много от тези хора се чувстват унизени за това, че са се поддали на евтините трикове на измамниците и са останали без стотинка в джоба си. Почти всички те са нарушили и законите на Германия, поради което биха могли да отидат зад решетките или поне да им бъде наложена забрана за влизане в страната. Мнозина изпитват и



истински страх от мрежите на посредниците,



защото се говори, че били добре организирани и опасни.

Това, че подобни твърдения не са измислени, бе потвърдено в началото на този месец. По време на голяма акция на полицията и митническите служби в провинция Северен Рейн-Вестфалия бяха задържани осем души, които издавали фиктивни сметки и поддържали мрежа за пране на пари и работа на черно. Загубите на германския бюджет от тази криминална банда се изчисляват на поне 35 милиона евро. Сред задържаните има трима сърби и един босненец. Открити са били и множество оръжия и пари в брой. Следите на организираната престъпност, свързани с работата на черно, редовно водят към Югоизточна Европа, и най-вече към Западните Балкани. Вестник "Велт ам Зонтаг" публикува през август м.г. поверителни данни на германските митници. Само през първото полугодие на 2017 г. са били заведени 65 755 разследвания за работа на черно. Сред десетте държави, от които пристигат най-много работници на черно в Германия, пет са от региона на Западните Балкани: Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония, Косово и Албания. 26-годишният Дарко Секулич от сръбския град Валиево добре знае за какво става дума. Чрез посредничеството на словенската фирма Sluger той работил на черно като бояджия в Германия и Австрия. "Четири легла ни бяха сложени в един строителен контейнер - там трябваше да спим. Получавахме по 50 евро седмично за храна, а тези пари изобщо не стигаха. Не разполагах с трудов договор. Бяхме се подписали под нещо, но кой ти разбира, какво точно беше това", разказва той.

Когато Дарко публикувал своите преживявания във "Фейсбук", с него се свързали и други негови сънародници, които били измамени от същата фирма. Мошениците започнали да го заплашват с насилие, затова се наложило да съобщи за случая на сръбската и словенска полиция. Сега Дарко се надява случаят да бъде изяснен. С тази задача в момента е натоварен Горан Църнич. Президентът на Delavska svetovalnica, една словенска организация за защита на трудовите права, казва, че отчаяните безработни хора от балканските държави



твърде често проявяват невероятна наивност



"Има хора, които по няколко пъти са били лъгани и са търсили нашата помощ. В интерес на тези хора и техните семейства е, те най-сетне да разберат, че са длъжни да се информират добре", каза Църнич. Всички опити да се получи отговор от ръководството на Sluger засега останаха без резултат. Затова пък отговор се получи от посредническата агенция Fortuna Personal, наричана от много работници, включително и Дино Мехич "машина за измами". Агенцията, която действа във всички страни от Западните Балкани, твърди, че поддържа контакти с "хиляди работодатели". Достатъчно било човек да депозира в агенцията своята биография и телефони за връзка - и работата в чужбина му била почти в кърпа вързана.

Fortuna Personal организира транспорта на работниците до чужбина, предлага езикови курсове и се грижи за набавянето на необходимите документи", пише Саня Ковач, която рекламира фирмата в социалните мрежи и твърди, че живее в Берлин. Много от опарилите се работници обаче я смятат за мошеничка. "Това са зловредни слухове, разпространявани от конкуренцията ни", отговори Ковач на запитване на "Дойче веле" във "Фейсбук". "Предупреждавам, че ще ви съдя, ако споменете името на нашата фирма в какъвто и да е отрицателен контекст", написа още Ковач. Същата фирма предлага и платформа за контакти, предназначена за работници от Сърбия, макар че фирмата не е в официалния сръбски списък на лицензираните посредници за работа в чужбина. Този списък, който се издава от Сръбското министерство на труда, съдържа общо 105 агенции за трудово посредничество. "Гражданите обаче често си търсят работа в чужбина на своя глава. Рискът да се окажат без необходимата защита от държавата тогава е твърде висок", отговори министерството в Белград на запитване от медиите.

Германските митници се борят срещу работата на черно, но измамените работници от чужбина, останали без заплащане, са оставени да се оправят сами. "Щом някой работник не си получава заплатата, той трябва да съди своя работодател. Ние нищо не можем да направим в случая", казва Клаус Залцзидер, говорител на Службите за финансов контрол и борба срещу работата на черно към митниците. Дори работникът да е екстрадиран от Германия поради липса на договор за работа, той все още има



възможност да съди работодателя си,



пояснява експертът. Специалистът по трудово право Горан Църнич твърди, че както Балканските страни, така и Германия не предприемат достатъчно срещу мошениците, които се представят като посредници за работа в чужбина.

Независимо от лошия си опит сърбинът Дарко Секулич иска отново да опита късмета си за работа в Германия. Сега той работи на една автомивка в родния си град, но със заплатата оттам му е трудно да изхранва семейството си. "Вторият ми опит да си намеря работа в Германия ще бъде обаче легален", уверява Дарко. Той добавя: "Сега посещавам езиков курс, а след това ще кандидатствам отново за чужбина. Жена ми и аз сме учили озеленяване. В Германия се търсели подобни хора", казва с надежда той.
 Дарко Секулич, един от хилядите сръбски черноработници в Германия, сега работи в една автомивка в родния си град.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хиляди германски митничари и полицаи постоянно участват в спецакции срещу нелегалната работна ръка в страната, но бизнесът на посредниците процъфтява, признават властите.
1
1244
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
15 Февруари 2018 02:04
Аз мога да им помогна с съвет как да получат паспорт български или руски и така да стигнат легално в мечтаната държава в Европа.Познавам един руснак които живе в Ямбол.Той е бил кмет през 1980 година на Ямбол и и има връски с полицията и съда.Съпругата му е щерка на главния съдя в Ямбол Добрин Добрев маи се казваше.Сина му Пламен Кютчуков му е ортак.Продават дипломи и фалшиви паспорти.Когато бех в Москва видех с очите си диплома за аптекар на една българка от некакъв руски университет за 1,500 евро.Мойта съпруга прояви интерес за такава диплома НО аз отказах защото в САЩ не признават дипломи от Европа.Требва отново да държиш испити в САЩ.Ето некои дани за търговеца на фалшиви дипломи и паспорти.Име Анатолия Леонидовича Бояркина роден 9 декември 1955 година.лична карта номер 601616248 издадена от отдел 176 МВД град Бургас на 1-2-2008 година до 1-2020018 година индефикационен номер 5512099089.Адреса мисла,че беше ямбол ул Егзарт Йосиф-3.Колко таксува не знам в момента Но може да ви направи дипломи и паспорти издадени от университета и полицията.Успех в борбата за Свобода и човешки нормален живот.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД