Централната избирателна комисия (ЦИК) и организациите, влизащи в нейния обществен съвет, са на различни мнения за възможностите за въвеждане на дистанционно електронно гласуване. Макар да се заричат, че ще направят всичко, което законът изисква от тях за внедряването на е-вота, изборните чиновници открито говорят, че страната ни не е подготвена за него. Гражданските и неправителствени сдружения обаче смятат, че ЦИК по-скоро търси извинение да не си свърши работата.
Различията проличаха на кръгла маса, организирана и проведена от обществения съвет вчера. На нея не дойдоха представители на парламента, МВР и регионалното министерство, които имат пряко отношение към изборния процес. Присъстваха само служители на агенцията за електронно управление, които се задоволиха с кратка презентация на проекта по въвеждане на онлайн гласуването. Отсъствието на властта до голяма степен обезсмисли дискусията. Още повече че един от малкото въпроси, по които участниците бяха единодушни, беше, че ще се наложат законови промени, за да има шанс новата изборна технология.
За "преосмисляне на сроковете" за внедряване на е-вота настоя проф. Михаил Константинов - шеф на фирмата "Информационно обслужване", която обработва резултатите от избори. Математикът се аргументира с информацията за пробиви в технологиите, които биха се ползвали в онлайн гласуването. "България не е готова изобщо за електронно и машинно гласуване. Ние още нямаме основни електронни услуги, а искаме висш пилотаж - гласуването", подкрепи го членът на ЦИК Ивайло Ивков.
При обсъждането бяха представени редица технически проекти, засягащи електронната регистрация и идентификация на избирателите, както и самия процес на гласуване. Председателят на ЦИК Ивилина Алексиева коментира, че се "представиха предложения, които намирам за много интересни и важни, но са неприложими при така действащия закон". И посъветва участниците да адресират своите идеи към Народното събрание.
|
|