:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,514,947
Активни 212
Страници 21,043
За един ден 1,302,066

"Амнести интернешънъл": България толерира политика на омразата

Журналистите са подложени на „заплахи, политически натиск и нападения”, твърдят от организацията
СНИМКА: БГНЕС
Много от непридружените деца в бежанската вълна нямат достъп до училище, правна и психологическа помощ, се казва в доклада на "Амнести".
Медии под натиск, дискриминация на ромите, ксенофобия и нежелание на властите да се ангажират пряко с проблемите на бежанците, увеличение на престъпленията от омраза. Това са някои от основните проблеми, които попадат в тазгодишния доклад за правата на човека на "Амнести интернешънъл". Според анализаторите медиите в България са "здраво под контрола на политически партии и местни олигарси". Дават се редица примери за отношението към бежанци и роми, цитира се реториката на "Обединените патриоти" и организираните от тях антиромски демонстрации.

В доклада се критикуват политиките, които са "пропити с омраза", както и продължаващата дискриминация и маргинализация на етнически малцинствени групи. Срещу ромската и турската общност се използва реч на омразата, а търпимостта към престъпления от омраза не намалява, пише в доклада. Ромите се борят със системни пречки във всички области на живота като образование, работа, здравеопазване. Според "Амнести" проблеми в България имат освен различните етнически малцинства и хората с увреждания, които са лишени от възможност за самостоятелен живот.

Отношението на държавата към бежанците, които са решили да останат в страната, също е критикувано. Споменават се информации, че граничната полиция е прибягвала към прекомерно използване на сила, включително и насилствено връщане на бежанци и мигранти, а сред тях и непридружени деца. Припомнен е случаят от Елин Пелин, където местните власти отказаха да приютят семейство сирийски бежанци. Цитират се и случаите, когато няколко местни общини отхвърлиха приема на двама непридружени непълнолетни.

В доклада е обърнато внимание, че сред основните проблеми в политиката на държавата към непълнолетните бежанци е отношението към непридружените деца, много от които нямат достъп до училище, правна и психологическа помощ. Според ангажиментите на България пред Европейския съюз за изпълнение на мигрантските квоти страната е приела едва 50 души, докато е поела ангажимент за 1302-ма. Нито един от приетите не е сириец, пребиваващ в Турция, както гласи споразумението между Анкара и Брюксел.

В глобалната си оценка от "Амнести" смятат, че пропитите с омраза политики са допринесли за многобройни нарушения на човешките права по света през 2017 г. Оттам критикуват "лидерите на най-богатите страни", че не успяват да се справят с мигрантската криза. В съвременния свят не могат да се намерят истински световни ръководители, които да станат твърди защитници на спазването на човешките права, твърдят от организацията.



НАТИСК

Българските журналисти са подложени на "заплахи, политически натиск и нападения", се казва в доклада на "Амнести интернешънъл". Освен това според активистите медиите в страната са "здраво под контрола на партии и местни олигарси". За пример са дадени заплахите от бившия депутат на ГЕРБ Антон Тодоров и вицепремиера Валери Симеонов към тв водещия Виктор Николаев. Подчертава се, че официални последици за двамата не е имало.
2
1785
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
23 Февруари 2018 13:03
***
23 Февруари 2018 13:58
Що бе, амнести?! Нали искахте да сме още по-толерантни? Ето на - и още по-толерантни сме! Само че не сме избирателно толерантни! Той процесът върви във всички посоки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД