До края на май за обществено обсъждане ще бъдат предложени нови варианти за управление на здравеопазването. По думите му вече са готови два варианта, като се работи и по трети. Министърът обаче не уточни насоките, в които се работи.
Ананиев уточни, че нито една от разработките няма да предвиди резки промени, тъй като системата е консервативна и не бива да се подлага на трусове. „Ще се вземе решение кой модел е най-работещ без да се правят резки движения в системата. Във всеки модел пациентът ще има важна роля", увери Ананиев.
Министърът подчерта, че болниците се нуждаят от модернизация и нова техника, а това ще накара българите да се лекуват тук, а не в чужбина. Това пък ще „налее пари“ в нашето здравеопазване.
Ананиев допълни, че за обслужването на здравнонеосигурените пациенти вероятно ще бъде създаден специален фонд, който да поеме този тип разходи.
До края на следващата седмица министерството ще бъде готово с общи правила за финансово управление и контрол на държавните болници, допълни министърът.
По думите му разработката ще бъде предложена и на общините, които могат я прилагат в здравните заведения, които управляват. Ананиев каза още, че до края на годината трябва да бъде готов проектът за национална здравна електронна система.
По думите му това ще даде възможност през 2019 г. да започне възлагането на обществените поръчки по изпълнението на проекта.
За изчистването на задълженията на Здравната каса към чуждестранни партньори от 133 милиона лева, Ананиев посочи, че 73 милиона ще бъдат разплатени от бюджета на НЗОК тази година. За останалите дългове се водят разговори за разсрочено плащане.