Блаватник приватизира петролната корпорация TNK заедно с партньорите си Михаил Фридман и Виктор Векселберг в съдружие с "Бритиш петролиум". |
Първоначално те определено не бяха добре посрещнати на мястото, което настояват да наричат мъглив Албион. "Съмнителен богаташ от Сибир", който е натрупал състоянието си от "мрачни петролни сделки", е по-ласкателен епитет, който британските медии сложиха на Роман Абрамович, когато направи оферта, за да се сдобие с футболния отбор "Челси".
Нещата обаче се промениха, когато олигарсите започнаха да изкупуват най-скъпите имоти в Лондон и Съри, да отварят банкови сметки на компаниите си (много от тях са регистрирани в британски отвъдморски територии) и да купуват местни футболни отбори.
Тогавашният кмет на Лондон
Борис Джонсън дори ги приветства на руски език: "Добро пожаловать!" (Добре дошли!)
И те останаха с разходите, които правят всяка година - возят се в специално произведени "Мерцедес-Майбах", често посещават "Хародс" и вечерят в ресторанти, където могат да си позволят да похапнат. Те са тук от около 20 години - супербогаташи в центъра на столицата, но "нямат официален статут за пребиваване" на Острова, което е удобна вратичка в британската данъчна система.
Лондончани пламенно удовлетворяват потребностите им от икономи и дизайнери, счетоводители и адвокати, интериорни дизайнери и частни учители, лични закупчици и семейни полицаи. Но най-голямо съдействие им оказва британското правителство, което разпъна червения килим за групата, чието огромно богатство се превърна в част от историята на нова златна ера за столицата.
Независимо в коя сфера руските олигарси са натрупали състоянието си, то не е постигнато със собствените им сили, поне от американска гледна точка. Сред тези хора няма някой Марк Зукърбърг или Сергей Брин. Много от тях са натрупали пари чрез сделки с руското правителство - някои са купили държавни активи за жълти стотинки чрез приватизационни схеми или са разменили активи, стоки или услуги с руските власти срещу пари. Други са направили и двете. Има и такива, които през целия си живот са работили в държавни фирми и благодарение на чудо по-късно са станали невероятно богати.
Откъде идват повечето от парите за придобиването на скъпи къщи в Лондон?
През 2005 г. например Абрамович размени за 13 млрд. долара "Сибнефт" - компания в петролния сектор, която притежаваше в съдружие с покойния Борис Березовски. Първоначално тя е сформирана по т.нар. приватизационна схема "кредити срещу дялове" чрез "Газпром", който е собственост на руската държава. Алишер Усманов - бизнесмен, роден в Узбекистан, който държи около 30% от футболния клуб "Арсенал" - пък купува металургични предприятия под шапката на "Газпром", които поставят основите на "Металоинвест" - холдинг за милиарди британски лири, част от огромния му конгломерат. Фондът на Андрей Якунин печели от продажбата на хотели, разположени в сектор "Пристигащи" на жп гарите, които са били собственост на държавния руски монополист в жп превозите. Роденият в Украйна сър Леонид Блаватник е приватизирал петролната корпорация TNK заедно с партньорите си Михаил Фридман и Виктор Векселберг в съдружие с "Бритиш петролиум". Тези партньори разменят половината от фирмата с държавната руска компания "Роснефт" срещу прекрасната сума от 55 млрд. долара.
Заедно със забогатяването на някои руснаци се появяват и твърдения, че олигарсите са действали в разрез с наказателния, гражданския или професионалния кодекс или с моралните критерии. Абрамович беше обвиняван от бившия си партньор Березовски, че е заграбил неговия дял в "Сибнефт". Березовски обаче загуби битката.
Усманов облече парите от "Газпром" в руски металургични фирми. Докато все още е служител на "Газпром" и отговаря за инвестициите, той разменя тези активи за компания под негов контрол.
Якунин изгражда огромно
портфолио от хотели,
разположени в близост до централни жп гари в големи руски регионални столици. Те са били собственост на руската жп компания и са изградени с участието на пенсионния й фонд, като и двете са били ръководени от бащата на Андрей - Владимир Якунин, който е бил изпълнителен директор на руските железници.
Суперсила се е опитала да използва руската държава, за да накара "Бритиш петролиум" да продаде дела си в съвместната TNK-BP. Твърди се, че руското правителство е започнало да оказва върху компанията натиск, който сме виждали в каубойските филми. 13 пъти е имало посещения от различни правоприлагащи ведомства, чиито хора са цивилни и държат на мушка служители, докато изземват документи и компютри. Визите на чуждестранните служители на фирмата бяха анулирани. Двама служители бяха арестувани по обвинения в шпионаж. Появиха се и съобщения, че има съмнения за опит за отравяне на Робърт Дъдли, който тогава е начело на TNK-BP. Когато спорните дялове най-накрая са продадени, Блаватник е един от тримата партньори, който е много облагодетелстван от сделката. Той категорично отрича да е замесен в мръсната кампания срещу "Бритиш петролиум".
Защо всъщност руските олигарси са толкова добре приети в Лондон? Обичайно те не пребивават постоянно в Обединеното кралство. Бизнесът им е в Русия, а жилищата и дворците им са собственост на офшорни компании. Много от тях изглеждат, че живеят на Острова, но нямат постоянно жителство тук: повечето плащат британски данъци само върху малка част от капиталите си, които са превели в Англия, за да поддържат стандарта си на живот.
Едно от обясненията за радушния прием в Лондон е филантропията. Повечето от
олигарсите участват в благотворителни мероприятия
Те даряват пари на социални благотворителни организации, покровителстват изкуството и бизнес образователни институции. Вероятно искат до имената им на първата страница на търсачката "Гугъл" да излизат щедри и добри дела. В списъка на най-големите дарители, изготвен от в. "Сънди таймс", Алишер Усманов е в първата десетка според общите дарения, направени през 2016 г. Абрамович пък е най-значимият дарител на благотворителната организация "Да реализираме мечтите", която организира ваканции из цялата страна на деца, страдащи от сериозни заболявания.
Блаватник има рицарско звание заради щедростта, която демонстрира на британска територия. Получатели на хуманитарните му дарения - на всички фигурира неговото име - са в крило в галерията "Тейт" и в Школата за обучение на държавни служители в Оксфорд.
Все пак проличава и истинската връзка, която олигарсите имат със столицата на родината си - Москва, където много от тях поддържат връзка с властта и с Кремъл. Абрамович например изкара два мандата като губернатор на Чукотския автономен окръг. Усманов участва в изграждането на спортни съображения за олимпийските игри в Сочи и за Световното първенство по футбол т.г. Твърди се, че олигарси осигуряват и други услуги на Кремъл. Някои правят изключително правилни бизнес жестове; други финансират анти-ЕС организации и публикации.
Ще видим дали сега британското правителство ще реши да окаже натиск върху руския президент Владимир Путин, като подчини някои от олигарсите и руските служители, отмени визите и др. Един урок, който британците трябва да научат за олигарсите, е, че те не носят добавената стойност на икономиката и до известна степен на обществото, както се представя от медиите.
Парите на руските супербогаташи не са от жизнено значение за съществуването на британската икономика. Приносът им към данъчната система изглежда ограничен. Нещо повече - те идват от бизнес култура, за която се твърди, че е корумпирана. Благотворителните им каузи дори могат да предизвикат публично смущение у получателите на пари.
Владимир Илич Ленин питаше: какво трябва да се направи? Би било лудост, нелиберално и невъзможно да бъдат изритани тези ужасни чудовища от Великобритания. Но докато живеят сред нас, не трябва да се страхуваме да влезем в именията им и да разследваме как трупат състоянието си и кой им дава пари.
.......
Великобритания е издала първи заповеди за замразяване и конфискуване на руски активи със съмнителен произход, предаде "Интерфакс", като цитира министъра на отбраната Гавин Уилямсън. Те са издадени на базата на одобрените от Лондон в края на февруари т.г. разпоредби, свързани с борбата с прането на пари. Законът позволява на властите да конфискуват недвижимо имущество и други активи на стойност над 50 000 лири, ако доходите на собствениците им са по-ниски от стойността на направените от тях покупки и ако не могат да докажат, че приходите им са законни.
-------
Роман Борисович е бивш мениджър. Той създава сайта ClampK.org и организира Kleptocracy Tours, като с парите участва в кампания срещу прането на пари във Великобритания.