:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,410,432
Активни 275
Страници 13,329
За един ден 1,302,066

Новата визия на столицата - зеленчуци вместо райграс

Онлайн карта вече показва терените, подходящи да бъдат наети за градско земеделие
Снимки: Инициатива Градско земеделие
Проектът на Urban Farming привлича все повече кандидати за градинари.
Защо все повече хора искат да отглеждат сами храната си, при това насред града? И каква част от столичани са готови да превърнат междублоковите пространства и боклучавите градски парцели в земеделски лехи? До края на 2018 г. изследване на БАН трябва да отговори на тези въпроси. Движението Urban farming обаче със сигурност се разраства както в цял свят, така и у нас - дали заради нарастващото ни недоверие към всички и всичко по веригата между полето и чинията? Или заради забравения вкус на старите български сортове - питателни, ароматни и богати на витамини, но загърбени дори от селските баби. Да купиш готов разсад е по-лесно, отколкото да си го отгледаш от семенце. А и чуждите селекции са по-конкурентни, издържат на дълъг транспорт, по-трайни са и на търговските щандове.



Земеделският сезон е вече открит, а всеки, който иска да превърне в зеленчукова градина малък парцел в столицата, може да се насочи към потенциален терен, като разгледа онлайн картата, изработена от "Визия за София" към ОП "Софпроект" на Столичната община.

Картата е дело на екип от седем специалисти, сред които има ландшафтни архитекти, урбанисти, IT експерт, и е резултат от сътрудничеството на "Визия за София" със стартиралата в края на 2017 гражданска "Инициатива за развитие на градско земеделие" в столицата. Инициативата обединява отделни граждани и още няколко неправителствени организации, сред които са сдружение "Горичка" и фондация "ЕкоОбщност", а желанието на всички е столицата да се превърне в приятелски настроено място към споделените градини. Терените, идентифицирани като подходящи за развиване на земеделие от картата, са доста, но екипът на "Визия за София" все още подобрява нейната функционалност в диалог с представители на "Инициатива за развитие на градско земеделие".

Ако си харесате място за развиване на зеленчукова градина, първо трябва да разучите кой е собственикът на терена, да се свържете с него и да сключите договор за наемане на земята. После си потърсете съмишленици, тъй като идеята на споделените градини е да създава общности за взаимопомощ чрез облагородяване на пустеещата градска среда, отбелязва Никола Бонев, инициаторът на "Градина за Дружба", една от първите три създадени до момента споделени градини в столицата. Останалите две са в Герман и биоградина "Витоша". Бъдещите градинари в сърцето на столицата обаче трябва да внимават в избора си на терен. Важно е да се знае, че всеки сам трябва да проучи качеството на водата и почвата на избрано от него петно на онлайн картата. Картата например не дава информация за чистотата на почвата от замърсявания, както и за годността на водата от близките реки за поливане за земеделски цели. Например каналите на Владайската река не са подходящи за поливане и отглеждане на екологично чисти зеленчуци. За усъвършенстването на картата активистите от гражданската инициатива призовават хората към бъдещи дискусии по темата за градското земеделие и стратегията за развитие на околната среда в града. "Продължаваме и в момента активно да търсим терени. Срещахме се с администрациите на няколко столични района. Търсим активно и частни парцели и се надяваме в рамките на месец-два да открием подходящи пространства за споделени градини", казва Любомира Колчева от фондация "ЕкоОбщност", един от участниците в инициативата за създаване на споделени зеленчукови градини.

Дали отглеждането на картофи и фасул в градски условия не е поредната мода, завладяла индустриалния свят? Според Никола Бонев по-скоро става дума за



завръщане към запуснатите традиции



В началото на миналия век градският човек сам е зареждал трапезата си с чисти и свежи плодове и зеленчуци, отбелязва създателят на "Градина за Дружба". Малката, но все по-бързо нарастваща общност разполага с 6.2 декара площ за развиване на хобито си. Парцелът им е преотстъпен от общинското сдружение пазари "Юг" през 2015 г., а петнайсетината мераклии бързо го превръщат в работилница на открито. Днес организаторите й отчитат, че за три години броят на желаещите да засяват със зеленчуци столичните терени е скочил над три пъти. "Все повече млади хора предпочитат, след като цял ден са стояли заковани пред компютъра, през свободното си време да ударят земята с мотика, да заровят ръце в пръстта, да си оплевят лехичката, да я полеят... Пенсионерите са една шепа, те също превиват гръб над браздите не толкова, за да прибавят нещо към трапезата си, а по-скоро защото ги сърбят ръцете. Правят го от любов към земята и заради удовлетворението да видят плода на труда си", отчита Никола Бончев. Тая пролет към градските градинари се присъединили и добротворците от международното движение за солидарност "Храна, а не война". Момчетата и момичетата садят в лехите лук, чесън и грах, за да хранят със селскостопанската си продукция бедните и бездомните. Градината е комунална и се самоиздържа, всеки сам трябва да си подсигури инструментите, да си прекопае лехата, но и да помогне при възможност на съседа от хранителния кооператив.

За разлика от квартал "Надежда", в който се оказало, че няма място за първата им зеленчукова градинка,



"Дружба" е доста дружелюбен



към градските зеленчукопроизводители. Местните не ги гледат под око, не ги корят, че са пренесли в града селянията. Всички са готови да помагат с каквото могат, идват, за да погледат, да дадат на начинаещите съвети. "Сред нас няма професионални градинари, учим се в движение. Имаме уговорка вместо тежки химически препарати да употребяваме само тор с органичен произход, да не пръскаме с препарати тревата, а да я скубем с ръка. А когато някой събере реколтата, след това всички опитват вкусната домашно приготвената от него храна", разказва Никола. И признава с усмивка, че и на новото място си имат противници - няколко пъдпъдъка само чакат доматите им да узреят, за да ги изкълват.

Никола е 100% софиянец, историк е по образование, а по градското земеделие се запалва по време на семинар във Виена, когато разбира, че австрийската столица е едно от най-големите земеделски стопанства в страната. Градът сам отглежда във вътрешните си пространства, включително и из градските си площади (засега експериментално), пшеница, боб, моркови, грозде както чрез екологично и биоземеделие, така и чрез конвенционално. Заразена от инициативата за превръщане на междубетоновите пространства в обществени лехи, в които можеш да нагазиш и да заровиш ръцете си в пръстта, за да отгледаш сам храната си, е и цяла Германия. Идеята е плъзнала и завзела и много европейски и световни градове - заради социалната си функция, заради антистрес терапията на открито и възможността да осмислиш свободното си време с нещо полезно. Пък и това е начин да покажеш на внуците си как се сади пиперът,

откъде са тръгнали зеленчуците в чинията им

У нас обаче статутът на споделените градини за градско земеделие все още не е ясен - подчертават активистите, които усилено работят по каузата всеки, който иска, сам да отглежда в града вкусни зеленчуци. Дългосрочната им цел е след пет години столицата да има изградена мрежа от споделени градини за градско земеделие. А за реализирането й смятат да търсят и съдействие от Столичната община - инфраструктурата на споделените градини да се финансира от програма "Зелена София"?

 Градинските домати от старите български сортове са най-вкусни.
 Антистрес терапия със заровени ръце в пръстта.
 Реколтата е добра

Подготовка на разсада

 Подготовка на разсада
Source filename: D:\SYS\AGENCIES\OTHER\INETFOTO\244.txt
 Близо до панелките зеленчуците на "Градина за Дружба" са също толкова вкусни, колкото и селските.
27
2948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
17 Април 2018 20:41
Всеки паркинг, зеленчукова градина, всеки покрив оранжерия.
17 Април 2018 20:47
Правилно. Лимон в саксия има повече смисъл от банален фикус в пет следобед. Не че тогава в чашата ми има точно чай...пък и как се сади пиперо си е химн на столичани. Благодарение на Кутев. Филип, не Антон. Тикви по Витошка си е баш в крак с времето. Може и кратунки, ама току виж пак ги избрали в парламента.
17 Април 2018 20:48
Магнолиите зеленчук ли са ели райграс?
17 Април 2018 20:49
*
17 Април 2018 21:07
Преди доста години бяха направени изследвания на количеството активно вещество хиперицин в жълт кантарион, расъл при различни условия - в чиста планина,в чисто поле, край магистрали, край град/ София/, край оловноцинков комбинат/ около Куклен/. Оказа се, че замърсеният въздух и още повече в комбинация със замърсена почва, рязко намаляват количеството хиперицин- до няколко десетки пъти . Т.е билката губи лечебните си качества.
Отглеждането на зеленчуци в градски условия -мръсна околна среда ,не е добра идея.
17 Април 2018 21:08
Добра идея. Не е ново за света, прави се.
гр. Тодмортън в Англия, всички се грижат за зеленчука когато могат, на който му трябва си бере

Зелето им е направо направо до тротоара (снимка: натиснете тук)

http://dobritenovini.blogspot.bg/2012/02/blog-post_22.html

(снимка: натиснете тук)

а това е в Берлин (снимка: натиснете тук)


До момента програмата използва 70 големи лехи за засаждане разположени из целия град, където растат малини, кайсии, ябълки, касис, френско грозде, ягоди, боб, грах, череши, мента, розмарин, мащерка, копър, картофи, зеле, моркови, марули, лук и още много видове зеленчуци, подправки и билки. Местните хора бързо свикват да се възползват от растящите навред заленчуци, но никой не злоупотребява, а напротив - всички оценяват идеята и всеки се старае да помага до колкото може.

"Ако вземете една тревна площ, където доскоро са седели кофи за боклук или е била използвана за кучешка тоалетна, и я превърнете в място пълно със свежи подправки и плодни дръвчета, хората ще оценят усилията ви и няма да постъпват вандалски. Ще им бъде съвестно да унищожават храната" - казва Уархърст, когато я питат дали предлагането на тези плодове и зеленчуци безплатно няма да доведе до злоупотреби и други престъпления. По нейни наблюдения всъщност се е случило точно обратното - откакто била въведена програмата Incredible Edible все повече се подобряват отношенията между хората в града, а статистиките показват, че постепенно престъпността намалява все повече с всяка следваща година.
17 Април 2018 21:45
Да бе да - Нова визия.Забравяте, че и сега гледаме тикви в центъра на София.И то сортови.
17 Април 2018 21:46
Магнолиите зеленчук ли са ели райграс?

магнолията е бурен и требе да се изкоренява изоснови.
17 Април 2018 21:52
Давате примери от Англия, Германия. Един комшия купил десетина стръка разсад домати и решил да ги засади в двора. Минал един мургав клошар и попитал: " Бате, какво садиш?" Комшията му рекъл:" Садим си у.." Ритнал разсада и приключил.
18 Април 2018 03:34
Тикви ластунарки !
18 Април 2018 06:39
Новата визия на столицата - зеленчуци вместо райграс
Само на български, и то отскоро, "визия" се използва за "вид", "изглед", "външност".
18 Април 2018 07:20
Не е ли някак си по-урбанистично
все повече хора

(някои тук им викат “чесъни“, но аз не го намирам за особено толерантно и политкоректно )
и наследниците им да се върнат по родните си села и градовете отново да заприличат на български градове, а селата на български села?
18 Април 2018 07:47
Седнеш ,лятото, в бистро на ларгото, викнеш си една сливова и посочиш на келнера кои точно общински домати да ти накълцат в шопската. Красота.
18 Април 2018 08:48
Никола е 100% софиянец, историк е по образование, а по градското земеделие се запалва по време на семинар във Виена, когато разбира, че австрийската столица е едно от най-големите земеделски стопанства в страната.


Ами да, типичните софиянци. Ходил на семинар на запад, видял нещо и хайде да го правим в София.
Дай му мотиката да прекопава и плеви половин декар, да полива и това да се прави 6-7 месеца и да видиш как бързо ще му се изпари ентусиазмът.
Около София е пълно със земеделски площи, които си стоят необработваеми и могат да се закупят и обработват. Но друго си е едно проектче и малко пиар.
18 Април 2018 09:04
А картофи "Чърчилки"? Ммм?

(снимка: натиснете тук)

18 Април 2018 09:13
Хавана няма да коментиран, но Париж и Виена го правят край Сена и Дунав. Да поливаш зарзават със "Софийска вода" или течността от Перловска... едното златно , другото с етикет от зона отчуждения
18 Април 2018 10:25
Хъ! Това ми прилича на парцелите за самозадоволяване(600м2) от времето на късния соц. Ама тогава имаше възрастно поколение, свързано със селския живот и направиха от едни не много добри ниви истински градини. Сега въпросните баби и дядовци много отдавна измряха, доста от парцелите пак запустяха,та не виждам много перспектива. Някой роден в града да копа и плеви редовно- едва ли. Виж някакъв проект и едни пари за прибиране- сигурно.
18 Април 2018 10:27
Първо погледнете блоковете- колко от тях си поддържат градинките и кой? обикновено е 1 човек.
18 Април 2018 10:31
На София да не й готвят съдбата на блокадния Ленинград, та овреме е необходима подготовка??
18 Април 2018 10:59
Много добра идея! Не става въпрос за изкарване на основна прехрана, а за форма на социално общуване в един все по-отчужден и отчуждаващ свят. Какво лошо има в това, да речем, младо семейство да си води децата за по час вечер да играят "на градинари" вместо да се чудят как да ги отлепят от екраните у дома. Възможност за срещи с други хора, за човещина, за възпитание в труд и отговорно отношение към природата, за обмяна на идеи, за създаване на приятелства...
Нищо общо със социалното явление "селяния".
18 Април 2018 11:32
Ангелинка18 Април 2018 10:59
Много добра идея! Не става въпрос за изкарване на основна прехрана, а за форма на социално общуване в един все по-отчужден и отчуждаващ свят. Какво лошо има в това, да речем, младо семейство да си води децата за по час вечер да играят "на градинари" вместо да се чудят как да ги отлепят от екраните у дома.


Ами нищо не пречи разбира се. Само че прочети колегите по-горе какво са писали. Първо пишман-земеделците да почнат да си оправят зелените площи около блоковете, пък тогава да мислят за арпаджик и домати.
18 Април 2018 12:35
Аз пък никъде не съм написала, че съм против почистването на градинките. И градинки сама съм чистила, и стълбище на блок сама съм боядисвала.
Едното не пречи на другото. Даже напротив.
Принципно съм съгласна, че който го влече градинарството - занемарени градинки бол.
Но това не изключва идеята да има някъде и по една зеленчукова леха. Инициатива е някаква. Няма вреда.
18 Април 2018 14:42
Не разбрах, как ще се опазва реколтата!
18 Април 2018 15:13
На София да не й готвят съдбата на блокадния Ленинград, та овреме е необходима подготовка??

18 Април 2018 15:23
Ще наначат пазачи от Факултета
18 Април 2018 19:11
Опазването на реколтата ще се извършва от изтребители-бомбардировачи английски, подарък от Кралицата Майка.
19 Април 2018 07:29
Ще наначат пазачи от Факултета


идем батка идем ама бакър ще има ли, хаталяс нещо...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД